REKLAMA

Medinice chce zaktualizować harmonogram realizacji kluczowych projektów i włączyć do niego projekt AI

2023-11-16 10:50
publikacja
2023-11-16 10:50

Medinice planuje zaktualizować harmonogram realizacji kluczowych projektów i liczy na to, że dołączy do niego nowy projekt dotyczący sztucznej inteligencji. Z żadnego z aktualnie realizowanych projektów spółka nie chce rezygnować - poinformował PAP Biznes prezes Sanjeev Choudhary.

Medinice chce zaktualizować harmonogram realizacji kluczowych projektów i włączyć do niego projekt AI
Medinice chce zaktualizować harmonogram realizacji kluczowych projektów i włączyć do niego projekt AI
/ Bankier.pl

"Planujemy przedstawić zaktualizowany harmonogram realizacji naszych kluczowych projektów i mam nadzieję, że uda się to zrobić z początkiem przyszłego roku. Jestem pełen nadziei, że do harmonogramu dojdzie nowy projekt dotyczący sztucznej inteligencji, gdyż widzę synergie we współpracy z potencjalnie nabywanym podmiotem przy rozwoju i podnoszeniu wartości obecnie rozwijanych produktów” – powiedział prezes Sanjeev Choudhary.

Dodał, że z żadnego z aktualnie realizowanych projektów spółka nie chce rezygnować.

Realizowane obecnie przez spółkę projekty to PacePress (elektroniczna opaska uciskowa), CoolCryo (system do krioablacji serca opartym na dozowaniu ciekłego azotu) i MiniMax (cewnik 2 w 1 posiadająca funkcje ablacji i obrazowania 3D) oraz projekty w fazie prototypowej - EP Bioptom (cewnik diagnostyczny) i AtriClamp (system do LAAO).

We wrześniu Medinice podpisało list intencyjny dotyczący zakupu większościowego pakietu udziałów w spółce rozwijającej technologię sztucznej inteligencji w obszarze kardiologii.

"Liczę na to, że w listopadzie podpiszemy umowę inwestycyjną w obszarze AI, dzięki czemu poszerzymy swoje portfolio o komplementarny produkt wykorzystujący sztuczną inteligencję w obszarze medycyny, w którym rozwijane są nasze pozostałe produkty, tj. w kardiologii i kardiochirurgii” – powiedział prezes.

Jak ocenił, zmiany w harmonogramie projektów dotyczą przede wszystkim projektów, w których za postęp prac odpowiedzialni są podwykonawcy.

"To są projekty badawczo-rozwojowe, więc o ile możemy określić potencjalne wyzwania i czas trwania projektów, to często tak skomplikowane należące do klasy III produktów urządzenia, stawiają przed nami nieoczekiwane wyzwania. Samo znalezienie podwykonawcy także bywa wymagające, ponieważ profesjonalne firmy niechętnie się podejmują projektów badawczo-rozwojowych z góry definiowanym harmonogramem” – dodał.

ZMIANA HARMONOGRAMU NIE WSTRZYMUJE PLANÓW KOMERCJALIZACJI

Przedstawiony przez spółkę w kwietniu 2023 r. harmonogram zakładał zakończenie trwającej fazy badań klinicznych w projekcie PacePress w 2023 r., a w projektach MiniMax i CoolCryo fazy badań przedklinicznych.

W przypadku PacePress – jak ocenił prezes – zmiana harmonogramu jest efektem konieczności zmian kryteriów rekrutacji pacjentów.

"Mamy obecnie sześć ośrodków, które rekrutują pacjentów. Aby badanie to przyspieszyć zmieniamy protokół oraz kryteria rekrutacji, co pozwoli zakończyć całe badanie w pierwszym półroczu 2024 r. – w taki termin celujemy” – powiedział Choudhary.

Dodał, że przesunięcie terminu nie wstrzymuje jednak planów dotyczących komercjalizacji.

"Liczba pacjentów, którą już mamy pozwala nam udokumentować skuteczność i przydatność tego urządzenia. Prowadzimy rozmowy w sprawie komercjalizacji PacePress i perspektywa przedłużenia badań nie przeszkadza w tych rozmowach” – ocenił.

"Jednocześnie, nie byłbym zdziwiony, gdyby udało się przyspieszyć proces komercjalizacji innych projektów, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zachodnich konsorcjów” – dodał.

W projekcie CoolCryo zakończona została faza badań przedklinicznych prowadzonych na zwierzętach. Spółka wyprodukowała systemy potrzebne do badań klinicznych, uzyskała pozytywne wyniki we wszystkich testach takich jak EMC, biokompatybilność, spółka ma informację o pozytywnej ocenie wniosku w komisji bioetycznej i teraz spółka planuje złożyć wniosek do URPL o pozwolenie na rozpoczęcie badania klinicznego.

"Tutaj planujemy zrekrutować kilkunastu pacjentów, więc samo badanie nie powinno potrwać długo. Dodatkowo mamy propozycje partneringu w badaniach klinicznych z potencjalnymi nabywcami, ale dla zachowania lepszego stanowiska negocjacyjnego najprawdopodobniej dokończymy je we własnym zakresie” – poinformował prezes.

Jak wyjaśnił, Medinice planuje certyfikację produktu CoolCryo nie tylko na rynku europejskim, ale liczy także na uzyskanie zgody FDA i certyfikację na rynku amerykańskim.

W projekcie MiniMax, który jest na etapie badań przedklinicznych, spółka oczekuje na ostateczny raport z badań skuteczności i bezpieczeństwa urządzenia.

"Powinniśmy otrzymać raport w listopadzie. Jeśli potwierdzi on bezpieczeństwo i skuteczność będziemy mogli przejść do badań u ludzi” – powiedział prezes.

Prezes wyjaśnił, że zarząd liczy także na dalszą współpracę z NCBiR, które współfinansuje projekty MiniMax i EP Bioptom.

"Nie zdążyliśmy w tych projektach wykorzystać całej kwoty dotacji, ale jesteśmy w kontakcie z NCBiR i wyraziliśmy chęć ich kontynuacji” – powiedział.

"Mamy środki na realizację projektów do końca przyszłego roku, ale to nie oznacza, że te projekty będą do końca 2024 r. zrealizowane. Trudno będzie zakończyć np. te w fazie prototypowej. Ale istotne jest dla nas, by skomercjalizować któryś z projektów w zaawansowanej fazie i w ten sposób zapewnić płynność spółce” – dodał prezes.

Najlepszym scenariuszem komercjalizacji jest dla spółki sprzedaż całości projektu i – jak ocenił Choudhary – możliwe jest dokonanie kilku transakcji.

Choudhary poinformował również, że Medinice nie planuje dodatkowej emisji akcji, i jako substytut do takich działań liczy na dotacje unijne i środki z międzynarodowych grantów.

"W takich przypadkach jak CoolCryo i AtriClamp czy MiniMax i EP Bioptom to produkty te są interesujące jako para dla jednego typu producenta. Więc jeśli dojdzie do transakcji jednego z tych projektów, to wielce prawdopodobne jest, że dojdzie także do transakcji drugiego produktu z jego pary” – powiedział prezes.

Dominika Antoniak

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki