REKLAMA

Jest decyzja ws. OFE

2013-09-04 13:25
publikacja
2013-09-04 13:25

- Dla nas rzeczą najważniejszą jest emerytura bezpieczna, dlatego też akcje z OFE nie zostaną przejęte przez państwo - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej wyboru wariantu OFE.

OPIS
Źródło: PAP

- Zmiany w OFE należy ocenić negatywnie. Państwo pokazuje, że może zrobić z emeryturami, co tylko zechce. Chodzi o to, by poprawić statystyki długu publicznego. Te zabiegi mają poprawić statystyki budżetu – mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

- Uznaliśmy, że państwo nie powinno ulegać pokusie nacjonalizacji. Jest wielu polityków, którzy uważają, że zagarnięcie przez państwo jest najlepszą metodą, my uznaliśmy, że ona nie jest najlepszym pomysłem. Przygotowując ten projekt, założyliśmy, że wykluczymy możliwość przejęcia przez państwo akcji, które dzisiaj są w portfelu OFE. Ci którzy się obawiali przejęcia akcji przez państwo, co oznacza przejecie współwłasności wielu podmiotów gospodarczych, mogą spać spokojnie.

Reklama

Akcje z OFE nie zostaną przejęte przez państwo

Doszliśmy do rozwiązań, które - jak sądzę - w bardzo dużym stopniu wypełniają najważniejsze oczekiwania społeczne - powiedział premier na konferencji prasowej prezentującej zmiany w systemie emerytalnym.

- Oto istota naszych propozycji: ta część obligacyjna będzie przekazana do ZUS na poziomie, który opiera się na wycenie obligacyjnej części na dzień 31 grudnia 2012 roku. Uważamy, że konsekwencją tej decyzji - poza ta dotyczącą długu - będzie bezpieczna emerytura.

- Dla nas kluczowe było osiągnięcie kilku efektów: po pierwsze kwestia długu publicznego. System OFE (...) jest systemem budowanym w części na rosnącym długu publicznym i okazałby się systemem bardzo kosztowny, zwiększającym zadłużenie publiczne - powiedział Tusk.

Najważniejsze zmiany w systemie emerytalnym
  • Akcje spółek pozostają w OFE
  • Przeniesienie części obligacyjnej do ZUS
  • OFE dostają zakaz kupowania obligacji skarbu państwa
  • Składka do OFE na poziomie 2,92%
  • 3 miesiące na decyzję o pozostaniu w OFE. Domyślnym wyborem ZUS
  • 10 lat przed emeryturą stopniowe przenoszenie środków do ZUS
  • Emerytury będzie wypłacał ZUS

- Wiedzieliśmy, że rosnący dług publiczny tak naprawdę uniemożliwi wykonanie tego skoku cywilizacyjnego, a wpływ na dług publiczny systemu OFE jest przygniatający. Tak naprawdę uniemożliwiłby Polsce zerwanie się do tego kolejnego skoku, polegającego na wzroście, w tym w inwestycje publiczne - powiedział szef rządu.

- Chcę podkreślić, że gdyby przez 13 lat, które minęły, pieniądze emerytów były na subkoncie tak, jak to planujemy, a nie w dyspozycji OFE, to emerytura byłaby de facto wyższa. A więc emerytura - ta ZUS-owska- to nie jest emerytura, która jest z definicji emeryturą niższą. Doświadczenie ostatnich 13 lat pokazuje, że jest inaczej. Wynika to ze wzrostu PKB, a co za tym idzie, z waloryzowania wkładu przyszłych emerytów - powiedział premier.

Krzysztof Kolany: zmiany w OFE należy ocenić negatywnie

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...

Premier: składka ma być dobrowolna

- To bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej, którą przesuwamy do ZUS-u, będzie również stuprocentowe. Niektórzy obawiają się, że jeżeli nasza składka jest w obligacji, a ta obligacja jest w dyspozycji OFE, to jest to pewniejszy wariant tego, że te pieniądze będą wypłacone - powiedział premier.

- Jeżeli chodzi o przyszła składkę, to będzie ona dobrowolna. Wszyscy obywatele, którzy są płatnikami składki, będą mogli dokonać wyboru, czy nadal chcą uczestniczyć w grze inwestycyjnej jaką proponują OFE. Jeżeli zaś uznają, że wolą taką państwową bezpieczną emeryturę od tej opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli wybrać na rzecz ZUS-u - mówił premier.

Rostowski o OFE: to najlepsze rozwiązanie» Rostowski o OFE: to najlepsze rozwiązanie

- Domyślność będzie po stronie ZUS-u. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy obywatel nie dokona wyboru, to uznamy, że zostaje w ZUS-ie. Dla bezpieczeństwa wypłaty proponujemy tzw. suwak, czyli obowiązek stopniowego przekazywania aktywów OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą. To ZUS będzie odpowiedzialny za wypłatę emerytur z obu filarów. Dla tych którzy są mniej niż 10 lat od emerytury to przesuniecie odbędzie się w dwóch ruchach.

- Jestem pewien, że PSL i PO poprą zmiany w OFE zaproponowane przez rząd - powiedział premier Donald Tusk. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wypowiedzi liderów opozycji, wyraził nadzieję, że reforma systemu emerytalnego nie będzie blokowana przez partie opozycyjne.

Rostowski: składka w dół do 2,92 proc.

- Będziemy także proponowali obniżenie opłat o połowę - wysokie koszty jakie obsługa tego systemu generowała, bulwersowały. Będzie to dotyczyło zarówno ZUS, jak i OFE.

- Jeżeli chodzi o dobrowolność, to ona będzie dotyczyła składek, które będą płacone w przyszłości - dodał minister finansów Jacek Rostowski. Obecni i potencjalni członkowie OFE w ciągu 3 miesięcy mogą podjąć decyzję w sprawie składki, która będzie wynosiła 2,92 proc., co jest dokładnie ⅖ tej pierwotnej składki, która była przekazywana od 1999 roku i która była maksymalną częścią, którą OFE mogły inwestować w akcje.

- Utrzymujemy więc część akcyjną dla tych, którzy chcą i wybierają bardziej ryzykowną formę na zbieranie środków na swoją emeryturę. Robimy to dlatego, że absolutnie wykluczamy jakąkolwiek nacjonalizację gospodarki czy spółek, których akcje obecnie należą do OFE, ale także dlatego, że uważamy i przedstawiamy to w przeglądzie, ale także był to bardzo ważny wątek dyskusji ostatnich 6 tygodni, że o ile OFE mają znaczący wkład w rozwój gospodarki polskiej, to jest właśnie przez rynek kapitałowy, to jest przez giełdę papierów wartościowych i przez akcje - powiedział minister finansów.

»Rosati : aktywa OFE nie powinny ograniczać się tylko do akcji

- Jak pan premier już wspomniał, po to aby zapewnić bezpieczeństwo osób w okresie nim przechodzą na emeryturę, kiedy są najbardziej zagrożone tzw. ryzykiem złej daty, wprowadzamy to 10-letnie przesuwanie kapitału. Dla tych, którzy mają krócej niż 10 lat będzie to w proporcjonalnych częściach do momentu przejścia na emeryturę - jeżeli komuś brakuje 6 lat to będzie to ⅙ każdego roku - dodał minister.

- Tak jak premier powiedział, przesunięta będzie część obligacyjna, którą przeciętnie OFE miały w obligacjach SP i w obligacjach gwarantowanych przez SP - mówił dalej minister Rostowski. I to jest z datą 31 grudnia 2012. Ta część ich aktywów wynosiła ok. 51,5% - każde OFE będzie przenosiła tę część swoich aktywów niezależnie od tego, ile to konkretne OFE miało obligacji skarbu państwa lub gwarantowanych, bo inaczej w zależności od tego, w którym OFE się znajdował, miałby inne udziały swoich składek zgromadzonych w OFE lub na subkoncie ZUS, na którym te środki będą ewidencjonowane.

- Skutek tego jest taki, ze 48,5% aktywów OFE pozostaną w OFE. I dlatego, że chcemy właśnie, żeby OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę to będzie daleko idąca liberalizacja ich polityki inwestycyjnej. Zniesiemy benchmark, ale żeby efekt tych wszystkich działań był taki, że ponownie zaczną inwestować w obligacje SP, co stworzyłoby ponownie tworzenie jałowego długu publicznego. Jedyna rzecz, której nie będą mogły robić, to inwestycje w obligacje SP lub obligacje gwarantowane przez SP - powiedział minister.

Kaczyński: wybór sposobu oszczędzania powinien być poprzedzony rzetelną kampanią informacyjną

Prezes Prawa i Sprawiedliwości także wyraził swoją opinię na temat decyzji rządu. "Zmiana funkcjonowania funduszy emerytalnych jest konieczna, ale wybór sposobu oszczędzania powinien być poprzedzony rzetelną kampanią informacyjną". Kaczyński dziwi się, że Donald Tusk, który, w czasie swojej obecności na krynickim Forum oznajmił zakończenie kryzysu musi ratować budżet zmianami w OFE.

Szef największej opozycyjnej partii dodaje, że Polacy powinni mieć więcej czasu na wybór sposobu oszczędzania na emeryturę. Jego zdaniem, trzy miesiące proponowane przez rząd, to za krótko, żeby podjąć świadomą decyzję w tej sprawie. W opinii Jarosława Kaczyńskiego, okres ten powinien być wydłużony do 6 miesięcy. Szef PiS-u dodaje, że wybór sposobu oszczędzania na emeryturę powinien być poprzedzony bardzo mocną kampanią informacyjną.

"Przeniesienie obligacji do ZUS zmniejszy dług o 8 proc."

Przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS spowoduje obniżeniu długu publicznego w relacji do PKB o ok. 8 proc. w ujęciu unijnym - ocenił wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że obniżenie długu spowoduje także obniżenie progów ostrożnościowych.

- Według naszych obliczeń będzie to w okolicach 8 proc. PKB w ujęciu unijnym. Zmiana w długu publicznym wynikająca z tego przesunięcia obligacji, w ujęciu polskim będzie trochę mniejsza - powiedział wicepremier na środowej konferencji prasowej, na której przedstawiono założenia ustawy dot. przyszłych emerytur. Rostowski dodał, że obniżenie długu publicznego spowoduje także obniżenie progów ostrożnościowych, które obecnie są na poziomie 50 i 55 proc. - O ile państwowy dług publicznie zostanie obniżony, o tyle te obecne progi będą obniżone - zaznaczył.

Rewolucja w OFE - oceń plan ministra Rostowskiego

W środę poznaliśmy wariant w sprawie OFE, który wybrał rząd. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, będą miały dalekosiężne skutki, ale większość Polaków nie odczuje ich ani szybko, ani bezpośrednio.

Chcemy się dowiedzieć, co o zaproponowanych przez rząd zmianach sądzą nasi czytelnicy. Dlatego też czekamy na wasze pytania, przemyślenia, wątpliwości i komentarze.

Piszcie do nas na adres redakcja@bankier.pl. Zapraszamy do dyskusji!

/BPL
Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~w.o.z.w
Czyżby rządzik zobaczył, że OFE nie mają pieniędzy i złota jak Amber w sejfie, tylko akcje, z których nie wyczarują kasy dla bankruta ZUSa? Tak tak, bankrut ZUSio świetnie obracał pieniędzmi, aż mu nic nie zostało. OD BANKÓW ZABIERZCIE, czytacie informacje gospodarcze spece z rządu? Wiecie co się dzieje w bankowości, jakie manipulacje Czyżby rządzik zobaczył, że OFE nie mają pieniędzy i złota jak Amber w sejfie, tylko akcje, z których nie wyczarują kasy dla bankruta ZUSa? Tak tak, bankrut ZUSio świetnie obracał pieniędzmi, aż mu nic nie zostało. OD BANKÓW ZABIERZCIE, czytacie informacje gospodarcze spece z rządu? Wiecie co się dzieje w bankowości, jakie manipulacje spółkują, wiecie kto odpowiada za brak pokrycia pieniądza w produkcie? BANKI! Walcie je po dupie, ile wlezie, choćby za zmowy i manipulacje przy kredytach na franki i euro, dla europy wschodniej.
~w.o.z.w
tu nie chodzi o statystyki, tu chodzi o bankruta ZUS.
Banki zagrozily ze nie uruchomią kolejnej linnii kredytowej bankrutowi.
Rząd ratuje okręt, tylko być może uderza nie tam gdzie trzeba?
Bo 500 uprzywiljowanych wszelako w tym emerytalnie zawodów kosztuje.
Związki strajkują i ciągną na dno okręt, chcąc bez zmian więcej.
tu nie chodzi o statystyki, tu chodzi o bankruta ZUS.
Banki zagrozily ze nie uruchomią kolejnej linnii kredytowej bankrutowi.
Rząd ratuje okręt, tylko być może uderza nie tam gdzie trzeba?
Bo 500 uprzywiljowanych wszelako w tym emerytalnie zawodów kosztuje.
Związki strajkują i ciągną na dno okręt, chcąc bez zmian więcej.
Tu potrzeba kogoś silnego, napewno nie alternatywy, geja karła kaczora, jadącego na psychotropach uspokajających.
Kogoś kto bezwzględnie zaorze związki, zabierze wszelkie przywileje na mocy nierówności obywateli wobec konstytucji. Polak chce przywilejów państwa socjalnego w systemie kapitalistycznym, a tu kołaczy zaczyna brakować, bo mało ludzi na nie pracuje. Pracodawcy też nie chcą ich już wytwarzać, bo ile można robić na nierobów i być krową dojną. Lepiej zakładać interes w państwie np. niemiec, gdzie chciwość nie jest wielka, zyski i straty amortyzuje się na dziesiątki lat, ceny mamy polskie a wypłaty 3 razy większe.
~Roberto
Przecież ZUS potrzebuje kasy na emerytury: http://biznes.pl/magazyny/finanse/gw-ale-dziura-w-emeryturach,5559429,magazyn-detal.html

na podwyżki: http://www.fakt.pl/Emeryci-gloduja-a-urzednicy-ZUS-dostana-podwyzki,artykuly,227733,1.html

nowe auta: http://www.fakt.pl/ZUS-kupuje-samochody,artykuly,214609,1.html

Panowie
Przecież ZUS potrzebuje kasy na emerytury: http://biznes.pl/magazyny/finanse/gw-ale-dziura-w-emeryturach,5559429,magazyn-detal.html

na podwyżki: http://www.fakt.pl/Emeryci-gloduja-a-urzednicy-ZUS-dostana-podwyzki,artykuly,227733,1.html

nowe auta: http://www.fakt.pl/ZUS-kupuje-samochody,artykuly,214609,1.html

Panowie ministrowie też muszą mieć jakieś źródło finansowania nagród - ciężko pracują to im się należą ;)
To wszystko po to by nam wszystkim żyło się lepiej :) he he

Tylko w POLSCE jest to możliwe, w innym kraju ludzie już dawno wyszliby na ulicę...
~xyz
I bardzo słusznie, że to wreszcie robią !!!

OFE są nic nie warte (wielkie prowizje - słabe wyniki)

Sami się wszyscy (co tak się pienią na forach) kiedyś przekonają, że to było słuszne posunięcie.
~MacGawer
A panowie popierający to liczyć potrafią? Obligacje w OFE były zobowiązaniem państwa które w pewnym momencie miały trafić do emerytów. Subkonto w ZUS to zobowiązanie państwa... Jak twierdzą fachmeni z PO subkonto będzie dobrze waloryzowane, więc na odsetkach budżet też nie skorzysta. Więc po co ta heca? Ano po pierwsze odsetki od A panowie popierający to liczyć potrafią? Obligacje w OFE były zobowiązaniem państwa które w pewnym momencie miały trafić do emerytów. Subkonto w ZUS to zobowiązanie państwa... Jak twierdzą fachmeni z PO subkonto będzie dobrze waloryzowane, więc na odsetkach budżet też nie skorzysta. Więc po co ta heca? Ano po pierwsze odsetki od obligacji nalezy wypłacać teraz, a z waloryzacji subkonta za ...dziesiąt lat. Fachmeni z PO będą wtedy wąchali kwiatki od spodu, więc im to wisi i powiewa. PO drugie wyceny odsetek od obligacji dokonuje rynek, a w ZUS jest to zwykły zapis na papierze. Inaczej mówiąc "twardość" pieniędzy jest inna. Cała operacja nacjonalizacji własnych obligacji z technicznego punktu widzenia NICZYM nie różni się od rolowania długu. Niestety, z punktu widzenia jakości władzy jest gorsza, bo służy ZAMIATANIU długu pod dywan. A skoro nie widać zagrożenia, to hulaj dusza piekła nie ma... Fachowcy z PO skorzystają z okazji by dalej czerpać profity jakie daje władza skupiając się li tylko na robieniu PR-u.

Dla tych co twierdzą, że nic nie można zrobić link do forum KNP:

http://forum.nowaprawica.org.pl/index.php/topic,1341.0.html

Im dlużej zwlekamy z prawdziwą reformą emerytalną tym trudniej będzie COKOLWIEK wykonać. Powyższa propozycja nie jest częścią programu KNP, ale IMHO jest bliższa realnym rozwiązaniom niż to co planują PO, PiS, SLD, PSL, RP i inne "partie" polityczne razem wzięte.
~ab
Jeżeli Donald mówi że tak trzeba to popieram likwidację Ofe.
~piotr
decyzja bardzo sluszna .szkoda ze tak pozno.
Zarabiam 3tys pln .2tys oddaje w zarzadzanie placac prowizje 9 procent czy cos takiego
a ze przed pierwszym zaczyna mi kaski brakowac to sam od siebie patrz od zarzadzacego pozyczam te pieniazki na procent
jakbym tak zrobil znajomi by stwierdzili ze mam z deklem.
a tak funkcjonuje
decyzja bardzo sluszna .szkoda ze tak pozno.
Zarabiam 3tys pln .2tys oddaje w zarzadzanie placac prowizje 9 procent czy cos takiego
a ze przed pierwszym zaczyna mi kaski brakowac to sam od siebie patrz od zarzadzacego pozyczam te pieniazki na procent
jakbym tak zrobil znajomi by stwierdzili ze mam z deklem.
a tak funkcjonuje ofe chyba.............brawo Tusk
~observer
Toż to są złodzieje i kłamcy !!!!!!! Należy jak najszybciej zmienić ten rząd !!!!!!
~anlolox
A tutaj taka ciekawostka dla osób próbujących dorobić przez Internet – http://pelninaudu.info/kucyk9010/ może wam pomóc :)
~luz
Rząd nie zadbał o politykę zatrudnienia, a teraz likwiduje to co działa, gdyby 2 mln pracowników zapłaciło składkę zus, to zadłużenie zusu byłoby większe czy mniejsze, a jeszcze praca na czarno

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki