REKLAMA

Jak sprawdzić, czy ktoś nie założył konta na moje nazwisko i ile to kosztuje?

Wojciech Boczoń2016-09-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-21 06:00
Jak sprawdzić, czy ktoś nie założył konta na moje nazwisko i ile to kosztuje?
Jak sprawdzić, czy ktoś nie założył konta na moje nazwisko i ile to kosztuje?
/ YAY Foto

Jeśli podejrzewamy, że ktoś mógł skraść nam tożsamość i założyć na nasze dane konto w banku, możemy to łatwo sprawdzić. Od lipca 2016 roku w ramach systemu Ognivo  działa Centralna informacja o rachunkach. Wystarczy w dowolnej placówce banku lub SKOK-u złożyć odpowiedni wniosek. Gdzie można zrobić to najtaniej?

[Aktualizacja 31.08.2017]

Centralna informacja o rachunkach została utworzona po to, by ułatwić spadkobiercom odnalezienie rachunków po zmarłych członkach rodziny. Centralna informacja o rachunkach funkcjonuje w ramach systemu Ognivo, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. KIR na co dzień zajmuje się m.in. rozliczeniami przelewów międzybankowych. I choć docelowo centralna informacja służy do poszukiwania rachunków po zmarłych, to można ją wykorzystać także do sprawdzenia własnych kont. Na przykład wówczas, gdy podejrzewamy, że ktoś skradł nam tożsamość i założył na nasze dane rachunek w banku.

fot. stevanovicigor / / YAY Foto

Jeszcze do niedawna zakładanie rachunków na skradzione dane było prawdziwą plagą. Oszuści wykorzystywali tzw. metodę na przelew weryfikacyjny. Podszywając się pod pracodawcę, prosili potencjalnych kandydatów o wysłanie przelewu na 1 zł na wskazany numer konta. Przelew ten miał rzekomo służyć do zweryfikowania danych, ale w praktyce aktywował konto w banku. Komisja Nadzoru Finansowego zmusiła banki do uszczelnienia tej metody zakładania rachunków. Nowe regulacje obowiązują od lipca 2016 r. W ich wyniku większość banków zrezygnowała oferowania możliwości otwierania kont przelewem.

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet - częsty problem klientów banków

I choć dziś system jest szczelniejszy, to nie wiadomo ile rachunków na skradzione dane udało się oszustom otworzyć. Nieoficjalnie mówi się o dziesiątkach tysięcy. Część z nich została wykorzystana natychmiast do wyłudzania kredytów z banków lub chwilówek z firm pożyczkowych. Część najprawdopodobniej pozostaje uśpiona lub jest używana do innej formy przestępczej działalności. Na przykład prania brudnych pieniędzy. Do czego przestępcy wykorzystują rachunki na słupa? Pisaliśmy o tym w artykule „Niebezpieczne konta.  Czym grozi bycie słupem?”

Osoby, które kiedykolwiek zleciły przelew weryfikacyjny przyszłemu „pracodawcy”, mogą za pomocą centralnej informacji o rachunkach sprawdzić, czy oszust zdążył założyć konto na ich nazwisko. W tym celu należy udać się do dowolnej placówki banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej i złożyć specjalny wniosek. Nie trzeba mieć tam konta osobistego. Bank w imieniu klienta wyśle zapytanie do centralnej bazy rachunków, a baza sprawdzi we wszystkich bankach, czy na takie nazwisko jest założony rachunek. Usługa ta jest jednak odpłatna.  W zależności od banku za sporządzenie raportu trzeba zapłacić od 5 do nawet 150 zł.

Sporządzenie i przekazanie zbiorczej informacji o rachunkach w bankach i SKOK-ach

Nest Bank

5,00 zł

Eurobank

6,00 zł

Deutsche Bank

10,00 zł

Credit Agricole

15,00 zł

Bank Pocztowy

15,00 zł

Getin Noble Bank

20,00 zł

PKO BP i Inteligo

25,00 zł

mBank

25,00 zł

Bank Millennium

25,00 zł

Orange Finanse

25,00 zł

Alior Bank

25,00 zł

BZ WBK

30,00 zł

Bank Pekao

30,00 zł

Raiffeisen Polbank

30,00 zł

BGŻ BNP Paribas

50,00 zł

Plus Bank

50,00 zł

ING Bank Śląski

60,00 zł

BOŚ

150,00 zł

Stan na 31.08.2017 r.

Źródło: Bankier.pl


Kiedy otrzymamy raport, warto sprawdzić czy jest on kompletny - czy znajdują się tam informacje ze wszystkich podmiotów, które mają obowiązek udzielić odpowiedzi. Zdarzają się bowiem przypadki, że do klienta trafia tylko częściowo wypełniony dokument. Znajduje się tam jednak informacja, ile banków i które konkretnie, nie udzieliły odpowiedzi. Wówczas w banku, w którym wnioskowaliśmy o raport powinniśmy złożyć reklamację.

Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Jeśli natomiast obawiamy się, że ktoś wziął kredyt na nasze nazwisko, możemy to sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zbiera dane o kredytach zaciągniętych w bankach, SKOK-ach i największych firmach pożyczkowych. Można tu więc też sprawdzić, czy ktoś wziął na nasze dane chwilówkę. Raport zawierający informacje o zaciągniętych zobowiązaniach można otrzymać bez opłat raz do roku. Po złożeniu wniosku trzeba czekać do 30 dni. Jest też płatna wersja raportu plus, którą można otrzymać w zasadzie od ręki.

Kradzieże tożsamości są dla sektora bankowego dużym problemem. Oszuści regularnie wyłudzają dane, podszywając się pod banki. Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego wydała bankom kolejne zalecenie. Mają lepiej edukować klientów i ostrzegać ich przed niebezpieczeństwami. Zdaniem nadzoru klient powinien podpisywać oświadczenie, że zna ryzyka związane z korzystaniem z bankowości elektronicznej. Natomiast banki w swoich działaniach powinny przyjąć zasadę „security first”. Oznacza to, że bezpieczeństwo powinno być na pierwszym planie, bez względu na dodatkowe koszty.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot części prowizji

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot części prowizji

W maju 2016 r. dwie instytucje chroniące interesów konsumentów, UOKiK i Rzecznik Finansowy, wspólnie przypomniały o zapisie widniejącym w ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim banki i firmy pożyczkowe powinny przy wcześniejszej spłacie zobowiązania oddawać klientom także część pobranych już opłat i prowizji. Jak donoszą klienci, banki miewają w tej sprawie inne zdanie.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
judym23
Czy można prosić autora o zaktualizowanie tabeli opłat w bankach.
Dziękuję.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Grzegozzz
Zgodnie z najnowszym komunikatem DB taka pozycja w cenniku nie istnieje i dopiero będzie istniała. Czyli w tym momencie nic się nie da załatwić :/
~niepelnosprawny_org
jakby ktos zgubił/zostal okradziony, to wystarczy od razu np. zgłosil w Bik.pl z systemie ZD, ale tam ostatnio maja czesto awarie strony, wiec tylko najblizsza placówka banku....
a czy do wymienionej weryfikacji mozna przystapić przez internet?
~Obywatel
Czy ktoś już korzystał z takiej usługi? Py5tałem o to w BZ-WBK pod koniec czerwca br. Nikt tam nic nie wiedział o takiej usłudze... Wiedzieli tylko że jest system Ogniwo, z którego kożystają komornicy ale nie mają nic podobnego dla "zwykłych" klientów...
~JW
Obywatelu!
Korzystają!

Korzystają..
~Kasia
Mi ktoś założył konto w Getin ale to dobry bank więc nie mam żalu, teraz mam dwa
~Zuzia
A nie chcesz jednego mi oddać? Możesz wcześniej przelać na to konto wszystkie oszczędności.
~jajcarz
To chyba jakis ŻART, że ja mam sie dowiadywać czy ktos nie zalozyl konta.

Jesli ktos zalozyl konto bez mojej zgody na moje dane to pozwać bank do sądu, ze to umozliwia i przyczynia sie do przestepstwa.
~Ansy
I jeszcze kasę każą sobie płacić.
Takie zachowanie moim zdaniem nosi już znamiona bezczelności. Ciekawe czy jeśli odkryje w ten sposób że ktoś założył konto na moje dane to bank wypłaci mi odszkodowanie ??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki