REKLAMA
WEBINAR

"Mały ZUS Plus" przedłużony na kolejny rok

2023-05-31 14:45, akt.2023-05-31 15:23
publikacja
2023-05-31 14:45
aktualizacja
2023-05-31 15:23

Sercem polskiej gospodarki są małe firmy; pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok, chcemy dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju - powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Mały ZUS Plus" przedłużony na kolejny rok
"Mały ZUS Plus" przedłużony na kolejny rok
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Wskazała, że stopa bezrobocia w Polsce jest historycznie niska i wyniosła pod koniec kwietnia 5,2 proc.

Minister przypomniała działania rządu w czasie pandemii covid i pomoc dla przedsiębiorców w tym czasie.

"Sercem polskiej gospodarki są małe firmy. Te firmy, które dają potencjał rozwojowy naszego kraju. Dlatego została podjęta decyzja. Z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które mają przyczynić się (...) o tym, aby tzw. Mały ZUS był świadczeniem, który jest o jeden rok wydłużany, żeby dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju" - powiedziała minister rodziny.

Poinformowała, że rozwiązanie obejmie ponad 300 tys. firm.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. W czasie prac w komisji złożono poprawkę wydłużającą o dodatkowe 12 miesięcy możliwość skorzystania z obniżonej składki ZUS według zasady tzw. Małego ZUS-u Plus. Będą mogli skorzystać z niej ci pracodawcy, którzy przynajmniej jeden miesiąc w 2023 roku na takich zasadach odprowadzali składki ZUS.

Z przedłużenia o rok tzw. Małego ZUS-u plus skorzysta jeszcze w tym roku ponad 60 tys. małych przedsiębiorców - podkreślił w środę minister rozwoju Waldemar Buda. Wskazał, że z możliwości płacenia niższych składek będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy już utracili to uprawnienie.

Podczas środowej konferencji prasowej Buda podkreślił, że Mały ZUS plus to rozwiązanie dla bardzo małych przedsiębiorców, jak korepetytorzy, fryzjerzy, makijażystki, którzy osiągają przychód do 120 tys. zł. Dodał, że to rozwiązanie pozwala na obniżenie składek mniej więcej o połowę.

Poinformował, że możliwość płacenia obniżonego ZUS-u zostanie przedłużona o okres roku, licząc od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od 1 sierpnia. Doprecyzował, że będzie to dotyczyć zarówno tych małych przedsiębiorców, którzy jeszcze korzystają z tej preferencji, jak i tych, którzy utracili do niej prawo. "Te osoby, które korzystały z tego uprawnienia i utraciły je w 2023 r., będą mogły uzyskać podobne świadczenie od 1 sierpnia przez okres roku (...), jeśli tylko spełniają kryterium przychodu" - powiedział Buda.

Przekazał, że koszt Małego ZUS plus dla budżetu państwa w tym roku to ok. 300 mln zł. "W kolejnych latach łącznie to może być nawet 2 mld zł. Jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorców, to liczymy, że jeszcze w 2023 r. skorzysta z tego rozwiązania ponad 60 tys. małych przedsiębiorców" - stwierdził minister rozwoju.

Ustawa trafiła do Senatu.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Herbut

kkr/ kh/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
santoriusz
czy pani Marlena Maląg informuje zainteresowanych że z tegoż ZUS u nie będą mieli chorobowego ( dostaną symboliczne ) nie będą mieli można powiedzieć nic do emerytury? może należałoby wytłumaczyć czym się skończy lub może skończyć ta pomoc tej instytucji.
110011
Rozumiem, że jeżeli mam 100 tys. rocznego przychodu i mały ZUS skończył mi się w 2022, to już nie załapię się, ale ktoś kto ma 120 tys. i skończył mu się mały ZUS w 2023 może płacić mniej kolejny rok?! Zaiste kocham to państwo, kto to wymyśla?
1as
A ci co ledwo zipią, ale są "za starzy" na mały ZUS?
Równi i równiejsi...
andregru
"którzy osiągają przychód do 120 tys. zł" a dlaczego nie jest waloryzowany od wielu lat próg przychodów mimo inflacji ?

Powiązane: Mały ZUS Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki