REKLAMA

Franczyza - to może być pomysł na firmę w kryzysie

2013-01-18 09:12
publikacja
2013-01-18 09:12
Od kilku lat w Polsce spada liczba zarejestrowanych firm. Ale w przypadku sieci i placówek franczyzowych tendencja ta jest odwrotna. Wygląda na to, że w dobie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy wolą wdrażać sprawdzone pomysły, niż ryzykować fiaskiem własnych.

czy franczyza w kryzysie to dobry pomysł?
foto: muzzbuzz

W 2011 roku powstało zaledwie 346 tys. nowych firm – o 13,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie przedsiębiorcy wyrejestrowali 383,6 tys. podmiotów gospodarczych (dane GUS-u).

Natomiast od 2008 r. można zaobserwować rosnącą dynamikę rozwoju punktów franczyzowych w Polsce. Ich liczba zwiększała się średnio o 18 proc. rocznie. Pod koniec 2010 r. na polskim rynku działało 660 systemów franczyzowych, a rok później prawie 750. Rosła też liczba placówek: w 2010 r. było ich ponad 38 tys., w 2011 zaś ponad 44 tys. – takie wyniki podała firma Profit System.

liczba placówek franczyzowych w polsce

Duża popularność to wyższe koszty


Zgodnie z podstawowym prawem ekonomii, kiedy wzrosło zainteresowanie franczyzobiorców, franczyzodawcy podnieśli koszty licencyjne. Średnia kwota inwestycji franczyzowej w 2009 r. wynosiła 229 tys. zł, rok później 241 tys. zł, a w 2011 r. już 300 tys. zł.

dotacja na założenie sklepu» Jaka dotacja na założenie sklepu?
Koszty licencyjne zależą od branży i od popularności danej marki. Franczyzodawca zobowiązuje się przekazać biorcy know-how oraz możliwość działania pod rozpoznawalnym logo. Wiąże się to z większym prawdopodobieństwem powodzenia, ale sporo kosztuje.

Z raportu Profit System wynika, że najdroższą branżą we franczyzie jest fryzjerstwo i uroda, na drugim miejscu doradztwo prawne i gospodarcze, a na trzecim AGD/RTV i telekomunikacja.

Jakie branże najchętniej wybierają w Polsce franczyzobiorcy


Bardzo szybko rośnie liczba placówek AGD/RTV. Znacząco wzrosła też liczba sklepów telefonii mobilnej i telewizji cyfrowej. Niekwestionowanym liderem jest jednak gastronomia, w ramach której królują pizzerie. Polacy chętnie otwierają również sklepy spożywcze na licencji, zwłaszcza w sieci handlowej „abc”.

Od 2010 r. ubyło natomiast partnerskich placówek bankowych i agencyjnych. W 2010 roku wyrejestrowano 246 takich punktów. Nie dotyczy to jednak sieci Alior Banku, BZ WBK orz Eurobanku.

Jak dobrze wybrać sieć franczyzową?


Podczas wyboru sieci franczyzowej należy przede wszystkim kierować się zapotrzebowaniem na dany produkt lub usługę. Brzmi to banalnie, jednak nie każda branża znajdzie swoich odbiorców w określonych lokalizacjach. Po drugie, należy sprawdzić, kiedy i na jakich warunkach można rozwiązać umowę z franczyzodawcą. Bardzo ważną kwestią jest również partycypacja w kosztach, a także wysokość kosztów płaconych na rzecz franczyzodawcy, takich jak opłata licencyjna, franczyzowa czy marketingowa. Upewnijmy się, że jeżeli nasza działalność w pewnym czasie nie będzie przynosiła dochodu, będziemy mieli prawo do zawieszenia tych opłat. Istotny jest też sposób prowadzenia działań marketingowych przez franczyzodawcę, aby sieć i jej placówki były atrakcyjne względem konkurencji.

Rodzaj opłaty

Opis

Wstępna (licencyjna) Opłata za udostępnienie prawa do używania logo i nazwy handlowej franczyzodawcy oraz udzielenie wsparcia przy uruchomieniu placówki.
Franczyzowa Uiszczana co miesiąc za bieżące czerpanie przez franczyzobiorcę korzyści z faktu działania w ramach danej sieci. Wyliczana przeważnie na podstawie miesięcznych obrotów.
Marketingowa Uiszczana co miesiąc za koszty działań reklamowych i promocyjnych sieci.


Franczyza może być dobrym pomysłem na firmę w czasie kryzysu, ale wszystko zależy od specyfiki branży i warunków umowy z franczyzodawcą. Jeżeli biorca przyjmie na siebie dużą odpowiedzialność finansową, a dodatkowo zostanie obciążony wysokimi kosztami założenia, prowadzenia i reklamy działalności, to ryzyko będzie bardzo duże, niemal porównywalne do wdrożenia własnego konceptu od podstaw.
Czy to już koniec rybnego biznesu?» Czy to już koniec rybnego biznesu?


Franczyzobiorca nie zaryzykuje wiele, jeśli umowa będzie spisana w korzystny dla niego sposób. Pokrywając tylko opłatę licencyjną, naraża się na zdecydowanie mniejsze ryzyko niż w przypadku otwierania własnej działalności – bez rozwiniętej sieci klientów, rozpoznawalnej na rynku marki, a także sprawdzonych procesów produkcji czy sprzedaży oferowanych towarów lub usług.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~nikto
Nie kazda franczyza jest taka zła jak piszecie. Sporo osób chwali sobie franczyzy gastronomiczne. Ja też przeglądam oferty i kilka jest dość fajnych i chyba wejdę we współpracę z krakowskim oddziałem Ecomyjni maszynyparowe.com bo warunki dają całkiem całkiem
~Artur
Mam doświadczenia z franszyzą i stanowczo odradzam, firmy przerzucają koszty na franszyzobiorce i tyle , korzyści 0.
~jan
totalna bzdura to dobre tylko dla hurtowni oni sobie marzy nie obniza a partnerowi kaza sprzedawac za 3,5,lub 8 procent policzysz koszty, pracownika,energie zus i inne koszty i zobaczysz ze na franczyznie wyjdziesz jak zabłocki na mydle wiem bo to przerabiałem były partner sieci hitpol

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki