REKLAMA

Frankowcy wysyłają bankowi wezwanie do zapłaty

2014-05-13 13:31
publikacja
2014-05-13 13:31
Frankowcy wysyłają bankowi wezwanie do zapłaty
Frankowcy wysyłają bankowi wezwanie do zapłaty
/ SXC

Grupa kredytobiorców pozywających Bank Millennium będzie składać w banku wezwania do zapłaty zwrotu zawyżonych rat. Tym razem kością niezgody jest kurs używany do przeliczania zobowiązania na złote w poprzednich latach. Grupa zamierza złożyć pozew zbiorowy, ale zachęca uczestników, by niezależnie od drogi sądowej wysyłali wezwania do kredytodawcy.

"Niniejszym wzywam Bank Millennium do zapłaty kwoty tytułem zwrotu nienależnego świadczenia polegającego na bezprawnym pobraniu rat spłaty kredytu hipotecznego (...) w zawyżonej wysokości" - tak brzmi początek pisma, jakie wysyłać będą do banku kredytobiorcy spłacający zobowiązania we frankach szwajcarskich. Grupa ponad tysiąca osób, które postanowiły przyłączyć się do pozwu zbiorowego, powołuje się przy tym na klauzule, które znalazły się w ich umowach kredytowych.

Spór o kurs

Przypomnijmy, że spór wynika z faktu, iż UOKiK uznał zapis określający warunki przeliczania waluty zobowiązania za zbyt ogólne. Dotyczyło to zarówno operacji wypłaty kredytu, jak i spłaty rat. W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał klauzulę autorstwa Banku Millennium na listę klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że jest ona nieważna i nie obowiązuje kredytobiorców.

Interwencje Bankier.pl

Decyzja UOKiK spowodowała, że - zdaniem pozywających - kredyt automatycznie powinien stać się kredytem złotówkowym z oprocentowaniem ustalanym zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie (LIBOR 3M plus marża). Oznacza to, że wysokość rat spłacanych do tej pory przez kredytobiorców będzie zawyżona, a zatem będą oni uprawnieni do zwrotu nadpłat lub zaliczenia ich na poczet spłaty długu.

Wezwanie do spłaty wysyłane do banku powinny zawierać szacunkową kwotę roszczenia, obliczoną do dnia złożenia dokumentu. Koordynujący akcję polecają, aby kwota była nieco zawyżona, ponieważ sąd będzie dokonywał korekt, ale ewentualna wypłata (w razie uznania roszczenia) nie może być wyższa niż podana w wezwaniu. Złożenie wezwania, zdaniem pomysłodawców akcji, pozwoli uzyskać odsetki ustawowe od dnia wręczenia bankowi dokumentu do momentu wypłaty.

Zwycięstwo to szansa na tani kredyt

Ewentualna wygrana zbuntowanych kredytobiorców w sądzie doprowadziłaby do niezwykłej sytuacji. Kredyt w złotych oparty na stawce LIBOR 3M byłby wielokrotnie tańszy, niż kredyty spłacane przez osoby, które w tych samych latach skorzystały z opcji pożyczenia w krajowej walucie. Kredytobiorcy z Millennium mieliby więc szansę na spore oszczędności.

/mk

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~dłużnik
Prezes innego komercyjnego banku sam przyznał, że z góry było wiadomo, że kurs franka będzie przedmiotem manipulacji. I o to właśnie chodziło żeby zadłużyć ponad stan tych lepiej zarabiających!!! Tych co się oparli i pozostali w kraju...
~XXX
a co z zapisami w umowach kredytowych na CHF z innymi bankami? UOKIK je weryfikował i jest ok? Czy wszyscy czekają na finał sprawy z Millenium?
~jacek
"W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał klauzulę autorstwa Banku Millennium na listę klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że jest ona nieważna i nie obowiązuje kredytobiorców."
Jak jedna klauzula nie obowiazuje , to nie obowiazuje cala umowa . I kredytobiorcy powinni zwrocic cala sume natychmiast,
"W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał klauzulę autorstwa Banku Millennium na listę klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że jest ona nieważna i nie obowiązuje kredytobiorców."
Jak jedna klauzula nie obowiazuje , to nie obowiazuje cala umowa . I kredytobiorcy powinni zwrocic cala sume natychmiast, bo inaczej bedzie bank naliczal 13%, a to droga nie chodzi.

~lu
to ma byc kara dla przedsiebiorcy za stosowanie takich praktyk, wiec umowa nadal obowiazuje, nie obowiazuje tylko klauzula.
~asics
Ja wziąłem 250000PN w CHF na 15 lat spłacam już 7 lat i wydałem na to 200 tys PLN
i mam jeszcze 67 tys CHf czyli 280 tyszczy Jak mi to przeliczą po kursie z 2008 roku to spłacam natychmiast . Na to właśnie liczę taka propozycja ugody może być
~maniek
Jacuś ale roszczenia banku przedawniają się po 3 latach więc nic mu się nie będzie należało. Ale OK niech będzie na Twoje
~j24
w działaniach frankowców nie widzę nic zdrożnego, po prostu robią wszystko zgodnie z prawem, jeśli prawo wskazuje że bank popełnił błąd to musi za to zapłacić.
to jest właśnie demokracja i prawo równe dla każdego.
~Passenger
Ostatni akapit artykułu:
1. Nie na temat
2. Niepotrzebny
3. Prawdopodobnie ma na celu wywołanie agresji tych, którzy wzięli kredyt w złotówkach

Nie wiem czy to zamierzone skłócanie kredytobiorców, czy tylko bezmyślność autora artykułu.
~łowca POsrańców
jak franek byl tani to bylo cacy i milczenie, a teraz lament ze nabici w butelke,
~gębka odpowiada ~łowca POsrańców
było cacy ale bank zrobiły przekręt na walutach i nie jest cacy, jeśli masz inne zdanie to spróbuj teraz wziąć kredyt we franku, powodzenia....

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki