Gigafabryka Tesli największym budynkiem na świecie?

Szef Tesla Motors nie zamierza zwalniać i chce produkować 500 000 sztuk samochodów rocznie. To niełatwe zadanie, szczególnie że zdolności produkcyjne firmy są obecnie 10 razy mniejsze. Rozwiązaniem problemu ma być niedawne potrojenie terenu pod budowaną w amerykańskim stanie Nevada fabrykę Tesla Gigafactory 1.

Plan największej na świecie fabryki baterii - Tesla Gigafactory
Plan największej na świecie fabryki baterii - Tesla Gigafactory (fot. Tesla Motors / )

Fabryka Tesli ma być największą na świecie fabryką akumulatorów. Pierwotnie firma zakupiła ok. 4,05 km2. ziemi pod jej budowę, niedaleko jeziora Reno w stanie Nevada. W ostatnich miesiącach dokupiono kolejne 8,1 km2 – donosi „The Wall Street Journal”. Ostatecznie budynek ma zajmować mniej niż połowę tego terenu (ok. 4,85 km2), a reszta zostanie przeznaczona na kolektory słoneczne i źródła energii pozyskiwanej z wiatru. Ambicją Elona Muska jest budowa kompleksu produkcyjnego, który będzie w całości zasilany własną energią.

Pierwsza transza produkcji miałaby wystartować w 2017 roku – Tesla bierze jednak pod uwagę opcje rozpoczęcia działania Gigafactory 1 już w 2016 roku. Fabryka ma być w 40 proc. finansowana ze środków firmy, a w 60 proc. ze środków partnerów biznesowych. Obecnie znany jest już udział w budowie koncernu Panasonic, a nieoficjalnie mówi się także o samym Apple. Łączny koszt inwestycji opiewa na 5 miliardów dolarów amerykańskich.

Tesla Motors planuje osiągnięcie najwyższej efektywności produkcji w 2020, zakładając produkcję 500.000 sztuk samochodów rocznie. To 10 razy tyle co produkuje obecnie. To jednak nie koniec apetytu Tesli i już teraz mówi się o budowie Gigafactory 2, która zostałaby zlokalizowana w Japonii – z tego kraju pochodzi najwięcej części do produkcji samochodów marki Tesla.

Plac budowy Tesla Gigafactory w lutym 2015 roku
Plac budowy Tesla Gigafactory w lutym 2015 roku (Green Car Reports)

Zwiększenie wolumenu produkcji to nie jedyny cel, jaki przyświeca Muskowi przy budowie gigantów wśród fabryk. Mają to być także główne ośrodki badawczo-rozwojowe umożliwiające znaczną redukcję kosztów produkcji. Musk chce nie tylko sprzedawać więcej, ale i taniej – jeśli ten cel faktycznie mu się uda zrealizować, świat motoryzacji czeka elektryczna rewolucja.

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~Misza

Kupcie sobie jakies stare BMW z mocnym silnikiem dla zabawy i nacieszcie sie bo wkrotce wszystkie samochody beda mialy silniki max 0.9L.

! Odpowiedz
0 10 ~max

wraz z rozwojem elektrycznych samochodow jest szansa na trwaly pokoj na bliskim wschodzie,skonczy sie ekspansja terorystycznego islamu,al kaida zniknie,meczety zostana zamkniete w Europie,i u arabow zapanuje spokoj,nie bedzie pieniedzy z ropy,bedzie spokoj, araby wroca na wielblady,rosja putina rospadnie sie jak domek z kart,bo nie bedzie pieniedzy na podtrzymanie obecnego militarnego rezimu,wszystko sie zmieni na lepsze,swiat bedzie spokojniejszy,oj bedzie sie dzialo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~spostrzegawczy

Japońce twierdzą , że przyszłość jest w napędzie wodorowym i mają rację.Z Teslą będzie jak z telewizorami 3D (będą się sprzedawać jak nie będzie innego wyboru).

! Odpowiedz
1 2 ~sv684sv

http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/06/04/downsizing-zrodlo-wszelkiego-zla/

! Odpowiedz
7 6 ~juras

ciekawe czy powstałby takie wynalazki gdyby nie druk pieniędzy bez pokrycia......

! Odpowiedz
1 8 ~MacGawer

"a reszta zostanie przeznaczona na kolektory słoneczne " - kolektory słoneczne produkują ciepło. To co widać na tych grafikach to baterie sloneczne czyli fotowoltaika.

! Odpowiedz
1 1 ~lBolek

To też kolektor.

! Odpowiedz
0 0 ~Misza

Kolektor sloneczny nic nie produkuje, on tylko przekazuje energie ze slonca.

! Odpowiedz
0 0 ~morski_WILK odpowiada ~Misza

misza Kolektor sloneczny nic nie produkuje, on tylko przekazuje energie ze slonca. - ta energia to ciepla woda z ktorej produkuja prad

! Odpowiedz
6 18 ~PerowskityMadeInPola

10 lat temu pracujac w laboratorium ropy naftowej juz wiedzielem ze ropa to dno i trzeba jak najszybciej uciekac od tego qufna. Perowskity polskie i Tesla Muska zawojuja świat i tak trzymać ! Smierc spaliniarzom! Ilość energii zeslonca jest nie do wyczerpania. Jak widze gostkow w spalinowej beemce to robi mi sie niedobrze i nie tylko od smrodu spalin! Przezytek porownywalny z parowozem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.