Ile zarabia się na polowaniach? Miliony

Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się polowaniom, ale leśnicy i koła łowieckie zacierają ręce. Ile można zarobić na takich eskapadach? Jak ujawnia "Rzeczpospolita", naprawdę dużo - kwoty liczone są w dziesiątkach milionów złotych.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Jak podaje gazeta, w samym 2017 r. Lasy Państwowe zarobiły na organizacji polowań komercyjnych 61,7 mln zł. Zysk za rok 2016 r., którym mogą pochwalić się koła łowieckie podlegające Polskiemu Związkowi Łowieckiemu, to jeszcze więcej - 72,5 mln zł, choć ten zaprzecza, podając inną kwotę - 12,9 mln zł.

Jeszcze inne kwoty widnieją na sprawozdaniu rocznym ŁOW-2, dostarczonym przez ekologów. Według tego dokumentu przychody kół łowieckich podlegających Polskiemu Związkowi Łowieckiemu w 2016 r. to 306 mln zł - 72,5 mln zł za polowania, 31,9 mln zł za sprzedaż myśliwym tusz zwierzyny na użytek własny, natomiast sprzedaż podmiotom zewnętrznym przyniosła 110 mln zł.

Na czym dokładnie zarabia się podczas polowania?

Sam udział w polowaniu kosztuje. Płaci się za całą jego organizację, a jeśli myśliwy nie wykupił pakietu wartego ponad 5 tys. zł, płaci osobno za strzelanie do zwierzyny, za trofea oraz osobno za zdjęcie skóry. Różnice cen są ogromne.

Gazeta powołuje się na cennik dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Według niego za strzelenie do jelenia myśliwy płaci 1000 zł, za sarnę lub kozła 300 zł, za łanię lub cielę 250 zł, za dziki "jedynie" 120 zł.

Przy trofeach rozpiętość cen jest jeszcze większa. Za jelenia zapłacić trzeba od 200 do 5600 zł (w zależności od wagi), za kozła od 50 do 2700 zł, za szable dzika powyżej 20 cm cena waha się od 30 do 850 zł. Za racice, pióra czy czaszki mniejszych zwierząt ceny są mniejsze - od 10 do 50 zł.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 warszawyak


Prawda jest taka .
Zyski a raczej korzyści mają prezesi , łowczy i ewentualnie inni członkowie zarządów kół .
Oni bowiem mając władzę niemalże absolutną mogą przyjmować do koła przyjmując zwykle osoby na zasadzie muszę coś za to mieć . Osoby przyjęte zwykle są lojalne w stosunku do prezesa . ( o przyjęciu do Koła powinno decydować Walne Koła ).
Tak więc jeżeli ktoś z myśliwych ma korzyści to zarząd kół który ma prawo do wydawania uchwał zwykle z korzyścią dla zarządu .
Idea łowiectwa jej zasady i regulamin są naprawdę godne podziwu , niestety wykonanie odbiega zdecydowanie od zaszczytnych zasad :
1/ polowanie bez psa jest nagminne a regulamin mówi , że wolno polowac na ptactwo min z jednym psem odpowiednio ułożonym na trzech myśliwych !
Zwykle polują na ptactwo bez psa a jak jest to bez przeprowadzonych konkursów gdzie nie tylko myśliwy może zapoznać się na pdst reg jak powinna wyglądać praca psa ale może przede wszystkim sprawdzić poziom jego wyszkolenia .
Od 01 kwietnia tego roku prawo nie pozwala na szkolenie psów a co za tym idzie przeprowadzenie konkursu co jest kuriozalne ! Niestety obecny Zarząd Głowny PZŁ albo nie jest w stanie to zmienić albo jest to mu na rękę .
W ten sposób ( polowanie bez psa ) Skarb Państwa traci setki tysięcy złotych z powodu nie odnalezionej zwierzyny a to dotyczy nie tylko ptactwa lecz każdej zwierzyny w tym jelenia szlachetnego ! Nie ma bowiem wymogu tak jak w państwach sąsiednich , że przy ubieganiu się o dzierżawę danego obwodu wymagana jest odpowiednia ilość ułożonych ( w sposób udokumentowany na zasadach przyjętych w EU a nie jak to planuje Zarząd Głowny na zasadzie testu ) psów myśliwskich !
Jak na wstępie napisałem , myślistwo w Polsce wróciło do poziomu średniowiecza gdzie dobrze urodzeni na przykładzie Huberta zw. obecnie Świętym Hubertem polowali bez opamiętania .
Zmiany w łowiectwie polskim o których coraz częściej się mówi są konieczne , pytanie tylko czy ci którze będą te zmiany tworzyć i przeprowadzać do końca są zorientowani co się dzieje aktualnie i w jaki sposób należy to zmienić i przeprowadzić !?
Pieniądze w gospodarstwie łowieckim są rzeczywiście duże i łatwo je skierować do skarbu państwa tylko trzeba to zrobić bardzo racjonalnie . Przede wszystkim pieniądze za pozyskaną zwierzynę powinny trafiać nie na konto kół tylko do Skarbu Państwa skoro zwierzyna w stanie wolnym należy do SP !!!
Przetargi na dzierżawę powinny być transparentne a pow obwodówm zmniejszona w przypadku obwodów polnych do 1,5 tys ha a w przypadku leśnych pozostawiona na 3 tys redukując niemalże wszystkie do tych poziomów . Dla dobra łówiectwa polskiego Darz Bór !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 jes

Prymitywny spam.

! Odpowiedz
10 54 rudym

Ale tu piszecie o przychodach, a każdy kto choć raz wypełniał PIT wie czym różni się przychód od dochodu. Od przychodu należy odliczyć odszkodowania wypłacane rolnikom (ok. 100 mln zł), opłaty za dzierżawy obwodów wpłacane do gmin, opłaty związane z zabezpieczaniem lasów i pól uprawnych przed uszkodzeniami, utrzymanie urządzeń łowieckich, reintrodukcja zwierzyny drobnej, itd. itp. I jeżeli w skali kraju może wyjść te 10 mln, to dzieląc to na 2,5 tysiąca kół łowieckich, zostaje 4 tysiące złotych rocznie na koło. Pieniądz nie lada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 34 rudym

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że do przychodu liczone są składki myśliwych. Średnio ok. 1000 zł rocznie (składka do PZŁ i do koła), mamy około 120 tysięcy myśliwych co daje 120 mln zł. Także trzeba dobrze liczyć pieniądze, żeby koło wyszło na zero.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.