GPW myśli o sprzedaży udziałów w siedzibie

Giełda Papierów Wartościowych podpisała list intencyjny z MS TFI w sprawie przeprowadzenia analiz i negocjacji dotyczących optymalizacji aktywów nieruchomościowych GPW - podała spółka w komunikacie. Prace mają potrwać do końca roku, a realizacja rozpocznie się nie wcześniej niż w II kw. 2016 r.

MS TFI należy do grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jest pośrednio większościowym właścicielem Centrum Giełdowego - kompleksu, w którym GPW ma siedzibę.

(fot. Jacek Wajszczak / EastNews)

Z komunikatu wynika, że list intencyjny został podpisany "w celu rozpoczęcia wspólnych analiz i negocjacji dotyczących metod i warunków optymalizacji wykorzystania aktywów nieruchomościowych GPW, w tym powierzchni biurowej, pod kątem bieżących kosztów operacyjnych, wydatków inwestycyjnych, zaangażowania kapitałowego, możliwej do osiągnięcia elastyczności operacyjnej oraz budowy wartości dla akcjonariuszy GPW".

Giełda podała, że przedmiotem analiz i negocjacji mogą być również warunki ewentualnej dezinwestycji przez GPW pakietu 24,79 proc. akcji w spółce Centrum Giełdowym SA oraz praw do nieruchomości na rzecz Centrum Giełdowego SA lub innego podmiotu z grupy MS TFI, wraz z jednoczesnym podpisaniem przez GPW długoterminowej umowy najmu powierzchni w Centrum Giełdowym.

Strony chcą zakończyć analizy i negocjacje nie później niż do końca 2015 roku, a zatwierdzenie i rozpoczęcie ewentualnych transakcji mogłoby nastąpić nie wcześniej niż w drugim kwartale 2016 roku.

"Na dzień sporządzenia niniejszego raportu aktywa nieruchomościowe GPW obejmowały własność odrębnych lokali mieszczących się w kompleksie Centrum Giełdowe (trzy piętra), obejmujących m.in. biura spółki i sale konferencyjne o łącznej powierzchni 6.782,25 metrów kwadratowych (bez udziału w powierzchniach stanowiących własność wspólną)" - napisano.

"Spółka jest ponadto współwłaścicielem 2.032,32 metrów kwadratowych sąsiedniej nieruchomości, na której znajduje się parking podziemny Centrum Giełdowego. Całkowita powierzchnia obydwu nieruchomości stanowiących kompleks Centrum Giełdowego wraz z powierzchniami stanowiącymi własność wspólną wynosi 35.078,36 metrów kwadratowych" - dodano.

GPW poinformowała, że wynajmowała dotychczas na terenie Centrum Giełdowego 1.373,65 metrów kwadratowych powierzchni (sale konferencyjne i archiwum), "którą w przeważającej większości wypowiedziała począwszy od 1 września 2015 r.". (PAP)

mj/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~podatnik

Czyżby 25.10 działał jak "płachta na byka" wszyscy, którzy mają zyski nagle chcą się ich pozbyć? już wiedzą kto wygra? i chcą go zostawić z niczym?

! Odpowiedz
2 0 ~jkl

Powinni uczyć się ci z GPW od Franklin Templeton jak zarabia się pieniądze nic nie sprzedając.
Mechanizm jest bardzo łatwy Franklin Templeton (fundusz amerykański United S.A.) pożyczył "Ukrom" 8 bln $ na rozwój gosp. i działania wojenne (pewnie nie za darmo), tylko pod czegoś zastaw). I wszystko by było dobrze bo to kupa pieniąchów biorąc pod uwagę to iż całe zapasy walutowe Ukrów to 12 bln $ (czyli bardzo mało i tylko o 4 bln $ więcej niż cała pożyczka od Franklin Templeton). Biorąc pod uwagę to że Ukry nie będą w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki funduszu Franklin Templeton to to dodatkowe 4 bln $ z zapasów walutowych Ukrów to jest już ich przyszły zysk od udzielonej pożyczki 8 bln $). Jednak jest jeden kłopot gdyż Ukry są winne Rosji 3 bln $, a więc gdy Rosja zarząda spłaty a pewnie już to uczyniła to Ukrom zostanie tylko 9 bln $ zasobów walutowych, biorąc pod uwagę że pożyczyli 8 bln $ od amerykańskiego funduszu Franklin Templeton 8 bln $ to ich zasoby walutowe pokrywają ledwie wziętą pożyczkę od amerykańskiego funduszu Franklin Templenton i zostaje im tylko 1 bln $ zasobów walutowych w przypadku zarządania spłaty długu przez amerykański fundusz walutowy Franklin Templenton. Biorąc pod uwagę że gospodarka Ukrów dziś nie istnieje i nie są w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki 8 bln $ od amerykańskiego funduszu Franklin Templenton gdyż wydają ją na bierzące utrzymanie i działania wojenne oraz obsługę długów zaciągniętych również u innych wierzycieli amerykański fundusz Franklin Templenton mając w kieszeni cały rząd bandę rowami Ukrów i parlament Ukrów wpadł na pomysł obcięcia o 20% długu Ukrów, jednak sam fundusz amerykański Franklin Templenton tylko pozornie to uczyni, gdyż wtedy sam by sobie odejmował zysk od " ust". Cała ta operacja jest natomiast skierowana przeciwko Rosji która posiada aż 3 bln $ długu Ukrów i pozostałych wierzycieli, a chodzi o to aby to oni zgodzili się na uszczuplenie i pomniejszenie swoich rząd an co do zwrotu długów przez Ukry których banderowski rząd i parlament ma obecnie w kieszeni amerykański fundusz Franklin Templenton. Gdyby Roskanie na to poszli to ich dług zmalał by do 2.4 bln $ z obecnie posiadanych 3 bln $. Zysk jaki osiągnął by amerykański fundusz Franklin Templenton to nie bagatela 0.6 bln $ tylko na Rosji, gdyż biorąc pod uwagę że Ukry obecnie są już nie wypłacalne wobec żadnego wierzyciela ich wszystkie zyski oraz uszczuplenia długów w stosunku do innych zagranicznych wierzycieli przejmuje ich największy wierzyciel amerykański fundusz Franklin Templenton z United S. A. . Gdyby jeszcze inni wierzyciele po za Rosją zgodzili się na uszczuplenie swoich należności od banderowskiego rządu Ukrów i ich parlamentu wtedy amerykański fundusz Franklin Templenton z United S. A. może liczyć nawet na zysk w wysokości 1 bln $.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~jhg

Powinni uczyć się ci z GPW od Franklin Templeton jak zarabia się pieniądze nic nie sprzedając.
Mechanizm jest bardzo łatwy Franklin Templeton (fundusz amerykański United S.A.) pożyczył "Ukrom" 8 bln $ na rozwój gosp. i działania wojenne (pewnie nie za darmo), tylko pod czegoś zastaw). I wszystko by było dobrze bo to kupa pieniąchów biorąc pod uwagę to iż całe zapasy walutowe Cukrów to 12 bln $ (czyli bardzo mało i tylko o 4 bln $ więcej niż cała pożyczka od Franklin Templeton). Biorąc pod uwagę to że Ukry nie będą w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki funduszu Franklin Templeton to dodatkowe 4 bln $ z zapasów walutowych Ukrów to jest już ich przyszły zysk od udzielonej pożyczki 8 bln $). Jednak jest jeden kłopot gdyż Ikry są winne Rosji 3 bln $, a więc gdy Rosja zarządza spłaty a pewnie już to uczyniła to Ukrom zostanie tylko 9 bln $ zasobów walutowych, biorąc pod uwagę że pożyczyli 8 bln $ od amerykańskiego funduszu Franklin Templeton 8 bln $ to ich zasoby walutowe pokrywają ledwie wziętą pożyczkę od amerykańskiego funduszu Franklin Templenton i zostaje im tylko 1 bln $ zasobów walutowych w przypadku zarządania spłaty długu przez amerykański fundusz walutowy Franklin Templenton. Biorąc pod uwagę że gospodarka Ukrów dziś nie istnieje i nie są w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki 8 bln $ od amerykańskiego funduszu Franklin Templenton gdyż wydają ją na bierzące utrzymanie i działania wojenne oraz obsługę długów zaciągniętych również u innych wierzycieli amerykański fundusz Franklin Templenton mając w kieszeni cały rząd bandę rowami Ukrów i parlament Ukrów wpadł na pomysł obcięcia o 20% długu Ukrów, jednak sam fundusz amerykański Franklin Templenton tylko pozornie to uczyni, gdyż wtedy sam by sobie odejmował zysk od " ust". Cała ta operacja jest natomiast skierowana przeciwko Rosji która posiada aż 3 bln $ długu Ukrów i pozostałych wierzycieli, a chodzi o to aby to oni zgodzili się na uszczuplenie i pomniejszenie swoich rząd an co do zwrotu długów przez Ukry których banderowski rząd i parlament ma obecnie w kieszeni amerykański fundusz Franklin Templenton. Gdyby Roskanie na to poszli to ich dług zmalał by do 2.4 bln $ z obecnie posiadanych 3 bln $. Zysk jaki osiągnął by amerykański fundusz Franklin Templenton to nie bagatela 0.6 bln $ tylko na Rosji, gdyż biorąc pod uwagę że Ikry obecnie są już nie wypłacalne wobec rzadnego wierzyciela ich wszystkie zyski oraz uszczuplenia długów w stosunku do innych zagranicznych wierzycieli przejmuje ich największy wierzyciel amerykański fundusz Franklin Templenton z United S. A. . Gdyby jeszcze inni wierzyciele po za Rosją zgodzili się na uszczuplenie swoich należności od banderowskiego rządu Ukrów i ich parlamentu wtedy amerykański fundusz Franklin Templenton z United S. A. może liczyć nawet na zysk w wysokości 1 bln $.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wdół

sprzedaz siedziby....no to kurs GPW w dół.

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Nie rozumiem tu czegoś. Sprzedają nie potrzebne pasywa, które generowały koszty (nieruchomość), więc wycena spółki powinna wzrosnąć. Jest odwrotnie!?

! Odpowiedz
0 0 ~xxx

Skąd w Polakach taka skłonność do komentowania tego, czego nie rozumieją. Po pierwsze 24-procentowy udział zostanie sprzedany polskiemu podmiotowi. Po drugie - z ekonomicznego punktu widzenia - ta sprzedaż może być uzasadniona. Inwestycja w krzesło, na którym się siedzi, nie daje korzyści praktycznie nikomu z wyjątkiem siedzącego. Pieniądze muszą pracować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Sceptyk

Tylko GPW po kradzieży funduszy z OFE jest praktycznie bankrutem.

! Odpowiedz
0 0 ~zombiefield odpowiada ~Sceptyk

Szanowny użytkowniku ~Sceptyk, sprawdź informację zanim napiszesz głupoty.
Zysk GPW S.A:
I kw 2014: +41886 tys. zł
II kw 2014: +24275 tys. zł
III kw 2014: +36052 tys. zł
IV kw 2014: +33143 tys. zł
I kw 2015: +48111 tys. zł
II kw 2015: +31150 tys zł
Ja tu bankructwa nie widzę, cały czas jest to spółka rentowna i radzi sobie całkiem nieźle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~podatnik odpowiada ~Sceptyk

PRL bis jest bankrutem od poczęcia a GPW jest tylko elementem jego "kreatywnej księgowości"

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GPW 0,23% 42,70
2020-01-28 17:00:00
WIG 0,48% 57 336,45
2020-01-28 17:15:02
WIG20 0,68% 2 098,04
2020-01-28 17:15:00
WIG30 0,56% 2 417,88
2020-01-28 17:15:01
MWIG40 -0,27% 4 013,03
2020-01-28 17:15:00
DAX 0,90% 13 323,69
2020-01-28 17:37:00
NASDAQ 1,43% 9 269,68
2020-01-28 22:03:00
SP500 1,01% 3 276,24
2020-01-28 22:00:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.