REKLAMA

GetBack znów przesunął datę publikacji raportu

Adam Torchała2018-05-21 16:14, akt.2018-05-21 17:01redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-05-21 16:14
aktualizacja
2018-05-21 17:01
GetBack znów przesunął datę publikacji raportu
GetBack znów przesunął datę publikacji raportu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

GetBack zaliczył swoistego hat tricka. Po raz trzeci przełożył publikację raportu za 2017 rok, który pierwotnie miał ukazać się 30 kwietnia.

- Zarząd GetBack SA (...) informuje o zmianie terminu przekazania do publicznej wiadomości raportu rocznego dla emitenta za 2017 rok i skonsolidowanego raportu rocznego dla Grupy Kapitałowej GetBack za 2017 rok i podjęciu decyzji o przekazaniu tych raportów do publicznej wiadomości w dacie 29 maja 2018 r - informuje spółka w raporcie

- Powodem zmiany terminu upublicznienia raportu rocznego emitenta i skonsolidowanego raportu rocznego grupy kapitałowej GetBack za 2017 rok jest to, iż trwają prace nad pozyskaniem dodatkowych informacji, w celu sporządzenia ostatecznego sprawozdania finansowego i w konsekwencji zakończenia jego badania. Przedłużające się prace są wynikiem aktualnej skomplikowanej sytuacji finansowej emitenta i konieczności przeanalizowania przez emitenta i firmę audytorską szeregu dodatkowych dokumentów - tłumaczy spółka.

Straty jeszcze większe niż podawano

Spółka "poleciała w kulki" już po raz trzeci. Pierwotnie raport miał się pojawić w ostatnim dopuszczanym przez prawo dni sezonu wynikowego, a więc 30 kwietnia. Zamiast raportu inwestorzy dostali wówczas jednak informację, że spółka chce restrukturyzacji, a raport pojawi się 15 maja. 15 maja publikację przesunięto na 21 maja. Podano jednak wówczas, że strata może sięgnąć 1 mld zł.

Dziś powtórzył się scenariusz z 15 maja. Spółka ponownie nie pokazała raportu, jednak podała kolejne ostrzeżenia przed odbiegającymi od normy wynikami. Jak pisze spółka wstępna szacunkowa skonsolidowana strata netto Grupy Kapitałowej GetBack za rok 2017 wyniesie – zgodnie z najlepszą wiedzą emitenta na dzień 21 maja 2018 r. - ok. 1,2 mld zł. Urosła więc ona o 200 mln zł względem poprzedniego komunikatu.

Ponownie pojawiła się także informacja o odpisach aktualizacyjnych na aktywach oraz utworzeniu rezerw. - W zakresie wyceny portfeli wierzytelności Emitent określając wartość godziwą portfeli wierzytelności zastosował metodologię "stress - test" . Na wyżej wskazaną stratę składają się następujące czynniki (w nawiasie został podany ich udział procentowy w stracie): Portfele wierzytelności (64 proc.); Wartość firmy oraz wartości niematerialne (21 proc.); Rezerwy, zobowiązania warunkowe (11 proc.), oraz udział w jednostkach stowarzyszonych (4 proc.) - czytamy w raporcie. Oczywiście to dane wstępne i być może 29 maja wartości te będą nieco inne.

Kapitały "pod wodą"

Brak publikacji raportu to jeden z elementów szerszego skandalu. Na długiej liście przewin zarządzających GetBackiem jest przede wszystkim doprowadzenie spółki do niewypłacalności (obecnie uciekła ona pod skrzydła sądu i poddała się przyspieszonemu postępowaniu układowemu). Zarząd popisał się skrajną nieodpowiedzialnością, emitując papiery z możliwością szybszego wykupu o wartości wyższej niż kapitały własne spółki.

Teraz zresztą owych kapitałów zapewne w bilansie już nie będzie. Jeżeli strata GetBacku rzeczywiście wyniesie 1,2 mld zł, to w najnowszym raporcie zobowiązania najprawdopodobniej o kilkaset milionów przewyższą aktywa. Dla przypomnienia 30.09.17 (ostatni dostępny raport) kapitał własny grupy kapitałowej GetBack wynosił 566 mln zł.

Zagrożony kolejny raport

To, jak rzeczywiście będzie wyglądał bilans, mamy dowiedzieć się 29 maja. Czy tak rzeczywiście będzie? Cóż, wiarygodność spółki w tej kwestii jest zerowa. Jesteśmy trzy tygodnie po regulaminowym czasie na publikację, mimo że na przygotowanie raportu spółka miała aż 4 miesiące. Tłumaczenie, że proces tworzenia raportu przedłuża się, jest żałosne i porównać je można do tłumaczenia, że "pies zjadł mi wypracowanie". To bowiem nikt inny, jak władze spółki, odpowiada za zaistniałą sytuację.

Szczytem złej komunikacji jest fakt, że GetBack nie potrafi dotrzymać nawet terminu, który sam sobie wyznaczył. Przecież i tak spółka jest spóźniona, po co więc robiono inwestorom nadzieję? Przypomina to trochę opóźnienia pociągów. Najpierw dostajemy komunikat, że pociąg jest opóźniony 15 minut, a później opóźnienie rośnie i rośnie.

Czy może tak rosnąć w nieskończoność? Cóż, póki co jedyną konsekwencją wyciągniętą z braku publikacji raportu jest zawieszenie obrotu papierami GetBacku. Na GPW bywały już spółki, które raportów nie publikowały kilka kwartałów z rzędu. W tym kontekście warto przypomnieć, że w kalendarium GetBacku wciąż widnieje raport za I kwartał 2018 roku, który ma się pojawić 30 maja (dzień po ogłoszonym dziś terminie publikacji rocznego). Powoli zagrożony staje się więc drugi raport, ciężko sobie bowiem wyobrazić publikację raportu za I kwartał 2018 roku bez raportu za 2017 rok. A termin na publikację raportów kwartalnych upływa właśnie 30 maja. Pole manewru więc jest niewielkie.

W co gra GetBack?

W GetBacku widać jednak pewien postęp. Po pierwsze spółka nie kazała czuwać inwestorom do późnych godzin nocnych. Informacja o braku raportu pojawiła się trochę wcześniej, 8 godzin przed końcem dnia. Trzymanie wszystkich w niepewności do ostatnich chwil było świetnym zobrazowaniem kompletnego braku szacunku dla inwestorów.

Istotne było także łaskawe poinformowanie o możliwej gigantycznej stracie. Choć nie przysłania to skandalu, jakim jest brak publikacji raportu, to przynajmniej teraz inwestorzy mają jakiś punkt zaczepienia, dla wyobrażenia sobie, jak fatalnie spółką zarządzano. Z drugiej strony mocne cięcie wartości portfeli może być istotnym argumentem w dyskusji o układzie. Spółka zaproponowała solidne "strzyżenie inwestorów", które teraz może uzasadniać m.in. przewyższającymi aktywa zobowiązaniami.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
maacwin
To opóźnienie może świadczyć jak" rzetelnie" były badane, sprawozdania fin. we wcześniejszych okresach. Teraz audytor nie bardzo wie co robić. Jest mało prawdopodobne aby wszystkie trefne portfele zostały zakupione po IPO, które odbyło się 16.06.2017, zresztą biegły przeglądał spr. fin półroczne i też nie zauważył nic To opóźnienie może świadczyć jak" rzetelnie" były badane, sprawozdania fin. we wcześniejszych okresach. Teraz audytor nie bardzo wie co robić. Jest mało prawdopodobne aby wszystkie trefne portfele zostały zakupione po IPO, które odbyło się 16.06.2017, zresztą biegły przeglądał spr. fin półroczne i też nie zauważył nic niepokojącego.

https://www.getbacksa.pl/images/dla-inwestora/raporty-okresowe/pdf/2017/polroczny/GGB_Raport_z_przegl%C4%85du_Getback_SSF_30.06.2017.pdf
janek43
w ostatnią sobotę w programie Studio Polska na TVP info była kobieta która straciła bardzo dużo pieniędzy przez GetBack. Była klientką Lions Bank i jego pracownik którego znała od dwóch lat dzwonił do niej kilkukrotnie namawiając na zamianę jej lokaty bankowej na te obligacje jako niby bezpieczniejsze bo lokata jakoby miała być niepewna w ostatnią sobotę w programie Studio Polska na TVP info była kobieta która straciła bardzo dużo pieniędzy przez GetBack. Była klientką Lions Bank i jego pracownik którego znała od dwóch lat dzwonił do niej kilkukrotnie namawiając na zamianę jej lokaty bankowej na te obligacje jako niby bezpieczniejsze bo lokata jakoby miała być niepewna przez to że W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym jest mało pieniędzy. Do tego wcześniej tez straciła przez tego "doradcę" ale zarzekał się że tym razem chcę zrehabilitować i w ten sposób przeprosić za poprzedni raz. Wyobrażacie sobie takie jaja??????????? Odcinek jest w internecie.
bekazgetback
Tips&Trick da Inwestorów GetSzwindlu :

1. Zapomnieć o tej kasie, już jest po zawodach.
2. Otrzeć łzy, zawsze mogliście zastawić dom/samochód/żone/nerke*
* - w przypadku zastawienia ja poszedł bym już po mocny alkohol póki jest czym przerobic.
2. Wyciągnąć wnioski, skoro pan w banku ma taką świetna lokate to ciekawe
Tips&Trick da Inwestorów GetSzwindlu :

1. Zapomnieć o tej kasie, już jest po zawodach.
2. Otrzeć łzy, zawsze mogliście zastawić dom/samochód/żone/nerke*
* - w przypadku zastawienia ja poszedł bym już po mocny alkohol póki jest czym przerobic.
2. Wyciągnąć wnioski, skoro pan w banku ma taką świetna lokate to ciekawe ile on zainwestowal
3. Jak w coś inwestujemy = czytamy, wykazujemy minimum przyzwoitośći.
4. Jak się nieznamy = inwestujemy w nieruchomości
5. Zawsze możecie sobie pomyśleć, że byliście jednym z 9 tys. wlascicieli Porshe, którym to woził 4 litery jaśnie pan zadłużacz tego królestwa rozpusty.
bialy_kruk
Tutaj powinniśmy na obecną chwilę czytać wiadomości ze prokuratura zablokował konta i to co jeszcze na nich zostało.U Olewnikow po 10 latach szukali w domu dowodów zabujstwa.Taka tylko wzmianka jak działa prokuratura w Polsce.
pjb
Jakoś tak KNF zupełnie bezradny. Spółka przesuwa kolejne terminy i nic się nie dzieje. Czy to jakiś polityczny parasol nad tym cyrkiem?
Swoją drogą obligatariusze twardo powinni domagać się 3 warunków układu:
1. Pokrycia strat z kapitału przez pełne jego umorzenie
2. Przeznaczenia wszystkich zysków w okresie restrukturyzacji
Jakoś tak KNF zupełnie bezradny. Spółka przesuwa kolejne terminy i nic się nie dzieje. Czy to jakiś polityczny parasol nad tym cyrkiem?
Swoją drogą obligatariusze twardo powinni domagać się 3 warunków układu:
1. Pokrycia strat z kapitału przez pełne jego umorzenie
2. Przeznaczenia wszystkich zysków w okresie restrukturyzacji na pokrycie strat i zakaz wypłaty dywidendy.
2. Choć minimalnego oprocentowania obligacji na poziomie Wiboru 6M aby Spółka miała interes w jak najszybszym spłacie długu a nie w zatrzymywaniu zysku.
Przecież gołym okiem widać że obecny zarząd chce umościć sobie wygodne gniazdko na najbliższe lata w ramach pomysłu, skoro i tak trzeba przyznać się do błędu to niech jego skala daje podstawy do szybkiego wzrostu w przyszłości. Tak jak dziś można przeszacować portfele o 60% tak jutro gdy będą spłaty będzie można to zrobić w drugą stronę i pojawi się zysk.
sharkhunter
Kto pamieta Kult i piosenke "Polska"...
od_redakcji
W Matrixie wystąpiła usterka ...
kcc1
To przekładanie już nie ma żadnej wagi informacyjnej dla inwestorów. :-)
Skoro spółka potrafiła "zniknąć" 2mld świeżej gotówki, jeszcze ciepłej od inwestorów, to teraz wszystkie zabiegi są czynione, żeby wykorzystać nasze zabagnione po prawo do zagmatwania sprawy możliwie długo i głęboko, odroczyć na "święty nigdy"
To przekładanie już nie ma żadnej wagi informacyjnej dla inwestorów. :-)
Skoro spółka potrafiła "zniknąć" 2mld świeżej gotówki, jeszcze ciepłej od inwestorów, to teraz wszystkie zabiegi są czynione, żeby wykorzystać nasze zabagnione po prawo do zagmatwania sprawy możliwie długo i głęboko, odroczyć na "święty nigdy" jakiekolwiek konsekwencje, a inwestorom wypłacić po np. 10 PLN na lizaki.
I w majestacie prawa na rympal przepracowany kasę. :-)

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki