KNF proponuje nowy sposób oszczędzania na emeryturę

analityk Bankier.pl

EKO, czyli Emerytalne Konto Oszczędnościowe, to propozycja Komisji Nadzoru Finansowego, która ma tchnąć nowe życie w zapomniany trzeci filar. Pracownicy mogliby odkładać co miesiąc 150 zł, niezależnie od uczestnictwa w IKE, IKZE lub pracowniczych programach emerytalnych.

Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentowała raport opisujący kondycję sektora funduszy emerytalnych w Polsce. Wśród wniosków opracowania znalazł się postulat wzmocnienia zachęt do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Jednocześnie nadzór opublikował, jako aneks, szkic swojej wizji programu, który miałby skutecznie wzmocnić trzeci filar.

KNF proponuje nowy sposób oszczędzania na emeryturę
KNF proponuje nowy sposób oszczędzania na emeryturę (fot. Dawid Lasocinski / FORUM)

„Pomimo, że PPE i IKE istnieją już kilkanaście lat, do końca roku 2015 zgromadzono na nich łącznie 16,9 mld zł (ze względu na krótki okres funkcjonowania IKZE, tj. od 01.01.2012 r. wartość zgromadzonych na nich do dnia 31.12.2015 r. środków wynosi zaledwie 622,0 mln zł). Dla porównania otwarte fundusze emerytalne na koniec 2015 r. zarządzały aktywami rzędu 140 mld zł” – czytamy we wprowadzeniu do dokumentu.

KNF proponuje rozwiązanie pod hasłem „3 x 50 zł”. Zakłada ono, że pracownik przekazywałby regularnie na przyszłe emerytalne potrzeby:

  • 50 zł z otrzymywanego wynagrodzenia po opodatkowaniu („z kieszeni”).
  • 50 zł z wynagrodzenia, lecz kwota ta byłaby zwolniona z podatku dochodowego.
  • 50 zł w postaci składki opłacanej przez pracodawcę (i zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu, ale nie wliczanej do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne).

Środki trafiałyby na EKO, czyli Emerytalne Konto Oszczędnościowe. Pod wieloma względami ten rachunek przypomina indywidualne konta emerytalne (IKE). EKO mogłoby być prowadzone w różnych instytucjach – np. jako wyodrębniony rachunek bankowy, rachunek w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, domu maklerskim lub TFI. Każdy z oszczędzających mógłby posiadać wyłącznie jedno EKO. Klient miałby możliwość wskazania osoby uprawnionej do otrzymania wkładu w razie śmierci posiadacza rachunku.

Pieniądze zgromadzone na koncie można byłoby wypłacić jednorazowo lub w ratach po osiągnięciu 60. roku życia (lub w wieku 55 lat i po nabyciu uprawnień emerytalnych) oraz po spełnieniu warunku dokonania co najmniej 36 wpłat. Wypłata nie byłaby obciążona podatkiem dochodowym.

Co po OFE – oszczędzanie przymusowe czy dobrowolne?

Co po OFE – oszczędzanie przymusowe czy dobrowolne?

- Jeżeli nie zbudujemy oszczędności długoterminowych, nie będzie z czego finansować rozwoju polskiej gospodarki, a emerytury będą niskie - stwierdziła podczas odbywającej się w Karpaczu konferencji WallStreet prezes GPW Małgorzata Zaleska. Wśród gości rozgorzała dyskusja na temat systemu, który mógłby wypełnić dziurę po OFE.

„Zakładając miesięczne wpłaty na poziomie 150 zł, indeksowane rocznie wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń na poziomie 3,5% oraz zakładając 5,5% stopę zwrotu z inwestycji w ramach konta ‘3 x 50 zł’, uczestnik po 40 latach oszczędzania na cele emerytalne zgromadzi około 410 tys. zł” – czytamy w propozycji KNF. Wpływ na budżet państwa, zgodnie z wyliczeniami komisji, byłby niewielki. Przyjmując, że z EKO skorzysta 1 mln uczestników, wpływy z podatku dochodowego zostałyby pomniejszone o 108 mln zł rocznie. Bezpośredni koszt dla budżetu państwa z powodu zaliczenia składki na EKO do kosztów uzyskania przychodów wyniósłby maksymalnie 114 mln zł rocznie przy CIT na poziomie 19 proc.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 ~Olkijuh

Na jakichkolwiek interesach z państwem polskim przeciętny obywatel wychodzi zawsze tak samo - jak frajer

! Odpowiedz
0 15 ~lolopindolo

Znowu państwo kombinuje jak polozyc lape na oszczędnościach Narodu. Rozwinąłbym wątek ale jest zbyt późno.

! Odpowiedz
0 8 ~Mw

Najlepiej niech inwestują w obligacje państwowe , które później polski rząd umorzy i zapisze na trwale w ZUS .Potem zrobi reformę emerytur , żeby zlikwidować 'durne' trwałe zapisy lub wykorzystać je dla innych grup na wcześniejsze emerytury . Trzeba dać szanse PIS-owi niech też ma 150 mld zł na przetracenie w 500 + , wtedy dorówna PO . Co tam przecież pieniądze wpłacane na emerytury nie są nasze , tylko ZUS-u . Czy naprawdę tak wygląda kapitalizm na zachodzie ?Że też robotnikom chciało się być takimi darczyńcami , przecież wyszedł z tego jeszcze większy komunizm . Robisz ,robisz i na koniec .....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~erere

Odkładałem przez 6 lat w trzecim filarze (AmplicoLife) miałem 6 tyś wpłaconego. Utrata pracy i problem z kolejnymi składkami. AmplikoLife pobiera opłaty za likwidację konta więc z tego dostałem tylko 1600zł. Do dup..y z takim oszustwem w oszczędzanie. Teraz AmplikoLife nazywa się jakoś Metlife i dalej naciąga biednych ludzi na kasę. Ja już w coś takiego nie wchodzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~1984

Te przekombinowane fiki miki mają rozwiązać problemy, które reżim sam powoduje?

! Odpowiedz
2 11 ~Adam

Prosze nasze panstwo i politykow zeby sie odpier... od naszych pieniedzy.
A ty ciemny ludzie.. moze w koncu zrozumiesz czemu warto glosowac na Korwina?

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~Robert

pytasz z czego masz oszczędzać? kartofel na cztery, dzieciom cukier pod język ale parę złotych do banku nie zapomnij bo inaczej sami sobie weźmiemy ... jak nie polubownie to siłą. Nie znasz banksterki?

! Odpowiedz
2 2 ~pracownik111

Mocne słowa, ale KUR...A masz całkowitą rację. Od 8 miesięcy nie mogę uporządkować swojego budżetu przez zbyt wysokie rachunki za prąd i gaz. ZA MAŁO ZARABIAMY. Obecnie najlepiej żyje się singlom, brak kosztów rodzinnych i to chyba pod nich jest ustawione obecnie poziom życia. Jakieś 5 lat temu stać mnie było na wyjazd rodzinny w Polsce, obecnie to kicha. Czas na zmiana, trzeba wyjść na ulice.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~GracjaCyprKasyNima

Stary system sie sprawdza: BANK ZIEMSKI lub SLOIKOWY w proporcji: 30% USD, 40% CHF, 10% EUR i 20% PLN (PLN tylko gdyby skrecili sprawe jak w Grecji czy na Cyprze - 50 PLN na dzien PAMIETACIE?).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne