Facebook stworzył drona dostarczającego internet

W tym tygodniu Facebook wypuścił w przestrzeń powietrzną Aquilę, czyli testową wersję samolotów mających zapewnić łączność internetową ludziom w najdalszych zakątkach świata.

Facebook stworzył drona dostarczającego internet
Facebook stworzył drona dostarczającego internet (Facebook)

Aktualnie dostępu do internetu nie ma 4 miliardy ludzi, co stanowi 60 proc. światowej populacji. Brak połączenia wiąże się z odległością, trudnością i kosztem wprowadzenia technologii umożliwiających połączenie sieciowe.

Jedno z rozwiązań tego problemu zaproponował Facebook. Chce wprowadzić samolot wykorzystujący lasery i technologię opartą na falach milimetrowych, by dostarczyć łączność bezprzewodową. Aquila, bo tak został nazwany tester, to bezzałogowy samolot zasilany energią słoneczną mogący zapewnić połączenie z internetem setkom milionów ludzi w najtrudniej dostępnych miejscach na świecie.

Aquila jest wydajnym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Będzie mógł latać przez 3 miesiące okrążając region o średnicy 60 mil, wykorzystując przy tym wartość mocy porównywalną z pracą trzech suszarek do włosów.

(Facebook)

Przeprowadzony test okazał się sukcesem. Pozwolił na to, by pierwszy lot Aquilii trwał 90 minut. Facebook pracuje nad poprawą efektywności, a także pobiciem światowego rekordu dotyczącego długości lotu tego typu urządzenia, który obecnie wynosi dwa tygodnie. Jak zapowiada Facebook, to dopiero początek testów umożliwiających wykrycie i rozwiązanie ewentualnych problemów dla stworzenia sprawnych systemów i konstrukcji samolotów.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 ~Marcin

Brak wody do picia, brak jedzenia, brak pradu.. ale FB jest...hipokryzja

! Odpowiedz
1 22 ~antylewak

Jaki ten świat jest niesprawiedliwy. 4 miliardy ludzi nie ma dostępu do facebooka, jak oni do tej pory żyli? skąd wiedzieli, jaka jest pogoda na zewnątrz?. Teraz już będą wiedzieli i pogadać będą mogli z koleżanką z sąsiedniego szałasu.

! Odpowiedz
2 12 ~WD40

Aquila - said to represent the eagle that carried Ganymede to Olympus

Wszędzie masońska symbolika zakorzeniona w starożytności, którą tak uwielbiają. Spróbujmy ją rozszyfrować. Sprawdźmy co to jest Ganymede. Wikipedia podaje:

"Uchodził za syna Trosa i Kalliroe. Był najpiękniejszym młodzieńcem, w którym zakochał się Zeus. Został porwany na Olimp przez orła, lub samego Zeusa w postaci orła, aby tam roznosił Zeusowi i bogom ambrozję oraz nektar"

Ja to rozumiem tak: Aquila (orzeł) ma za zadanie kraść informacje o ludziach, ich prywatność (Ganymede) i dostarczać je dla Fejsbuka/NSA/CIA (zanieść na Olimp). Co wy na to? Może jakiś mason wyższego stopnia się wypowie? ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 22 ~Dżejms

Ale mają parcie na inwigilację. Nawet będą podglądać srających aborygenów.

! Odpowiedz
0 3 ~jesh-ldn

i ta nazwa - Orzeł...

jak juz to pejsbokowcy powinni go nazwać - 'Gyps', nie 'Aquila'

! Odpowiedz
1 9 ~Ktoś

Tylko nadmienie że jest coś tak dziwnego jak net z satelity. Od dość dawna nawet. Także dronik z netem jest moim zdaniem krokiem wstecz. Ale się mogę nie znać

! Odpowiedz
3 1 ~anonim

Łącze satelitarne jest "bierne", pozwala odbierać dane, do wysyłki konieczny jest tradycyjny kanał zwrotny. Mowa oczywiście o komercyjnych rozwiązaniach nie bazujących na ogromnych nadajnikach.

! Odpowiedz
0 0 ~anonim odpowiada ~anonim

Oczywiście są warianty pozwalające na wysyłkę również drogą satelitarną, ale mało kogo zadowoli łącze dzielone o szerokości 40Mb/s, co daje ok 10–20 kbps na końcówce użytkownika

! Odpowiedz
0 3 ~Ktoś odpowiada ~anonim

...ale dla tych 4mld to i tak postęp

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.