Kod LEI - czym jest i kto go musi mieć

Już od przyszłego roku niektórzy inwestorzy mogą utracić możliwość dokonywania transakcji na GPW. Chyba, że zapłacą za kod LEI. Czym on jest i kto powinien go wyrobić?

Kod LEI (Legal Entity Identifier - z ang. Identyfikator Osoby Prawnej) jest już obecny na rynkach, niedługo istotnie zmienią się jednak zasady i obowiązki z nim związane. Od 3 stycznia 2018 roku jego brak będzie skutkował brakiem możliwości zawarcia transakcji przez podmiot prawny na papierach wartościowych i pozostałych instrumentach finansowych.

Zgodnie z art. 13, ust 2 Rozporządzenia Delegowanego nr 2017/590 z 28 lipca 2016 roku, które wchodzi bezpośrednio do polskiego porządku prawnego: „Firma inwestycyjna nie świadczy usługi, w wyniku której powstaje obowiązek dokonania zgłoszenia transakcji dotyczącego transakcji zawartej w imieniu klienta, który kwalifikuje się do posiadania kodu identyfikatora podmiotu prawnego, przed uzyskaniem kodu identyfikatora podmiotu prawnego od tego klienta”. Tłumacząc z polskiego na nasze - brak kodu LEI dla niektórych inwestorów będzie oznaczał pożegnanie się z GPW bądź innymi europejskimi rynkami.

Inwestorze, prowadzisz działalność gospodarczą? Uważaj na tę opłatę
Inwestorze, prowadzisz działalność gospodarczą? Uważaj na tę opłatę (fot. Krystian Maj / FORUM)

O kogo dokładnie może chodzić? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na określenie "podmiot prawny". W tym momencie wielu inwestorów indywidualnych może odetchnąć, nowe przepisy dotyczą bowiem firm. Co jednak z inwestorami prowadzącymi indywidualną działalność gospodarczą? Ci muszą mieć się na baczności.

Działalność gospodarcza a kod LEI

W prezentacji informacyjnej przygotowanej przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych czytamy, że kodu LEI potrzebują wszystkie podmioty, które na podstawie rozporządzeń takich jak EMIR, MIFID II/MIFIR czy CSDR są lub będą zobowiązane do raportowania. Następnie wskazywane jest, że obowiązek obejmie w szczególności:

  1. Podmioty niefinansowe – spółki i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą z wszystkich dziedzin gospodarki.
  2. Instytucje finansowe, banki, instytucje kredytowe, brokerów, pośredników finansowych, pozostałe instytucje finansowe.
  3. Fundusze emerytalne.
  4. Fundusze inwestycyjne, w tym subfundusze w strukturze parasolowej.
  5. Pozostałe instytucje zobowiązane.

Dariusz Marszałek, szef zespołu ds. promocji i marketingu, KDPW uspokaja jednak. - Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie są zobligowane do posiadania kodu LEI, jeśli inwestują poza swoją działalnością. Jeśli ktoś inwestuje indywidualnie, jako osoba fizyczna, nie musi posiadać LEI i nie jest objęty obowiązkiem raportowania transakcji - przekonuje. 

Budzący wątpliwości zapis o obowiązkach dla podmiotów niefinansowych powstał, jak tłumaczy Marszałek, w wyniku zmian prawnych. - W pierwszej kolejności kod ten musiały posiadać instytucje finansowe, co wynikało z europejskiego rozporządzenia EMIR, dotyczącego m.in. konieczności raportowania transakcji o zawieranych kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji. Z czasem UE przyjęła standard LEI jako obowiązujący kod identyfikujący podmioty na rynku finansowym – nie tylko finansowe, ale wszystkie zaangażowane w transakcje na nim. Kolejne regulacje wprowadzały kolejne obowiązki raportowe i identyfikację stron transakcji poprzez kody LEI. Stąd rozszerzenie zakresu podmiotów zobligowanych do posiadania LEI m.in. o podmioty prawne zawierające transakcje na rynku kasowym czy emitentów papierów wartościowych - wyjaśnia przedstawiciel KDPW.

Konieczność posiadania kodu LEI nie będzie więc dotyczyła wszystkich inwestorów posiadających działalność gospodarczą. Ci, którzy inwestują "po godzinach", a nie w ramach działalności gospodarczej, mogą spać spokojnie. Warto jednak dodać, że KDPW nie tłumaczy, jak będzie przebiegał proces identyfikacji sposobu inwestowania. - Nie jesteśmy autorami regulacji, więc trudno nam skomentować kwestie ustalenia kto, jak i jako kto inwestuje - usłyszeliśmy.

Jak uzyskać kod LEI?

Co z tymi inwestorami, którzy będą musieli wyrobić kod? Cóż, czeka ich rejestracja i spory wydatek. Prawo przyznawania kodu otrzymało trzydzieści instytucji (pełna lista dostępna tutaj). Wśród nich znajduje się jedna polska - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Rejestracji można dokonać na specjalnie stworzonej do tego stronie (tutaj). Sam proces ułatwić może przygotowana przez Komisję instrukcja (tutaj).

GLEIF

Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) została ustanowiona w czerwcu 2014 przez Radę Stabilności Finansowej jako organizacja non-for-profit, której zadaniem jest wdrażanie i stosowanie standardów dotyczących kodów LEI. Fundacja jest wspierana i nadzorowana przez Komitet Nadzoru Regulacyjnego LEI, reprezentujący organy administracji publicznej z całego świata, które połączyły swoje siły, aby działać na rzecz większej przejrzystości na globalnym rynku finansowym. Siedziba GLEIF znajduje się w Bazylei (Szwajcaria).

Jak wygląda to od strony kosztowej? Samo wyrobienie kodu to 420 złotych netto plus opłata na rzecz GLEIF w wysokości 73 złotych netto. W sumie niemal 500 zł. Dodatkowo kod wymaga odnawiania. Opłata roczna w wysokości 280 złotych netto wnoszona jest z góry przed odnowieniem kodu identyfikującego. Co roku także trzeba uiścić opłatę na rzecz GLEIF i podobnie jak w przypadku rejestracji, również i tutaj wynosi on 73 złote netto.

Warto dodać, że polski inwestor nie ma obowiązku rejestrowania się konkretnie w KDPW. Podobnie inwestorzy zagraniczni, zamiast instytucji ze swojego kraju, mogą na rejestracje wybrać polskie KDPW. To o tyle istotne, że każdy podmiot przydzielający kod LEI dysponuje własnym cennikiem. Mogą więc występować różnice w cenach za wyrobienie i przedłużenie kodu.

LEI w KDPW
LEI w KDPW (kdpw.pl)

O kodzie LEI

Konieczność uzyskania i posługiwania się przez podmioty prawne kodami LEI określają regulacje prawa europejskiego, takie jak EMIR, REMIT, MiFID II / MiFIR, CSDR oraz SFTR. Zaimplementowanie standardu LEI w ramach powyższych wymogów prawnych ma przyczynić się do zwiększenia przejrzystości i bezpieczeństwa rynków finansowych. Aktualnie kody LEI muszą podsiadać wszystkie podmioty prawne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zaangażowane w transakcje w instrumenty pochodne raportowane do repozytoriów transakcji.

Jednak obowiązek posiadania kodów LEI dotyczył będzie wkrótce szerszej grupy podmiotów, w tym podmiotów zawierających transakcje wyłącznie na rynku kasowym oraz emitentów. LEI pozwala bowiem jednoznacznie identyfikować dany podmiot (stronę transakcji) w skali globalnej. 

Tak wygląda struktura kodu LEI
Tak wygląda struktura kodu LEI (kdpw.pl)

Sam kod LEI składa się z dwudziestu znaków alfanumerycznych. Każda sekcja ma określone zadania, co obrazuje powyższa grafika.


Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 24 iluminat

następny SYF żeby nam się żyło lepiej i było taniej. Z roku na rok coraz więcej tego gówna ,kiedy to się skończy ?. Nie dość ,że ludzie wyrzekli się giełdy to jeszcze przybywa głupoty i ciemnoty.

! Odpowiedz
1 30 slc350

Z jednej strony GPW zastanawia się jak tu przyciągnąć inwestorów na parkiet, a z drugiej tu jest coraz gorzej......:(

! Odpowiedz
2 20 specjalnie_zarejstrowany1

No bo to jest znowu totalna wasalizacja naszej gieldy. Tak jak niedawno wszystkich zmuszali do wypelnienia ankiety pod katem inwestycji w USA. Ja tam nawet nigdy nie bylem a okazuje sie ze podchodze pod ich prawo. Teraz ten nowy kod LEI to juz sie nie kryja I nawet mu polskiej nazwy nie dali.

! Odpowiedz
WIG -0,48% 59 092,01
2019-06-14 17:05:00
WIG20 -0,60% 2 286,46
2019-06-14 17:05:00
WIG30 -0,57% 2 629,28
2019-06-14 17:15:00
MWIG40 -0,30% 4 032,87
2019-06-14 17:04:15
DAX -0,60% 12 096,40
2019-06-14 17:37:00
NASDAQ -0,52% 7 796,66
2019-06-14 22:03:00
SP500 -0,16% 2 886,98
2019-06-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.