REKLAMA

Francja kończy stan wyjątkowy

2017-11-01 00:04
publikacja
2017-11-01 00:04

Od północy we Francji przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Wprowadzono go przed prawie dwoma laty, dzień po ataku przeprowadzonym w Paryżu przez islamskich terrorystów 13 listopada 2015 roku.

fot. / / YAY Foto

Stan wyjątkowy dawał ogromne możliwości działania ministrowi spraw wewnętrznych i prefektom policji. Teraz zastąpi go nowa ustawa dostosowana do ciągłego zagrożenia terrorystycznego, przyjęta przez parlament w połowie października i podpisana przez prezydenta Emmanuela Macrona w poniedziałek.

Pozwala ona na kontrolowanie rozmów telefonicznych i połączeń internetowych, na wytyczenie stref podwyższonego ryzyka narażonych na zamach, śledzenie podejrzanych osób i obejmowanie ich aresztem domowym, powiększenie stref przygranicznych, także w pobliżu lotnisk oraz na walkę z radykalizacją poglądów pod wpływem ideologii dżihadu.

Do stref podwyższonego ryzyka należą m.in. dworce, lotniska, gmachy użyteczności publicznej, miejsca kultu, a także obiekty turystyczne. Jednym z najbardziej znanych jest Wieża Eifflea. Te rejony wciąż są patrolowane przez uzbrojone w broń maszynową oddziały żołnierzy i żandarmerii. Dzisiaj środki zapewniające bezpieczeństwo sprawdzał premier Edouard Philippe, który zaznaczył, że celem władz jest zagwarantowanie Francuzom bezpieczeństwa. Ostrzegł, że zagrożenie jest bardzo poważne, stąd zmobilizowane są wojsko i policja. Intensywnie pracuje kontrwywiad.

Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb podkreślił, że zamachy, do których doszło w ostatnim czasie, w tym w Marsylii, gdzie zginęły dwie kobiety, są dowodem na to, że zagrożenie istnieje i że państwo musi chronić swoje społeczeństwo.

Nowa ustawa wzbudza sprzeciw organizacji obrony praw człowieka, które chcą sprawę skierować do Trybunału w Strasburgu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jendreka
To tylko kwestia czasu by u nas było tak samo. PiS powoli prawo szykuje do tego, powoli i stanowczo. Jak już kiedyś stwierdziłem, nasze życie powoli przeobraza się w te ż filmów fantazy. Dzisiaj jeszcze raz to powtarzam.
wojteqq
Ha, znoszą stan wyjątkowy poprzez wpisanie go w ustawę i przyjęcie jako "normalność". Ciekawych czasów dożyłem, że Polska, Czechy itp, itd. są oazą spokoju w Europie... Niech żyje multi-kulti, ale nie u nas.
silvio_gesell
Czy Francuzi przestali bombardować ludzi w Syrii?

https://mobile.almasdarnews.com/article/french-air-force-avenges-nice-massacre-kills-100-civilians-pictures/

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki