REKLAMA

Łódzka SSE uruchomi projekt wspierania startupów

2016-10-27 15:31
publikacja
2016-10-27 15:31
Łódzka SSE uruchomi projekt wspierania startupów
Łódzka SSE uruchomi projekt wspierania startupów
/ materiały dla mediów

Startup Spark to innowacyjny projekt wspierania startupów, który wraz z partnerami - dużymi, wysoko rozwiniętymi firmami - uruchomi Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nowa forma działalności ŁSSE ma ruszyć 9 grudnia.

O startupach mówi się, że są lewarem gospodarki - dlatego postanowiliśmy wraz ze studiem KODA Five stworzyć projekt Startup Spark, w którym będziemy łączyć korporacje i innowacje. Nie mamy - jako strefa - doświadczenia we współpracy ze startupami, korzystamy zatem z doświadczenia ludzi, którzy od wielu lat pracują w tym środowisku i wywodzą się z firm startupowych - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.

Partnerami projektu jest Radio Łódź oraz firmy Procter & Gamble, Albea, SKB i Wielton. Jak podkreśliła Sygitowicz, to zdywersyfikowane branże, różni partnerzy, duże przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na współpracę ze startupami.

Uruchomiony w ŁSSE model wsparcia firm stawiających pierwsze kroki w biznesie przewiduje tworzenie zespołów projektowych, składających się z mentorów, czyli specjalistów z doświadczeniem w akceleracji, przedstawicieli dużych firm, przy których początkujący przedsiębiorcy zyskają wiedzę biznesową oraz zespołów produkcyjnych dzielących się wiedzą dotyczącą wdrażania produktów. Aby przyspieszyć rozwój startupu i jego usamodzielnienie, zespoły produkcyjne będą pracować bezpośrednio w ich strukturze.

Jednym z głównych problemów, przez które upadają startupy jest nieodpowiednie dopasowanie rynkowe produktu. Wartością Startup Spark jest zaangażowanie dużych przedsiębiorstw, by pracowały z debiutantami i pomagały im stwarzać usługi, które same będą chciały kupować. Istnieje zatem duża szansa, że startup od samego początku zacznie się komercjalizować a o to w biznesie chodzi - zaznaczył przedstawiciel firmy Koda Five Kamil Kociszewski.

Dyrektor programowy Radia Łódź Marcin Wąsiewicz dodał, że dla spółki skarbu państwa, którą reprezentuje, współpraca ze startupami to możliwość wprowadzania zmian i unowocześnienia instytucji, która w tym roku obchodzi jubileusz 85-lecia.

Chcemy czerpać dobre wzorce z korporacji i znaleźć sposób na dotarcie do młodego odbiorcy. Od siebie możemy dać promocję i reklamę startupów uczestniczących w programie - pokazać, że są w Łodzi młodzi, kreatywni ludzie - podkreślił.

Według raportu CB Insights innymi najczęstszymi powodami fiaska startupów jest m.in. to, że nie rozwiązują one realnych problemów, wybierają złą technologię, mają słaby HR i inwestorów i funkcjonują w środowisku silnej konkurencji. Ponad 70 proc. łódzkich startupów zgłasza, że ich główną potrzebą jest wsparcie specjalistów przy wdrażaniu i rozwijaniu projektów - wynika z badań ŁSSE.

Startupy oraz przedsiębiorstwa, które chciałyby z nimi współpracować, będą mogły zgłaszać się do projektu Startup Spark za pośrednictwem platformy internetowej.

Łódzka SSE zajmuje powierzchnię 1,3 tys. ha w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim i 33 podstrefach. Do tej pory wydano w niej 290 zezwoleń na działalność dla ponad 150 przedsiębiorstw.(PAP)

agm/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki