Leo Messi na ławie oskarżonych

Piłkarz Leo Messi zasiądzie na ławie oskarżonych. Toczący się w Barcelonie proces, w którym on i jego ojciec zostali oskarżeni o oszustwa podatkowe trwa od poniedziałku, ale dopiero dzisiaj obaj panowie stawią się w sądzie i złożą zeznania.

Leo Messi na ławie oskarżonych
Leo Messi na ławie oskarżonych (FORUM)

Ani Leo Messi, ani jego ojciec - menadżer piłkarza - nie musieli uczestniczyć w całej rozprawie. Nie pójdą też do więzienia, bo prokurator żąda dla nich 22 miesięcy pozbawienia wolności - czyli mniej niż dwóch lat, od których trzeba odsiadywać karę. W 2007 roku Leo Messi przekazał prawa do swojego wizerunku zagranicznym firmom w Urugwaju i Belize - w krajach, w których nie płaci się podatków. Dzięki temu zaoszczędził 4,1 mln euro. Przed ponad rokiem Jorge Messi - ojciec piłkarza - wziął całą winę na siebie i oddał Urzędowi Podatkowemu zatajoną sumę - 4 miliony 100 tysięcy euro.

Zdaniem obserwatorów, trwający w Barcelonie proces ma być przede wszystkim przestrogą dla elitarnych sportowców, którzy chcieliby ukryć swoje dochody. Przypominają, że Leo Messi rocznie zarabia około 60 milionów euro. Płaci jednak niespełna 25 procent podatku - czyli prawie tyle, co najniżej uposażeni. Od 12 lat w Hiszpanii obowiązuje tzw. prawo Beckhama, na mocy którego najlepiej zarabiający sportowcy płacą o połowę niższe podatki niż powinni.

Neymar, Messi, Maradona - piłkarze oskarżeni o oszustwa podatkowe

Neymar, Messi, Maradona - piłkarze oskarżeni o oszustwa podatkowe

Neymar to kolejny piłkarz Barcelony, który został oskarżony i skazany za unikanie płacenia podatków i defraudację. Piłkarze katalońskiego klubu nie są ani pierwszymi, ani (prawdopodobnie) ostatnimi, którzy zostali postawieni przed sądem z powodu domniemanych oszustw podatkowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~nowy12354

"Leo Messi rocznie zarabia około 60 milionów euro. Płaci jednak niespełna 25 procent podatku - czyli prawie tyle, co najniżej uposażeni"

25% z 60 milionów = 15 milionów
Tyle płacą najniżej uposażeni. Widać w Hiszpanii nie ma biednych ludzi.

! Odpowiedz
3 2 ~cde

zarabiają krocie a płacą grosze - nic dziwnego, że w hiszpanii kryzys

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.