REKLAMA

Miernik biedy - niedogrzany dom

2016-10-26 03:15
publikacja
2016-10-26 03:15

Prawie trzem milionom osób brakowało w ubiegłym roku pieniędzy na ogrzewanie. To radykalnie mniej niż przed dekadą, gdy problem dotyczył co trzeciego Polaka.  

fot. sxc / / SXC

W ubiegłym roku 7,5 proc. osób żyjących w gospodarstwach domowych nie było stać na odpowiednie ogrzanie mieszkania. To o 1,5 pkt proc. mniej niż w roku poprzednim - wynika z danych Eurostatu. W 2005 roku takich mieszkańców naszego kraju było aż 33,6 proc. (12,8 mln) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Przeciętne gospodarstwo domowe wydaje co miesiąc na użytkowanie mieszkania i energię 21 proc. dochodów. Z ostatnich dostępnych danych GUS wynika, że w 2012 roku 49,1 proc. gospodarstw domowych wykorzystywało do ogrzewania węgiel i drewno opałowe oraz jego substytuty. Blisko 10 proc. ogrzewało domy i mieszkania gazem ziemnym; 5,4 proc. wykorzystywało do tego celu energię elektryczną, 0,5 proc. olej opałowy, 0,3 proc. gaz ciekły.

Jak zauważa "DGP", brak pieniędzy na ogrzewanie domów i mieszkań to problem ogólnoeuropejski. W ubiegłym roku w całej UE miało go średnio 9,5 proc. gospodarstw domowych. Pod tym względem w Polsce jest lepiej niż średnio we Wspólnocie. (PAP)

mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~xz
Do ogrzania domu wystarczy jeden worek węgla -tyle że nie wolno z niego odsypywać tylko nosić na zmianę z kobitą.
~Drzejmz
Miernikiem biedy to jest wielkość tych grzanych (czy też nie) mieszkanek. Leming śmieje się z patoli gnieżdżących się w 6 osób na 20m2, a sam siedzi jak panisko w kawalerce 35 m2, którą będzie spłacać do końca życia. Dopóki nie będzie stać ludzi na normalne, przestronne mieszkania, dopóty będziemy mieli wysyp Miernikiem biedy to jest wielkość tych grzanych (czy też nie) mieszkanek. Leming śmieje się z patoli gnieżdżących się w 6 osób na 20m2, a sam siedzi jak panisko w kawalerce 35 m2, którą będzie spłacać do końca życia. Dopóki nie będzie stać ludzi na normalne, przestronne mieszkania, dopóty będziemy mieli wysyp patoli i lemingów.
~heeeee
Herbatka z prądem i problem znika.
~MacGawer
Uwaga, trol o setce nicków znany jako BANDERszenko, JACYYNIUKKK czy jak niżej SKRZYPEKzzaświatów znowu podszywa się pod moją ksywkę! Poniżej napisałem DWA komentarze, a ruski trol negujący zasadność ocieplania budynków (bo Gazprom traci wtedy wpływy :)) jeden podszywając się pod moją ksywę.
~MacGawer
cierpisz na rozdwojenie jaźni czy co ?
~MacGawer odpowiada ~MacGawer
Lepsze rozdwojenie od setki jaźni SKRZYPKUzzaświatów, DumnyPolaku, Bandertime... Chyba połowa prorosyjskiego ruchu na tym forum to twoja zasługa mister BANDERszenko, o postach w ktorych podszywasz się pod innych nie wspominając.
~lkjlkj
a jak bym powiedział że to raczej miejrnik drożyzny :/ drogi prąd drogi opał, a pensje małe :/
~JubilerZGenewy
A może ludzie chca oszczędzać, co w tym złego. W Szwecji większośc domów i mieszakń jest dość chłodnych, a społeczeństwo 4 razy bogatsze. Szukanie korelacji pomiędzy ciepłem w domu i biedą, to kolejna paranoja. A może chodziło o brak "ciepła domowego".
~polak2
w blokach?jak by wyłączyć kaloryfery a zima była bardzo ciepła 18 na plus .I tak płacilibyście prawie tyle samo co teraz,dlaczego?Zarządcy płacą za Moc zamówioną ,zamawiasz płacisz....nie musisz zużyć .Im więcej Zarządy kupią to maja większą premię pod stołem.Kotłownia na gaz ilość gazu musisz zamówić -w blokach?jak by wyłączyć kaloryfery a zima była bardzo ciepła 18 na plus .I tak płacilibyście prawie tyle samo co teraz,dlaczego?Zarządcy płacą za Moc zamówioną ,zamawiasz płacisz....nie musisz zużyć .Im więcej Zarządy kupią to maja większą premię pod stołem.Kotłownia na gaz ilość gazu musisz zamówić -nie wykorzystasz i tak zapłacisz braknie to większa cena .moc zamawiana trudno utrafić w punkt zależy jak ostra zima
~endi
więc zlikwidować i powrócić do kotłowni węglowej na ekogroszek , nadmiar węgla wykorzysta się w kolejnym roku i po problemie . Najtańsze ogrzewanie to ogrzewanie węglowe

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki