REKLAMA

Frankowcy nadal szturmują sądy. Te banki mają największą wartość spornych umów

Michał Kisiel2021-11-23 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-23 06:00
Frankowcy nadal szturmują sądy. Te banki mają największą wartość spornych umów
Frankowcy nadal szturmują sądy. Te banki mają największą wartość spornych umów
fot. Milaaa / / Shutterstock

W połowie roku w kilku notowanych na warszawskiej giełdzie bankach wartość spornych umów zbliżyła się do 20 proc. portfela kredytów „frankowych”. Trzy miesiące później próg ten został w niektórych instytucjach przekroczony.

Kredytobiorcy „frankowi” nadal szturmują sądy. Na koniec września 2021 r. banki notowane na warszawskim parkiecie informowały akcjonariuszy, że uczestniczą łącznie w 53 tys. sporów. Dynamika przyrostu liczby pozwów sięgała 20 proc. W czołówce przygotowanego przez Bankier.pl zestawienia znalazły się trzy instytucje – w mBanku, PKO BP oraz Banku Millennium liczba spraw przekroczyła próg 10 tys.

Liczba spraw w oderwaniu od wielkości portfela kredytów „frankowych” nie pokazuje skali problemu. Dlatego opierając się na najnowszych raportach kwartalnych banków, porównaliśmy dane o wielkości portfela kredytów hipotecznych CHF z publikowanymi informacjami o łącznej wartości przedmiotów sądowych sporów. Przypomnijmy, że wskaźnik ten ma pewne ograniczenia – dane nie są bezpośrednio porównywalne, m.in. ze względu na różne definiowanie przez banki wartości przedmiotów sporu oraz wykluczenie pozwów zbiorowych.

Suma wartości przedmiotów sporów w dziesięciu instytucjach wynosiła na koniec III kw. 2021 r. 13,3 mld zł. To o ponad 2,5 mld zł więcej niż zaledwie trzy miesiące wcześniej. W porównaniu ze stanem na koniec 2020 r. wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie – z 6,2 mld zł.

W dwóch bankach, PKO BP i mBanku, suma wartości przedmiotów sporów przekroczyła 3 mld zł. W zestawieniu na kolejnych miejscach znalazłby się Getin Noble Bank (2,5 mld zł) oraz Santander Bank Polska (1,8 mld zł).

Bankier.pl

W porównaniu z wartością portfela kredytów hipotecznych opartych na franku na prowadzenie wysuwa się Getin Noble Bank. W tej instytucji wartość sporów odpowiada 28,3 proc. wszystkich „frankowych” hipotek. Na drugim miejscu znalazł się Citi Handlowy, który ma bardzo skromny portfel takich kredytów – zaledwie 51 mln zł. Przedmiotem postępowań sądowych jest 28 proc. z tej sumy.

We wszystkich bankach w ciągu kwartału wskaźnik wartości spornych kredytów do portfela CHF wzrósł o kilka punktów procentowych. Największa zmiana miała miejsce w przypadku mBanku (o 5,5 pp.), Banku Pekao (4,6 pp.) oraz Getin Noble Banku (4,4 pp.).

Przypomnijmy, że kredytodawcy obecni na warszawskim parkiecie mają w swoich portfelach większość, ale nie całość hipotek opartych na CHF. Instytucje funkcjonujące obecnie w okrojonej formie (Bank BPH) oraz nienotowane na lokalnej giełdzie (Deutsche Bank) również udzielały tego rodzaju zobowiązań. Dane o liczbie pozwów nie są w ich przypadku regularnie publikowane. Raiffeisen Bank International informował natomiast jesienią o 6,3 tys. spraw na koniec września 2021 r., nie podając jednakże wartości przedmiotów sporów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
maraz423
I bardzo dobrze, że szturmują sądy, ja też zamierzam, bo to już przesada. Spłacam i spłacam a do spłacenia mam coraz więcej, co to ma być. Jestem na etapie wyboru kancelarii i nie wiem do końca, na którą się zdecydować. Szukam po rankingach, takich jak kancelariechf pl ale sporo sie tych kancelarii porobilo i az ciezko wybrać.
juzeq
Nie dziwi mnie fakt, że tak dużo osób decyduje się pójść do sądu. Raty im rosną, inflacja pożera oszczędności, a będzie pewnie jeszcze gorzej. www.youtube.com/watch?v=3Dki4MKDkLg wszystko elegancko wyjaśnione. Ludzie przeznaczają ostatnie pieniądze na prawników, aby pozbyć się nieuczciwych kredytów.
dreustachy
Gdzie Deutsche Bank? Przecież to był jeden z najbardziej popularnych banków w dobie tego szwindlu???
chudy_january
chyba został przejęty przez Santander....
marekpoznan
Rząd ma w d. frankowców, tak samo jak będzie mieć w d. kredyty w złotych jak wibor3m/6m podskoczy powyżej 6% i ratka wzrośnie x2.
Węgry sprawnie rozwiązały problem więc da się, wystraczyło przetłumaczyć gotową ustawę.
damamad
Słaba złotówka zmusi sporo osób, które nie planowały pozwu, do rozważenia tego kroku. Ugody to pic na wodę fotomontaż. Zwłaszcza dla osób, które już są na drodze sądowej bo poniosły juz koszty zmuszenia banków do tego ruchu.
interstellar
Frankowicze najpierw podpisywali umowy nie wiedząc co to jest kredyt walutowy. Teraz rzucili się do sądów po unieważnienie umowy nie wiedząc jak będą musieli rozliczyć się z bankiem (Sąd Najwyższy jeszcze nad tym pracuje). Cały czas hazard :)
kaczdzonjar
o właśnie o Tobie pisałem, pracujesz od 7 czy 8 rano? - że jeszcze banki stać na opłacanie troli. czyli oznacza to że mają duuużo kasy na wypłaty
franek_bez_franka2
To ile spraw wygranych dla Franka w 2021? Podpowiem w okolicy 1000:30. Nie dziwne, że oszukani ruszyli po swoje. A teraz gdy CHF 4,50 - czara goryczy się przelała. Od początku tego roku saldo dla kredytu 100.000 PLN poprzez kurs wzrosło o blisko 20.000. W przyszłym roku banki miały 25% lub więcej spraw frankowych (teraz To ile spraw wygranych dla Franka w 2021? Podpowiem w okolicy 1000:30. Nie dziwne, że oszukani ruszyli po swoje. A teraz gdy CHF 4,50 - czara goryczy się przelała. Od początku tego roku saldo dla kredytu 100.000 PLN poprzez kurs wzrosło o blisko 20.000. W przyszłym roku banki miały 25% lub więcej spraw frankowych (teraz jest około 15%). Tego nie da się zatrzymać -chyba że Państwo wystąpi przeciwko 2 mln Polaków (bezpośrednio lub pośrednio -spadkobiercy).
interstellar odpowiada franek_bez_franka2
A co to znaczy, że frankowicze wygrali? Już wiedzą jak finalnie rozliczą się z bankiem? Nie wiedzą, bo SN wciąż nad tym pracuje. Na razie wygrywają kancelarie prawne strzygąc frankowiczów. Jesteście tak specyficzni, że nie umiem was żałować.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki