REKLAMA
Tour de spółki

Karczewski: Chcemy budować wspólnotę 60 mln Polaków na całym świecie

2019-07-30 12:32
publikacja
2019-07-30 12:32
fot. Grażyna Myślińska / FORUM

Chcemy się lepiej poznać z Polakami żyjącymi poza granicami kraju, chcemy się do siebie przybliżyć i budować wspólnotę 60 mln Polaków na całym świecie - powiedział we wtorek podczas spotkania z młodzieżą z Argentyny marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Senacie marszałek Karczewski spotkał się z grupą młodzieży z Argentyny, która przebywa w Polsce w ramach krajoznawczo-edukacyjnej akcji pt. "Polskie korzenie". Projekt realizowany przez Fundację "Dla Polonii" został dofinansowany z środków Senatu w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Przyjazd do Polski jest zwieńczeniem całorocznych, intensywnych działań młodej Polonii argentyńskiej na rzecz popularyzacji Polski, polskiej historii, kultury i języka w Argentynie. Projekt promuje i nagradza aktywność młodzieży na rzecz argentyńskiej Polonii. Podczas 18-dniowego pobytu uczestnicy akcji poznali najciekawsze miasta i miejsca ważne dla polskiej historii, a także zapoznali się z polską kulturą, sztuką i tradycjami.

Karczewski podczas spotkania poinformował, że we wtorek zostanie podpisany list intencyjny w sprawie współpracy pt. "Jest nas 60 mln", bo - jak mówił - "łącznie żyjących Polaków w Polsce i na świecie jest 60 milionów". "Chcemy, żeby ten program przenosił informacje o Polsce do Polonii i w odwrotną stronę, o Polonii do Polski" - zaznaczył marszałek Senatu.

Jak dodał, "brakuje nam tych informacji". "Chcemy się lepiej poznać, chcemy się do siebie przybliżyć, czyli chcemy budować wspólnotę 60 milionów Polaków na całym świecie" - podkreślił Karczewski.

"Organizujemy bardzo wiele przedsięwzięć i będziemy w przyszłości również starali się, aby tych uroczystości, ale również przede wszystkim naszych kontaktów było jak najwięcej" - dodał.

Karczewski przypomniał, że w zeszłym roku odbył się światowy zjazd Polonii i Polaków za granicą, na który przyjechali przedstawiciele wielu środowisk polonijnych z całego świata. Dodał, że postanowiono na nim, by w większym stopniu wspierać Polonię w Ameryce Południowej.

"Będziemy przekazywać środki na naukę języka polskiego, poznawanie polskiej literatury, polskiej historii. Drugi priorytet to młodzież i bardzo będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej z was przyjeżdżało do Polski na letni i zimowy wypoczynek" - mówił Karczewski zwracając się do młodzieży. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki