Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć katalog zdarzeń wyłączających stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej o stan epidemii - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W projekcie resort proponuje mechanizm stopniowego powrotu do pierwotnej reguły wydatkowej w ciągu 2-4 lat, w zależności od stanu finansów publicznych i sytuacji gospodarczej.


"Projekt rozszerza katalog zdarzeń wyłączających stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej o stan epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano.
"W efekcie stabilizująca reguła wydatkowa będzie zawieszana jeżeli wprowadzony zostanie jeden ze stanów określonych w art. 112d ustawy o finansach publicznych oraz prognozowana w projekcie ustawy budżetowej na ten rok lub jej nowelizacji relacja wyniku nominalnego sektora rządowego i samorządowego do produktu krajowego brutto będzie mniejsza niż -3 proc. PKB oraz prognozowany produkt krajowy brutto będzie niższy niż 0" - dodano.
Ponadto, projekt zawiera warunki, na podstawie których można określić długość ścieżki związanej z powrotem do pierwotnej stabilizującej kwoty wydatków na kolejne lata.
"W szczególności proponuje się mechanizm stopniowego powracania do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej w ciągu dwóch, trzech lub czterech lat po jej wyłączeniu, w zależności od stanu finansów publicznych oraz sytuacji gospodarczej i tempa odbudowy wzrostu gospodarczego po zakończeniu stanu określonego w art. 112d ustawy o finansach publicznych" - napisano.
"Projektowana regulacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na dochody i wydatki budżetu państwa. Określa ona warunki zawieszenia i definiuje mechanizm powrotu do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej po okresie jej wyłączenia. Wpływ na sektor finansów publicznych będą miały działania, których uruchomienie umożliwi wyłączenie stabilizującej reguły wydatkowej, a następnie mechanizm wygładzania powrotu do niej" - dodano.
Główny ekonomista MF Łukasz Czernicki informował pod koniec kwietnia, że MF pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi stabilizującej reguły wydatkowej ws. ścieżki powrotu do celów fiskalnych.
Minister finansów Tadeusz Kościński, również pod koniec kwietnia powiedział że w najbliższych dniach będzie "duża dyskusja co zrobić z SRW". (PAP Biznes)
pat/ tus/ ana/