REKLAMA

Kosmiczne zadłużenie Chin

2019-07-18 14:00
publikacja
2019-07-18 14:00

Zadłużenie Chin jest już trzykrotnie wyższe niż PKB tego kraju - szacuje Institute of International Finance. To kolejne wyliczenia wskazujące na astronomiczny poziom długu w Państwie Środka.

fot. / / YAY Foto

Chiński PKB od lat rośnie w imponującym, nieosiągalnym dla innych gigantów światowej gospodarki, tempie, ale jeszcze szybciej rośnie zadłużenie podmiotów zza Muru. Najnowsze szacunki Institute of International Finance wskazują, że Państwo Środka przekroczyło kolejną granicę - łączny dług władz, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw niefinansowych i finansowych sięgnął na koniec pierwszego kwartału ponad 300 proc. PKB Chin.

Pekinowi udało się co prawda zmniejszyć (w relacji do PKB) zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych - do 155,6 proc. PKB z 158,3 proc. PKB przed rokiem - ale pozostałe grupy "zrekompensowały" ten spadek z nawiązką. O ile przed kilkoma laty to właśnie sektor przedsiębiorstw budził największe obawy, a dużo bezpieczniejsza była sytuacja gospodarstw domowych, to w ostatnim czasie sytuacja odwróciła się - to właśnie zwykli mieszkańcy zadłużają się w błyskawicznym tempie. W efekcie ich dług wzrósł do 54 proc. PKB z 49,7 proc. PKB rok wcześniej. Zwiększyło się również zadłużenie władz - do 51 proc. z 49,7 proc. oraz podmiotów z sektora finansowego - do 43 proc. z 41,3 proc.

Z szacunków IIF wynika, że Chiny odpowiadają już za 15 proc. globalnego zadłużenia i sięga równowartości 40 bln dolarów.

Analizując powyższe dane, warto pamiętać o "chińskiej charakterystyce" - wątpliwej wielkości samego mianownika, czyli PKB; niejasnych granicach między władzami a sektorem prywatnym; niskim udziale dochodów gospodarstw domowych w PKB; oraz nieprzejrzystym sektorze finansowym. Istotna jest również nie tyle sama wielkość długu, co cel, na jaki zostaje przeznaczony i wynikająca z tego potencjalna stopa zwrotu, umożliwiająca regulowanie zobowiązania w przyszłości. Ważne też, by pamiętać, że Chiny osiągnęły bardzo wysoki poziom zadłużenia w stosunkowo krótkim czasie oraz przy relatywnie niskim poziomie zamożności społeczeństwa.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mith21
Spoko Polska PiS dogoni a nawet przegoni Chiny...w zadłużeniu.
mooooo
Aaaaaaahhhhhhhhaaaaaa ależ ten bankier to dno ?? Pewnie za uszami maja dług USA i nie chcą być gorsi od Chin ??? Oto fakty obecny dług Chin to 36.641.880 yuan,,, dla tego tłuką co pisał dlug jest podany w chińskiej walucie !! W przeliczeniu na dolary to jest 5.327.803 ,, i weź tu inwestuj na giełdzie jak tam siedzi grupa ludzi co Aaaaaaahhhhhhhhaaaaaa ależ ten bankier to dno ?? Pewnie za uszami maja dług USA i nie chcą być gorsi od Chin ??? Oto fakty obecny dług Chin to 36.641.880 yuan,,, dla tego tłuką co pisał dlug jest podany w chińskiej walucie !! W przeliczeniu na dolary to jest 5.327.803 ,, i weź tu inwestuj na giełdzie jak tam siedzi grupa ludzi co nie potrafi napisać prostego artykow?? Sensacje złapali !!
open_mind
Zapominamy że Chiny to system komunistyczny. To taka miniaturka rządów byłego naszego Edwarda Gierka. Doskonale dali sobie radę w ostatnich 20 latach Rozkręcili błyskawicznie gospodarkę jak nikt. Jak będzie trzeba przyhamują i przeżyją. Ale co zrobi zachód a kryzys jest już w progu i zabraknie nam kredytu?
jes
Co by nie podali o Chinach to dla ciebie jest to zawsze argument za siłą Chin. Gdyby to samo napisali o kraju zachodnich krzyczałbyś, że to już koniec świata i mózg do zamknięcia.
open_mind odpowiada jes
„Co by nie podali o Chinach to dla ciebie jest to zawsze argument za siłą Chin.” Jak zwykle wziąłeś nie odpowiednie lekarstwa. Chiny i ich dług wyrósł na „grzechach” zachodu. A że uczeń przerasta mistrza to wiadomo powszechnie.
jes odpowiada open_mind
Powszechnie wiadomym jest chyba tylko dla pacjentów zakłada, w którym przebywasz.
riku
zdążyli sobie nakupić za te długi broni masowego rażenia i zbudować potężną armię, więc któż im teraz podskoczy ?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki