KE chce zniesienia wiz do USA dla Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii

Komisja Europejska chce zniesienia wiz do USA dla pięciu krajów Unii Europejskiej, wobec których ciągle one obowiązują: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W środę zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w tym celu.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

USA są krajem, który nie przyznaje prawa bezwizowego wjazdu wszystkim obywatelom UE. Rok temu, 1 grudnia 2017 r., osiągnięto pełną wzajemność wizową z Kanadą po tym, jak zniosła ona obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii.

W środę Komisja przedstawiła postępy dokonane w ciągu ostatniego roku na drodze do osiągnięcia wzajemności wizowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapowiedziała, że - w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi, których obywatele nadal potrzebują wizy, aby podróżować do USA - będzie nadal angażować się w dialog w tej sprawie z Waszyngtonem.

Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku Stanów Zjednoczonych. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu - powiedział w środę komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kontakty ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie politycznym i technicznym w tej sprawie nasiliły się. Komisja nadal wzywa Stany Zjednoczone do dalszej współpracy w tej kwestii z Bułgarią, Chorwacją, Cyprem, Polską i Rumunią. (PAP)

luo/ mobr/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 caesar_m

No i na tym polega UE. Że w Parlamencie UE i KE oraz całej administracji są tysiące synekur dla nierobów bez kwalifikacji co badają krzywiznę ogórka, zamieniają wyśmienite halogeny na fatalne LEDy (bez ŻADNYCH wymagań jakościowych). Ale każdy kraj ma swoje sieci telefoniczne, przelewy w UE pozostały zewnętrznymi i każdy kraj osobno szarpie się z USA....A przecież wraz ze strefą Szengen warunek powinien być jeden : wspólna , oparta na wzajemności polityka wizowa. I jeśli 1 kraj z UE ma wymianę wizową z krajem spoza UE to powinno to dotyczyć WSZYSTKICH. W końcu otwierając granicę dla gości spoza UE (np ze słynnego z terroryzmu USA) każdy kraj wpuszcza takiego przyjezdnego de facto na teren całej UE. Granice wewnętrzne są bardzo słabo strzeżone. Zewnętrzne niestety też !!!! Jeśli przez zieloną granicę przechodzą miliony ludzi , to jak są te granice bronione przed pancernymi dywizjami ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 kobro

A czy ktos z redakcji lub czytelnikow wie ile % odmow wiz mielismy w poprzednim roku? Dane mialy buc podane w listopadziez, ale nigdzie nie ma o tym informacji...

! Odpowiedz
5 2 bankier1953

500 tys , tyle wyjedzie rodaków,
wróci 100 tys może?

! Odpowiedz
5 2 antek10

KE moze se chciec. Skoro Niemcy jeżdżą bez wiz to dla nich nie ma o co walczyć z USA.
Jak USA podniesie cła na niemieckie samochody to KE zarząda solidarosci o wszystkich krajów UE.

! Odpowiedz
0 3 xemir

Skoro sądzisz, że Niemcy jeżdżą do "bez wiz" do USA, to znaczy, że nie masz pojęcia jak działa system wizowy. Proszę, poczytaj trochę o tym, zanim zaczniesz komentować.

! Odpowiedz
2 21 histeryk

Amerykanie zadecydują zupełnie samodzielnie, na podstawie własnych przepisów. Po zdjęciu wiz dla Polski nasz obecny rząd przedstawi to i tak jak swój sukces.

! Odpowiedz
2 50 adrian76

Mam te ich wizy w głębokim poważaniu. Jak mam się prosić z całą rodziną o wizę zdając się na łaskę jakiegoś urzędnika to wolę się wybrać do Nowej Zelandii. Piękny kraj i chętnie bym tam wrócił. W Stanach byłem i jakoś mnie tam już nie ciągnie... na dodatek robią łaskę, że człowiek przyjedzie i zostawi kasę. Przyjdą jeszcze czasy, że będą musieli płacić za reklamy, aby zachęcić turystów do przejazdu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 68 aleks__

Byłem widziałem ten "dobrobyt" na własne oczy. Nigdy więcej.

Aż trudno mi było uwierzyć, że w tak bogatym kraju jest możliwa taka ilość bezdomnych śpiących na stacjach metra na kartonach, ludzi brudnych, odartych, żebrzących, szukających po śmietnikach, czy stojących w kolejach po darmową zupę.

To prawda bogactwo jest ale dla banksterów w ogromnych szklanych biurowcach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 46 detektorjusia

To prawda co piszesz, byłem w Waszyngtonie i kopara mi opadła, pod wielkimi biurowcami tłumy bezdomnych mieszkają w kartonach. W Polsce nie ma takiej biedoty.

! Odpowiedz
0 0 czarny_kuskus odpowiada detektorjusia

Tam bezdomnym jest się z wyboru u nas z przymusu.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil