Karczewski: Chcemy budować wspólnotę 60 mln Polaków na całym świecie

Chcemy się lepiej poznać z Polakami żyjącymi poza granicami kraju, chcemy się do siebie przybliżyć i budować wspólnotę 60 mln Polaków na całym świecie - powiedział we wtorek podczas spotkania z młodzieżą z Argentyny marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Senacie marszałek Karczewski spotkał się z grupą młodzieży z Argentyny, która przebywa w Polsce w ramach krajoznawczo-edukacyjnej akcji pt. "Polskie korzenie". Projekt realizowany przez Fundację "Dla Polonii" został dofinansowany z środków Senatu w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Przyjazd do Polski jest zwieńczeniem całorocznych, intensywnych działań młodej Polonii argentyńskiej na rzecz popularyzacji Polski, polskiej historii, kultury i języka w Argentynie. Projekt promuje i nagradza aktywność młodzieży na rzecz argentyńskiej Polonii. Podczas 18-dniowego pobytu uczestnicy akcji poznali najciekawsze miasta i miejsca ważne dla polskiej historii, a także zapoznali się z polską kulturą, sztuką i tradycjami.

Karczewski podczas spotkania poinformował, że we wtorek zostanie podpisany list intencyjny w sprawie współpracy pt. "Jest nas 60 mln", bo - jak mówił - "łącznie żyjących Polaków w Polsce i na świecie jest 60 milionów". "Chcemy, żeby ten program przenosił informacje o Polsce do Polonii i w odwrotną stronę, o Polonii do Polski" - zaznaczył marszałek Senatu.

Jak dodał, "brakuje nam tych informacji". "Chcemy się lepiej poznać, chcemy się do siebie przybliżyć, czyli chcemy budować wspólnotę 60 milionów Polaków na całym świecie" - podkreślił Karczewski.

"Organizujemy bardzo wiele przedsięwzięć i będziemy w przyszłości również starali się, aby tych uroczystości, ale również przede wszystkim naszych kontaktów było jak najwięcej" - dodał.

Karczewski przypomniał, że w zeszłym roku odbył się światowy zjazd Polonii i Polaków za granicą, na który przyjechali przedstawiciele wielu środowisk polonijnych z całego świata. Dodał, że postanowiono na nim, by w większym stopniu wspierać Polonię w Ameryce Południowej.

"Będziemy przekazywać środki na naukę języka polskiego, poznawanie polskiej literatury, polskiej historii. Drugi priorytet to młodzież i bardzo będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej z was przyjeżdżało do Polski na letni i zimowy wypoczynek" - mówił Karczewski zwracając się do młodzieży. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil