Jest projekt ustawy, który ma poprawić skuteczność egzekucji alimentów

Podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października 2019 r. do poziomu 800 zł, aktywizację dłużników alimentacyjnych - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Projekt, który we wtorek przedstawiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, zakłada także, sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego. Ponadto propozycja zakłada większe uprawienia Państwowej Inspekcji Pracy - chodzi o dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego w celu weryfikacji, czy dłużnicy nie wykonują pracy "na czarno".

"Projekt zostanie w najbliższych dniach skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych" - poinformowała minister.

"Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci" - podkreśliła Rafalska. Wyraziła nadzieję, że proponowane rozwiązanie będzie poparte przez społeczeństwo. "Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci" - stwierdziła. (PAP)

autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Paweł Żebrowski

dsr/ pż/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 wladimir_wladimirowicz

Słuszny ruch, pieniądze powinny wrócić do dzieci. Tylko one sa prawowitymi emitentami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne