Fundusze Europejskie dla firm. Sprawdzamy, na co można liczyć w perspektywie 2021-27

Dominika Florek2022-11-17 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-17 12:00

Dotacje z Funduszy Europejskich dla firm będą już wkrótce dostępne. Trzy programy zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską, a kolejne czekają w kolejce. Przeanalizowaliśmy, na co mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach Funduszy Europejskich w nadchodzącej nowej perspektywie 2021-2027. Resort Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada uruchomienie premierowych konkursów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Fundusze Europejskie dla firm. Sprawdzamy, na co można liczyć w perspektywie 2021-27
Fundusze Europejskie dla firm. Sprawdzamy, na co można liczyć w perspektywie 2021-27
fot. New Africa / / Shutterstock

Pierwsze programy krajowe zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. W praktyce oznacza to, że prace nad startem konkursów – umożliwiających otrzymanie finansowania z Unii Europejskiej – przyśpieszają.

Pierwsze konkursy na przełomie roku

Dwa programy dla przedsiębiorców finansowane z Funduszy Europejskich zasługują na szczególną uwagę. Pierwszym z nich są Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), w ramach tej opcji osoby prowadzące własny biznes mogą otrzymać dotacje na innowacje. Budżet projektu wynosi blisko 8 mld euro. W nadchodzącej edycji FENG zarezerwowano pulę środków pieniężnych na popularny w poprzednich latach, kredyt na innowacje technologiczne.

Ogłoszenia konkursów w ramach programu FENG można spodziewać się na przełomie roku, informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nabór będzie trwać przez cały rok. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w trybie ciągłym. W pierwszej kolejności uruchomione zostaną konkursy na wsparcie firm, we wdrażaniu innowacji oraz kredyt technologiczny.

Obsługą firm, które w ramach finansowanie rozpoczną proces wdrażania innowacji, będą zajmować się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Pierwsza wymieniona jednostka zajmie się obsługą firm sektora MŚP. Natomiast NCBiR przejmie opiekę na pozostałymi działalnościami tj. dużymi firmami i konsorcjami.

Pieniądze dla firm ze ściany wschodniej

Drugim programem, na który warto zawrócić uwagę, są Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Dotacje dla firm będzie można otrzymać m.in. na rozwój automatyzacji, robotyzacji oraz rozwiązań z tzw. Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Z tej puli środków dostępne jest również finasowanie dla startupów. We wcześniejszych edycjach z dotacji skorzystał m.in. start-up Sundose (suplementy) oraz Pakomatic (inteligentne skrytki). W ramach FEPW przewidziane są także pieniądze na wsparcie innowacji przez nowoczesne wzornictwo.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej w tej edycji dostępne są dla większej liczby przedsiębiorców. Do grona potencjalnych beneficjentów dołączyły osoby prowadzące własny biznes na terenie województwa mazowieckiego – z wyjątkiem Warszawy i otaczających ją powiatów.

Największy program Funduszy Europejskich zaakceptowany

Komisja Europejska zaakceptowała również Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. W ramach programu środki pieniężne są rozdysponowywane na największe inwestycje transportowe, energetyczne oraz te z sektora ochrony zdrowia i kultury. Jest to istotny element dotacji dla Polski w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Z budżetu poprzedniej edycji tego programu sfinansowano część wydatków związanych z budową gazociągu Balitic Pipe.

Oprócz wymienionych programów, na zatwierdzenie przez Komisje Europejską czekają jeszcze dwa programy krajowe:

  • Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny (FERS) – dotacje na edukację i modernizację rynku pracy, w tym wsparcie na adaptację obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną,
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) – pieniądze na dalszy rozwój sieci szerokopasmowych, rozbudowę cyfrowych zasobów danych sektora publicznego oraz dalszą rozbudowę e-usług i e-administracji.

Przedsiębiorcy zajmujący się tworzeniem e-usług oraz aplikacji wykorzystujących powszechnie dostępne dane sektora publicznego będą mogli skorzystać ze specjalnej puli środków pieniężnych na dotacje w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Przykładowo z poprzedniego budżetu programu została sfinansowana Platforma Atrakcyjności Inwestycyjnej. Na uruchomienie konkursów z FERS i FERC trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki