REKLAMA

MFW prognozuje wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. Daje też rady

2023-03-24 14:27
publikacja
2023-03-24 14:27

MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. nie wyjdzie ponad 0,5 proc. Jednak w 2025 roku będzie wyższy niż 3 proc. To nie wszystko. Międzynarodowy fundusz Walutowy radzi również, by RPP była gotowa do dalszych podwyżek stóp procentowych.

MFW prognozuje wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. Daje też rady
MFW prognozuje wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. Daje też rady
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

W piątek w Ministerstwie Finansów odbywa się konferencja, na której podsumowana zostanie misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z materiału prasowego, przygotowanego na konferencję wynika, że MFW spodziewa się wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. na poziomie 0,3 proc. Wzrost gospodarczy według prognoz funduszu ma przyspieszyć do 2,4 proc. w 2024 r. i do 3,7 proc. w 2025 r.

Jednocześnie MFW prognozuje spadek inflacji w Polsce do 7,2 proc. na koniec 2023 r. Inflacja ma spaść do 5 proc. na koniec 2024 r. i do 3,6 proc. na koniec 2025 r.

„NBP powinien odpowiedzieć na zmieniające się warunki i powinien być gotowy na dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne do obniżenia inflacji do poziomu celu inflacyjnego na koniec 2025 r.” – podano.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc.

"RPP powinna być gotowa do dalszych podwyżek stóp i komunikować utrzymanie ciasnego nastawienia"

"NBP powinien nadal reagować na zmieniające się okoliczności i w szczególności być przygotowanym na dalsze podwyżki stóp procentowych, jeżeli będzie to konieczne do sprowadzenia inflacji do celu do końca 2025 r. (...) Polityka pieniężna do tej pory skutecznie ograniczała aktywność gospodarczą poprzez kanał stopy procentowej i kredytowy. Jednocześnie, wpływ dotychczasowego zacieśnienia oraz tempo dezinflacji jest trudne do przewidzenia. W rezultacie polityka pieniężna powinna nadal reagować na zmieniające się dane i okoliczności" - napisano.

"Biorąc pod uwagę strukturalne niedobory siły roboczej w Polsce, spadek dynamiki płac może być wolniejszy niż się prognozuje, co ogranicza tempo dezinflacji bazowej. Nawet jeżeli ceny żywności i energii będą stale się obniżać, RPP powinna wznowić zacieśnienie polityki, jeżeli kluczowe wskaźniki - momentum inflacji bazowej, wzrost płac oraz gospodarka - nie spowolnią tak jak się obecnie prognozuje. Nowa ekspansja fiskalna może również uzasadniać dodatkowe zacieśnienie polityki. Wobec powyższego, RPP powinna konsekwentnie komunikować, że jej obecnym celem pozostaje utrzymywanie ciasnego nastawienia w polityce pieniężnej i jasne komunikowanie, że dyskusja o obniżkach stop jest przedwczesna" - dodano. 

"Polska powinna unikać luzowania fiskalnego w 2023"

W krótkim terminie polityka fiskalna powinna wspierać wysiłki banku centralnego nakierowane na obniżenie inflacji poprzez unikanie poluzowania fiskalnego w bieżącym roku. Przyszłe instrumenty wsparcia w kwestiach energetycznych powinny być bardziej ukierunkowane do potrzeb, co pozwoli większą rolę odgrywać sygnałom cenowym w celu promowania oszczędzania energii" - napisano.

"Ogłoszona przez rząd intencja zmniejszenia roli pozabudżetowych funduszy jest mile widziana. Wydatki przeprowadzane obecnie przez pozabudżetowe fundusze powinny być przesunięte z powrotem do budżetu, żeby zwiększyć transparentność i pozwolić na nadzór parlamentu oraz społeczeństwa (nad finansami publicznymi - PAP)" - dodano.

MFW prognozuje deficyt sektora gg Polski w 2023 r. na poziomie 4,5 proc. PKB, w 2024 r. -3,8 proc. PKB i ok. 4 proc. w kolejnych latach.

"Podczas, gdy dług sektora gg prognozowany jest na stabilnym poziomie ok. 50 proc. PKB, ciaśniejsza pozycja fiskalna w 2023 r. wspierałaby wysiłki banku centralnego dla niższej inflacji. Jako minimum należałoby unikać dalszego luzowania fiskalnego, o ile nie wystąpią duże negatywne ryzyka" - dodano.

"Polski sektor bankowy stabilny. Jego zdolność do wspierania gospodarki może być ograniczona"

"Polski sektor bankowy pozostaje stabilny, dobrze dokapitalizowany, ale wyzwania prawne oraz regulacyjne mogą ograniczyć zdolność banków do wspierania gospodarki. Odsetek przeterminowanych zobowiązań pozostaje niski, kapitały w sektorze pozostają mocne, a wyższe stopy procentowe wspierają wyniki banków. Mimo to, sektor nadal mierzy się z wyzwaniami, które ograniczają jego zyskowność i mogą ograniczyć jego zdolność do zapewniania kredytu dla gospodarki w średnim terminie" - napisano.

MFW wskazuje, że powszechne wakacje kredytowe skutkowały znaczącymi kosztami dla banków i nie powinny być przedłużane. Zamiast tego, jak ocenia Fundusz, władze powinny zwiększyć skalę obecnych programów wsparcia dla kredytobiorców w najtrudniejszej sytuacji.

W ocenie Funduszu, niesprzyjające warunki rynkowe skomplikowały zdolność niektórych banków do emisji instrumentów finansowych w ramach wymagań MREL.

"O ile nie poprawi się dostęp do rynku, banki te mogą być zmuszone do spełnienia wymagań w ramach funduszy własnych na początku 2024 r." - dodano.

MFW wskazuje także na kwestię ryzyk związanych z kredytami hipotecznymi w walucie obcej.

"Podczas, gdy progres w ramach dobrowolnej konwersji kredytów hipotecznych FX na lokalną walutę był zachęcający i powinien być kontynuowany, to władze powinny rozważyć rozwiązania, które pomogą rozwiązać kwestię niepewności w tym względzie" - napisano. 

"Polska musi znaleźć oszczędności w zw. ze zbrojeniami"

W ocenie MFW, w celu akomodacji dodatkowych wydatków zbrojeniowym polski rząd powinien znaleźć odpowiadające im oszczędności, żeby nie doszło do wzrostu długu w średnim terminie.

"Znacząca przestrzeń fiskalna pozwoliła na duże wsparcie gospodarki w czasie pandemii i szoku energetycznego. Jednocześnie Polska zmierzy się obecnie z nową presją fiskalną w formie dodatkowych wydatków zbrojeniowych, niższych dochodów z PIT i wyższych stóp procentowych. W średnim terminie deficyt gg według prognoz przekraczać będzie 3 proc. PKB, czyli poziom, który stabilizowałby dług w okolicy 50 proc. PKB. Utrzymanie długu na ścieżce spadkowej pozwoliłoby zachować przestrzeń na wypadek przyszłych szoków i przygotować się na długoterminową presję wynikającą ze starzeniem się populacji i tranzycji energetycznej" - dodano.

Według MFW, polski rząd powinien przeprowadzić reformę podatku od nieruchomości lub zmniejszyć wydatki poprzez wprowadzenie bardziej ukierunkowanych benefitów socjalnych i podwyższyć wiek emerytalny.

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/ tus/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jenak
MFW doradza od lat Argentynie.
nie-kredyciarz_2020-2021
Oto w Polsce od kilku lat nastała era,
Wybitnie uzdolnionego ekonomicznego pozera.
Inflacja kolejne progi z furią pokonuje,
Niejednemu Kowalskiemu budżet domowy rujnuje.
Tymczasem nasz jastrząb nowych okazji wypatruje,
Plany potężnej Polski podczas standup'ów snuje.
Gdy eksperci wskazywali prognozy wysokiej
Oto w Polsce od kilku lat nastała era,
Wybitnie uzdolnionego ekonomicznego pozera.
Inflacja kolejne progi z furią pokonuje,
Niejednemu Kowalskiemu budżet domowy rujnuje.
Tymczasem nasz jastrząb nowych okazji wypatruje,
Plany potężnej Polski podczas standup'ów snuje.
Gdy eksperci wskazywali prognozy wysokiej inflacji,
Ten snuł groźbę nadchodzącej deflacji.
Następnie pośród wielu swoich wyssanych z palca bredni,
Wciąż podkreśla, że moment podniesienia stóp był odpowiedni.
Rudego figuranta o niecne zamiary oskarża,
Konferencje NBP wypełnia niepotrzebna personalna szarża.
Czas konferencji zamiast konkretami to wypełnia bzdetami,
Na przykład jak to w swoim łóżku sypia nierzadko z psami.
Ten ignorant na pytanie w Sopocie na molo,
Zamiast posłuchać Rady, arogancko odpowiadał solo.
Przez niego ostatnio wielu zakredytowanych pod korek,
Snuje coraz częściej dłuższą podróż do Tworek.
To przez niego właśnie ci o wyglądzie łachmyty,
Oczekują, że banki, państwo, my wszyscy, będą im spłacali kredyty.
Cała chmara nierobów w ostatnich latach o pośrednika nieruchów funkcji,
Nauczyła się jak na chciwości ludzkiej dorobić do złota uncji.
Teraz niejeden z tych pośredników dodatkowego szuka zajęcia,
Bo nieruchy przy takich stopach kompletnie nie mają wzięcia.
Kończy się frywolny czas dla niektórych złoty,
Niejeden z was nierobów musi się brać ostro do roboty.
Niech już to wreszcie przyzna nawet PiSia nacja,
że drugię imię tego człowieka to KOMPROMITACJA.

Prawdziwy Mocarz
prawda_
Jesli Rothschildowie z Funduszu Walutowego mowia ze tak bedzie, to tak bedzie. Bo to oni rozdaja karty i zarzadzaja zadluzeniem wezystkich centralnych bankow.
jenak

"Unikać luzowania fiskalnego"...


A mantra lewej strony brzmi, że tyle podatków. Że łolaboga.

MFW się myli czy fałeny?

jenak
Nie dają rady opozycyjne tuzy krajowe, włącza się do akcji global.
salad77
podwyższać stopy przy "wakacjach kredytowych", "kredycie 2%" i "świadczeniach"? z jednej strony gasimy pożar z drugiej dokładamy benzyny?
trolley
Poczekaj, tylko wybory przelecą, jeszcze w tym roku :D
jacek_bs
czlowiek by pomyslal o podwyzkach tych stop, ale cale sily przeznaczyl na walke z omikronem, takze szlak by z ta inflacja.
jpelerj
Polska się wije jak przydeptana gąsienica, bo przed wyborami PIS nie moze podnieść stóp. A suweren słucha, patrzy, a co poniektórzy nawet zaczynaja myśleć, że po wyborach to stopy ostro w górę...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki