REKLAMA

Kiedy Szwajcarzy stracą cierpliwość i osłabią franka?

2020-02-25 11:30
publikacja
2020-02-25 11:30

Epidemia koronawirusa napędza wzrost cen bezpiecznych aktywów. Frank jest już najsilniejszy wobec euro od ponad 4 lat, ale względem dolara utrzymuje relatywną stabilność. Czy SNB zdecyduje się na stanowczą interwencję w celu osłabienia waluty, narażając się przy tym Donaldowi Trumpowi? Pomoc przydałaby się szwajcarskim eksporterom i polskim frankowcom.

Kiedy Szwajcarzy stracą cierpliwość i osłabią franka?
Kiedy Szwajcarzy stracą cierpliwość i osłabią franka?
fot. REUTERS/Arnd Wiegmann / / FORUM

W poniedziałek po 15:00 frank kosztował ponad 4,06 zł - najwięcej od 3 lat. Kurs CHF/PLN przebił szczyty z sierpnia i końcówki września. Od kwietniowego dołka podrożał o przeszło 30 groszy.

fot. / / Bankier.pl

Wysoka cena franka wyrażona w złotych jest przede wszystkim efektem znaczącego umocnienia helweckiej waluty wobec euro. Kurs EUR/CHF testował wczoraj poziom 1,06 ostatnio widziany na rynku jeszcze w 2015 r. i uznawany za "linię na piasku", której przekroczenie powoduje reakcję banku centralnego.

fot. / / Bankier.pl

Na słabość euro nałożyła się stosunkowo niewielka i niezbyt znacząca deprecjacja złotego względem europejskiej waluty. Co prawda kurs EUR/PLN od niemal dwóch lat jest niezwykle stabilny - porusza się w przedziale 4,20-4,40, ale w połowie stycznia był przy "południowej" granicy pasma wahań, natomiast teraz dotarł już do jego środka wynoszącego 4,30 zł za euro.

O ile wysoka cena franka w polskich złotych może niepokoić grono niemal 800 tys. polskich frankowców, którzy mają do spłaty równowartość przeszło 100 mld zł kredytów mieszkaniowych opartych na szwajcarskiej walucie, to doskwiera również wielu Szwajcarom. Tamtejsza gospodarka jest bowiem mocno zależna od eksportu dóbr i usług - jego udział w PKB to ok. 2/3 - a im silniejsza waluta, tym krajowy biznes jest mniej konkurencyjny cenowo (ceteris paribus) na rynku wewnętrznym i zagranicznych. Ponadto, droższy frank obniża inflację, co jest nie w smak bankowi centralnemu.

Dlatego SNB stara się powstrzymywać spadek kursu EUR/CHF. Obok bardzo częstych słownych interwencji - podkreślających choćby, że frank jest przewartościowany - wiele wskazuje na to, że Szwajcarzy interweniują również na rynku walutowym, skupując euro za franki. Jedną z miar sugerujących interwencje jest wielkość depozytów frankowych składanych w Szwajcarskim Banku Narodowym przez banki czy władze. Ta wzrosła w miesiącu poprzedzającym ostatni piątek o ponad 5 miliardów franków. To zapewne jednak zbyt mała kwota, by w obliczu wzrostu niepokoju na globalnych rynkach na dłużej zatrzymać falę inwestorów na "tamie" postawionej na poziomie 1,06 franka za euro.

Bezpośrednia interwencja na rynku wydaje się w przypadku Szwajcarów jedynym skutecznym sposobem na osłabienie waluty. W obliczu wzrostu niepewności i ryzyka inwestorzy masowo ruszają do "bezpiecznych przystani" - jedną z nich jest właśnie frank szwajcarski. Teraz rynkami trzęsą obawy przed potencjalnymi konsekwencjami rozprzestrzeniania się po świecie koronawirusa.

Niestety dla SNB innym bezpiecznym aktywem jest zdaniem inwestorów amerykański dolar. W efekcie kurs USD/CHF od lat utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie.

fot. / / Bankier.pl

Tymczasem amerykańska administracja pod przywództwem Donalda Trumpa z uwagą obserwuje poczynania głównych eksporterów do USA na polu polityki walutowej. Szwajcarzy trafili w styczniu na "listę obserwowanych" Departamentu Skarbu - krajów, które spełniają 2 z 3 kryteriów manipulowania walutą zdaniem Amerykanów. W przypadku Helwetów były to: przekraczająca 20 mld dol. nadwyżka w handlu towarami z USA oraz nadwyżka na rachunku bieżącym w wysokości przeszło 10 proc.

Trzecim kryterium są właśnie interwencje na rynku walutowym. Sięgając po to narzędzie, Szwajcarzy narażają się na gniew prezydenta Trumpa i otrzymanie łatki "manipulatora walutowego". Być może Waszyngton weźmie jednak pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, które zmuszają SNB do podjęcia prób osłabienia waluty.

Helweci nie mają bowiem już zbyt dużego pola manewru - stopy procentowe są najniższe na świecie (-0,75 proc.), a kolejnych obniżek (możliwe że nieskutecznych) mogłyby nie wytrzymać tamtejsze banki, a dotychczasowe interwencje słowne okazują się niewystarczająco skuteczne. Dlatego Amerykanie radzą Szwajcarom rozluźnienie nie polityki pieniężnej, a fiskalnej, zwracając uwagę, że mają możliwość bardzo taniego pożyczania pieniędzy od inwestorów, a ponadto stan finansów publicznych jest bardzo dobry - dług jest w okolicy 40 proc. PKB, budżet natomiast ma nadwyżkę. W obwodzie zawsze pozostaje też program skupu aktywów, czyli luzowanie ilościowe.

Być może Helweci zdecydują się jednak zacisnąć zęby i spróbują przeczekać trudniejszy okres, licząc na uspokojenie sytuacji na świecie i w eurolandzie oraz umocnienie euro. Nadzieje te mogą okazać się płonne, bo nic nie zapowiada zaostrzenia polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny, a i rozwój koronawirusa w regionie jest sprawą wysoce niepewną. Spodziewać się raczej należy, że kolejne banki centralne będą luzowały politykę pieniężną, doprowadzając do osłabienia swoich walut względem franka. Szwajcarzy staną zatem przed wyborem - walczyć z rynkiem, działając na nerwy Trumpowi, czy pozwolić na pogorszenie koniunktury w kraju, przy okazji uderzając po kieszeni polskich frankowców.

Maciej Kalwasiński

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (25)

dodaj komentarz
alik234
Kompletna bzdura. Amerykanie patrz a z niechęcią na ich zadaniem słabego franka i nalegają na zaniechania obecnej polityki SNB , a wtedy frank poszybuje do góry...to elementarz...!
silvio_gesell
Nie ma bezpiecznych aktywów gdy spada populacja.
silvio_gesell_
Przepraszam, nie sprawdziłem przyrostu naturalnego Szwajcarii. Obiecuję że od teraz będę więcej czytać, a ponadto nie będę więcej wylewać tu swoich zakamuflowanych życiowych żali.
lukasz_24l
Problem jest taki że przed 2008 złotówka była sztucznie umocniona względem wszystkich walut. Było to w interesie wielkich graczy typu ML, którzy dostarczali produkty foreksowe do banków w Polsce i w konsekwencji do Polaków. Były to m.in. opcje walutowe i kredyty frankowe. Z góry założenie było takie żeby na tym zarobić, czyli po Problem jest taki że przed 2008 złotówka była sztucznie umocniona względem wszystkich walut. Było to w interesie wielkich graczy typu ML, którzy dostarczali produkty foreksowe do banków w Polsce i w konsekwencji do Polaków. Były to m.in. opcje walutowe i kredyty frankowe. Z góry założenie było takie żeby na tym zarobić, czyli po zakładanej sprzedaży przestać umacniać PLN i zacząć ją osłabiać. Zwykły Kowalski był tylko pionkiem w tej grze. Nie zgadzam się z tym, że dorośli ludzie wiedzieli co podpisywali. Nie mogli wiedzieć bo banksterzy by wtedy na nich nie zarobili. Od początku do końca było to oszustwo. Wszystko zręcznie było nzaplanowane i ukartowane przez wielkich graczy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marekrz
Kurs franka to teraz już wyłącznie problem banków, nie ich klientow. Trzeba było nie grać na operacjach FX SWAP i nie tracić miliardów złotych na spekulacjach, tylko wywiązać się uczciwie z umowy. A teraz płacz, że frankowicze ich oszukali.
marianpazdzioch
Było brać kredyty złotówkowe, ale te były sporo droższe, więc zaświeciły sie złotówki w oczach, zakład jednak nie wypalił i dziś jedziecie z bankami na tym smym wózku.
marekrz odpowiada marianpazdzioch
Gdyby bank informował rzetelnie że to krótka sprzedaż franka, a nie żaden "kredyt" to pewnie nikt by go nie brał. Ale bank tego nie zrobił, bo by nie zarobił ani na spreadach ani na różnicy miedzy oprocentowaniem LIBOR i WIBOR.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rk_rk_rk
Obecny kurs CHF do PLN jest w głównej mierze wynikowa spadku EUR do CHF. Zakładając że EUR/CHF byłby równy 1,1 kurs CHF/PLN wynosiłby 3,9. Co zrobią Szwajcarzy nie wiadomo, ale oczywiste że frankowiczami kierować się nie beda

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki