Francja kończy stan wyjątkowy

Od północy we Francji przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Wprowadzono go przed prawie dwoma laty, dzień po ataku przeprowadzonym w Paryżu przez islamskich terrorystów 13 listopada 2015 roku.

(YAY Foto)

Stan wyjątkowy dawał ogromne możliwości działania ministrowi spraw wewnętrznych i prefektom policji. Teraz zastąpi go nowa ustawa dostosowana do ciągłego zagrożenia terrorystycznego, przyjęta przez parlament w połowie października i podpisana przez prezydenta Emmanuela Macrona w poniedziałek.

Pozwala ona na kontrolowanie rozmów telefonicznych i połączeń internetowych, na wytyczenie stref podwyższonego ryzyka narażonych na zamach, śledzenie podejrzanych osób i obejmowanie ich aresztem domowym, powiększenie stref przygranicznych, także w pobliżu lotnisk oraz na walkę z radykalizacją poglądów pod wpływem ideologii dżihadu.

Do stref podwyższonego ryzyka należą m.in. dworce, lotniska, gmachy użyteczności publicznej, miejsca kultu, a także obiekty turystyczne. Jednym z najbardziej znanych jest Wieża Eifflea. Te rejony wciąż są patrolowane przez uzbrojone w broń maszynową oddziały żołnierzy i żandarmerii. Dzisiaj środki zapewniające bezpieczeństwo sprawdzał premier Edouard Philippe, który zaznaczył, że celem władz jest zagwarantowanie Francuzom bezpieczeństwa. Ostrzegł, że zagrożenie jest bardzo poważne, stąd zmobilizowane są wojsko i policja. Intensywnie pracuje kontrwywiad.

Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb podkreślił, że zamachy, do których doszło w ostatnim czasie, w tym w Marsylii, gdzie zginęły dwie kobiety, są dowodem na to, że zagrożenie istnieje i że państwo musi chronić swoje społeczeństwo.

Nowa ustawa wzbudza sprzeciw organizacji obrony praw człowieka, które chcą sprawę skierować do Trybunału w Strasburgu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 jendreka

To tylko kwestia czasu by u nas było tak samo. PiS powoli prawo szykuje do tego, powoli i stanowczo. Jak już kiedyś stwierdziłem, nasze życie powoli przeobraza się w te ż filmów fantazy. Dzisiaj jeszcze raz to powtarzam.

! Odpowiedz
1 13 wojteqq

Ha, znoszą stan wyjątkowy poprzez wpisanie go w ustawę i przyjęcie jako "normalność". Ciekawych czasów dożyłem, że Polska, Czechy itp, itd. są oazą spokoju w Europie... Niech żyje multi-kulti, ale nie u nas.

! Odpowiedz
1 14 silvio_gesell

Czy Francuzi przestali bombardować ludzi w Syrii?

https://mobile.almasdarnews.com/article/french-air-force-avenges-nice-massacre-kills-100-civilians-pictures/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil