REKLAMA

Małe SKOK-i będą mogły pożyczać na krótko

Michał Kisiel2017-01-04 08:53analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-04 08:53

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w przyszłym tygodniu zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady kontroli nad małymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. Niewielkie SKOK-i w zamian za mniej uciążliwy nadzór będą musiały liczyć się z ograniczeniami m.in. w działalności kredytowej.

Ustanowienie takich samych zasad nadzoru nad dużymi i małymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi jest niezgodne z Konstytucją – taki wyrok wydał w lipcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny. Wskazano w nim, że SKOK-i o niewielkiej liczbie członków i małych aktywach powinny, zgodnie z zasadą proporcjonalności, podlegać mniej restrykcyjnym regulacjom. Zakwestionowane przepisy miały obowiązywać jeszcze przez 1,5 roku, a w międzyczasie powinny powstać nowe regulacje dotyczące kas.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Termin mija w połowie lutego, a odpowiednia ustawa trafiła do Sejmu dopiero 13 grudnia. Na najbliższym posiedzeniu ma się nią zająć Komisja Finansów Publicznych. Jeśli nowe prawo nie zostanie uchwalone szybko, małe SKOK-i przestaną być nadzorowane przez KNF. Pośpiech widać m.in. w treści projektu, który zakłada jednodniowe vacatio legis.

Jak będzie działać mała kasa?

W projekcie zdefiniowano małe SKOK-i jako instytucje, w których średniorocznie członkami jest nie więcej niż 10 tys. osób, a wartość aktywów nie przekracza 20 mln zł na koniec roku obrotowego. Kasy takie podlegałyby bezpośredniemu nadzorowi Kasy Krajowej, a KNF otrzymywałby informacje o wykonywanych czynnościach kontrolnych. Komisja wkraczałaby do akcji tylko, jeśli dostrzegłaby nieprawidłowości lub Kasa Krajowa nie wywiązałaby się ze swoich zadań.

Małym kasom przy okazji zmian zasad nadzoru narzucone zostaną dodatkowe ograniczenia. Projekt ustawy przewiduje, że:

  • małe SKOK-i nie będą mogły udzielać kredytów i pożyczek na okres dłuższy niż 3 lata,
  • kredyty na cele mieszkaniowe udzielane przez takie podmioty będą musiały być spłacane maksymalnie w ciągu 5 lat,
  • kasy nie będą mogły wydawać pieniądza elektronicznego,
  • małe kasy nie będą mogły stosować outsourcingu (w tym umów agencyjnych),
  • w małych kasach nie będą działać komisje kredytowe.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że rozważano możliwość objęcia podobnymi regulacjami banków spółdzielczych. Jednak ze względu na brak możliwości wyłączenia takich instytucji spod regulacji ostrożnościowych (co jest pochodną regulacji unijnych), zdecydowano się na pozostawienie dotychczasowych rozwiązań. Jednocześnie limit sumy bilansowej wyróżniający małe SKOK ustalono na takim poziomie, by był niższy niż suma bilansowa najmniejszego banku spółdzielczego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Czytacz_postów
No to lichwa pójdzie do SKOK'ów, albo do lombardów bądź do karków z miasta. Co właściwie na jedno wychodzi. A sponsor pewnie weksle wyciągnął i zażądał ich uregulowania.
~Robert
Wiedziałem ,że tak będzie,na miejcu ludzi którzy mają tam pieniądze zaczął bym się bać o swój kapitał
~PL
Czy już PIS zgodził się na powołanie komisji w sprawie wyprowadzenia ze SKOKÓW 3 mld zł? Czy ustalono na czyje konto wpłynęło? Czy znani są już ci którzy wyprowadzającego tak ogromne pieniądze ochraniają i otaczają opieką? Z jakich środków pokryto wykradzione pieniądze? Ja tylko pytam!!!!
~xxx
małe SKOKI duże wałki :-) czy tak pis wyprowadza kasę z banków ? które płacą za OSZUSTWA skoków ?
~Grzechu_comeback
a co na to MAŁE BANKI SPÓŁDZIELCZE??!?!? Jakby nie patrzeć to Rekomendacje nie rozróżniają na małe i duże, tylko dowalają wszystkim po równo! I mityczna "zasada proporcjonalności" niczego nie zmienia
~Obserwat
Zmiana tej ustawy to otwarcie drzwi do piekła dla małych Kas które mają najlepsze wyniki z pośród wielu SKOK.Ta ustawa (projekt zmian) to BUBEL bez konsultacji z zainteresowanymi
~TW-BALBINA
Ostatnio niemal każdy post nieprzychylny dla pisuaru jest usuwany na bankier.pl.Wygląda na to ,że lepkie łapki kieszonkowego dyktatorka już tu dotarły.Trzeba z czegoś żyć, taki mały oportunizm.Ksiądz prof. Tischner upatrywał największego zagrożenia dla przyszłości Polski w istnieniu zindoktrynowanego, zastraszonego i nijakiego pokolenia Ostatnio niemal każdy post nieprzychylny dla pisuaru jest usuwany na bankier.pl.Wygląda na to ,że lepkie łapki kieszonkowego dyktatorka już tu dotarły.Trzeba z czegoś żyć, taki mały oportunizm.Ksiądz prof. Tischner upatrywał największego zagrożenia dla przyszłości Polski w istnieniu zindoktrynowanego, zastraszonego i nijakiego pokolenia homo sovieticus i miał rację.
~Grzechu_comeback
masz rację....."homo sovieticus" to poważne zagrożenie. Szkoda, że Polak musi to odczuć na własnej skórze przez 8 lat by zrozumieć, że CZERWONI TO ZŁO!!! Czerwoni wygrywali nawet w totka kilka razy z rzędu, czerwoni krzyczeli w latach 90tych XX wieku: "styropianowcy muszą odejść". I odeszli w zapomnienie, po tym masz rację....."homo sovieticus" to poważne zagrożenie. Szkoda, że Polak musi to odczuć na własnej skórze przez 8 lat by zrozumieć, że CZERWONI TO ZŁO!!! Czerwoni wygrywali nawet w totka kilka razy z rzędu, czerwoni krzyczeli w latach 90tych XX wieku: "styropianowcy muszą odejść". I odeszli w zapomnienie, po tym jak wcześniej ryzykowali życiem, by Czerwoni spece od totolotka mogli POdziwiać żyrandole i promować swoich kolegów z reżimu.....
~RD odpowiada ~Grzechu_comeback
Grzechu- myślenie boli? Sprawdź gdzie teraz są komuniści i Czerwoni, sprawdź kto zniszczył TK i kto zasiada na wysokich stanowiskach. Chcesz nazwiska?. Nawiąż kontakt z rozumem.
~TW-BALBINA
Rabunek postępuje zbyt wolno.SKOKI przekręciły jedynie ponad 4miliardy złotych.To skandal to stanowczo zbyt powolne tempo rabunku!!!Trzeba zdjąć jakąkolwiek kontrolę ze SKOK aby mogły rabować przynajmniej pięć razy tyle.I druga sprawa też bardzo ważna to sprawa biereckiego, otóż biereckiego trzeba przedstawić do Ekonomicznego Nobla Rabunek postępuje zbyt wolno.SKOKI przekręciły jedynie ponad 4miliardy złotych.To skandal to stanowczo zbyt powolne tempo rabunku!!!Trzeba zdjąć jakąkolwiek kontrolę ze SKOK aby mogły rabować przynajmniej pięć razy tyle.I druga sprawa też bardzo ważna to sprawa biereckiego, otóż biereckiego trzeba przedstawić do Ekonomicznego Nobla za zbudowanie największej piramidy finansowej i szczęśliwe wyprowadzenie z niej środków depozytariuszy na prywatne konto w Liechtensteinie.Nagroda dla biereckiego w postaci stanowiska szefa komisji finansów to za mało.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki