REKLAMA
Tour de spółki

Google zapłaci ponad 150 mln dol. kary

2019-09-03 08:04
publikacja
2019-09-03 08:04

Google zapłaci Federalnej Komisji Handlu karę w wysokości 150-200 mln dolarów. Okazuje się bowiem, że platforma YouTube wykorzystywała dane osobowe dzieci bez zgody ich rodziców. 

Google zapłaci grzywnę za wykorzystywanie danych dzieci bez zgody rodziców / fot. REUTERS/Pawel Kopczynski / FORUM

Jak podaje Reuters, w przyszłym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja odnośnie do wysokości grzywny nałożonej na firmę Google przez Federalną Komisję Handlu. Według Politico kwota ugody będzie wynosić od 150 mln dolarów do 200 mln dolarów. Firma Google gromadziła bowiem dane osobowe dzieci korzystających z serwisu YouTube bez zgody rodziców. 

W kwietniu 2018 roku do FTC wpłynęła skarga dotycząca nielegalnego wykorzystania danych osobowych dzieci przez YouTube. W piśmie można było przeczytać, że Google czerpie zyski, wyświetlając dzieciom reklamy produktów na podstawie danych zgromadzonych bez wcześniejszego uzyskania zgody rodziców. Informacje były zbierane z serwisu YouTube i na ich podstawie wyszukiwarka Google wyświetlała stosowne do preferencji nieletnich reklamy produktów.  

Jeżeli kwota kary zostanie potwierdzona, będzie to najwyższa grzywna w historii Federalnej Komisji Handlu. Na drugim miejscu uplasuje się 5,7 mln dolarów — aplikacja Musical.ly (w Polsce znana pod nazwą TikTok), która została ukarana za gromadzenie danych i udostępnianie geolokalizacji dzieci bez zgody rodziców.

W czwartek Google wprowadził na rynek i uruchomił YouTubeKids — platformę przeznaczoną dla młodszych odbiorców. Firma zaznacza, że takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpiecznego środowiska oraz udostępnić rodzicom narzędzia do utrzymania kontroli nad treściami oglądanymi przez dzieci w sieci. Rodzice mogą wybrać jeden z trzech modułów: przedszkolak, 5-7 lat oraz 8-12 lat.

DF

Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
To jest żadna suma dla Googla. Każda kolejna kara powinna być podwojeniem poprzedniej.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki