REKLAMA

Fikcyjni bezrobotni bez prawa do leczenia? Resort rozwoju zapowiada reformę urzędów pracy

2020-12-28 07:00
publikacja
2020-12-28 07:00
Fikcyjni bezrobotni bez prawa do leczenia? Resort rozwoju zapowiada reformę urzędów pracy
Fikcyjni bezrobotni bez prawa do leczenia? Resort rozwoju zapowiada reformę urzędów pracy
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Zreformujemy urzędy pracy, oddzielimy status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego – zapowiada w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Deklaruje również elektronizację procesu zatrudniania obcokrajowców i lepsze dopasowanie go do potrzeb rynku.

Jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", resort rozwoju, pracy i technologii szykuje reformę urzędów pracy.

"W planach jest oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Na tapecie są także zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców" - podaje "DGP" zaznaczając, że takie kierunki działań zapowiada w rozmowie z dziennikiem wiceminister Iwona Michałek.

"Zreformowane urzędy pracy miałyby kłaść większy nacisk na aktywizację zawodową i wspierać rozwój kompetencji pracowników przez całe życie. Istotną korektą ma być oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Nie chodzi o pozbawienie opieki zdrowotnej osób pozostających bez pracy, ale o ukrócenie zjawiska rejestrowania się pracujących na czarno jako bezrobotnych tylko po to, by mieć prawo do leczenia" - czytamy.

Jak mówi nam wiceminister Michałek, resort pracuje też nad elektronizacją procedur i lepszym dostosowaniem modelu zatrudniania cudzoziemców do potrzeb pracodawców. (PAP)

mmu/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
jes
Jeszcze napiszcie, że koordynacją zajmie się Sasin. Bezrobotni to filar wyborczy pisu, nie obawiałbym się niczego na nich miejscu.
demeryt_69
Uzależnienie posiadania status bezrobotnego do prawa do ubezpieczenia zdrowotnego jest niezgodne z Konstytucją - sprawa bez precedensu w Europie!
arfeneusz
generalnie pomysł dobry, ale zakładam, że pracownicy chcą umowę o pracę pracując na czarno np na budowie, to pracodawca nie chce im dać
demeryt_69
Generalnie pomysł dobry? Obecną sytuacja to cyrk!
samsza
Wszyscy muszą nosić maski, czyli są włączeni w system leczenia kovid, a ten jest "bez opłat", więc wszystkim należy się to samo niezależnie czy wpłacają składkę czy nie.
Znieście obowiązek masek będziecie mogli wymagać składek.
demeryt_69
Ciekawe casz jeszcze więcej takich 'przemyśleń' - stupid is as stupid does!
samsza odpowiada demeryt_69
Kazali ci maskę nosić to nosisz i Ty i tobie podobni "z dumą" nie poświęcają jednej myśli tej czynności. A ja chcę wiedzieć co to prawnie właściwie jest: świadczenie zdrowotne dla podejrzanego na chorobę - powinno być zalecane indywidualnie i to przez lekarza z możliwością odmowy; świadczenie na rzecz Kazali ci maskę nosić to nosisz i Ty i tobie podobni "z dumą" nie poświęcają jednej myśli tej czynności. A ja chcę wiedzieć co to prawnie właściwie jest: świadczenie zdrowotne dla podejrzanego na chorobę - powinno być zalecane indywidualnie i to przez lekarza z możliwością odmowy; świadczenie na rzecz pracodawcy czy państwa - powinno być wycenione i zmniejszony PIT, jeszcze coś innego ?
demeryt_69 odpowiada samsza
Rozumiem, że nie nosisz maski, czy tak?
tytush
1 nalezy przestac tworzyc fikcyjne statystyki bezrobotnych
2 tam gdzie bezrobocie rejestrowe jest 2 x wieksze od danych GUS wprowadzic zakaz zatrudniania cudzoziemcow
3 w Polsce az tylko 34 miliony ludzi liczac w tym cudzoziemcow ma prawo do leczenia z NFZ a kilka milionow jest po za systemem - bo bezrobotny bez prawa
1 nalezy przestac tworzyc fikcyjne statystyki bezrobotnych
2 tam gdzie bezrobocie rejestrowe jest 2 x wieksze od danych GUS wprowadzic zakaz zatrudniania cudzoziemcow
3 w Polsce az tylko 34 miliony ludzi liczac w tym cudzoziemcow ma prawo do leczenia z NFZ a kilka milionow jest po za systemem - bo bezrobotny bez prawa do zasilku i tak nie ma za co zrobic badan ani wykupic lekow - za kamyki czy za guziki w aptece lekow nie dostaniesz
4 wystarczy wprowadzic powszechny zasilek dla bezrobotnych - w wysokosci 500 PLN to zarejestruje sie 3-4 miliony bezrobotnych ktorych nie ma w statystykach bo po co sie rejestrowac jak i tak nie ma zasilku
5 w Polsce prawo do zasilku ma az tylko 16,2% zarejestrowanych bezrobotnych to po co sie rejestrowac ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki