Epidemia wyłączy stosowanie reguły wydatkowej? MF chce zmiany

Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć katalog zdarzeń wyłączających stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej o stan epidemii - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W projekcie resort proponuje mechanizm stopniowego powrotu do pierwotnej reguły wydatkowej w ciągu 2-4 lat, w zależności od stanu finansów publicznych i sytuacji gospodarczej.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Projekt rozszerza katalog zdarzeń wyłączających stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej o stan epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano.

"W efekcie stabilizująca reguła wydatkowa będzie zawieszana jeżeli wprowadzony zostanie jeden ze stanów określonych w art. 112d ustawy o finansach publicznych oraz prognozowana w projekcie ustawy budżetowej na ten rok lub jej nowelizacji relacja wyniku nominalnego sektora rządowego i samorządowego do produktu krajowego brutto będzie mniejsza niż -3 proc. PKB oraz prognozowany produkt krajowy brutto będzie niższy niż 0" - dodano.

Ponadto, projekt zawiera warunki, na podstawie których można określić długość ścieżki związanej z powrotem do pierwotnej stabilizującej kwoty wydatków na kolejne lata.

"W szczególności proponuje się mechanizm stopniowego powracania do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej w ciągu dwóch, trzech lub czterech lat po jej wyłączeniu, w zależności od stanu finansów publicznych oraz sytuacji gospodarczej i tempa odbudowy wzrostu gospodarczego po zakończeniu stanu określonego w art. 112d ustawy o finansach publicznych" - napisano.

"Projektowana regulacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na dochody i wydatki budżetu państwa. Określa ona warunki zawieszenia i definiuje mechanizm powrotu do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej po okresie jej wyłączenia. Wpływ na sektor finansów publicznych będą miały działania, których uruchomienie umożliwi wyłączenie stabilizującej reguły wydatkowej, a następnie mechanizm wygładzania powrotu do niej" - dodano.

Główny ekonomista MF Łukasz Czernicki informował pod koniec kwietnia, że MF pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi stabilizującej reguły wydatkowej ws. ścieżki powrotu do celów fiskalnych.

Minister finansów Tadeusz Kościński, również pod koniec kwietnia powiedział że w najbliższych dniach będzie "duża dyskusja co zrobić z SRW". (PAP Biznes)

pat/ tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 24 a-zet

"proponuje mechanizm stopniowego powrotu do pierwotnej reguły wydatkowej w ciągu 2-4 lat, w zależności od stanu finansów publicznych i sytuacji gospodarczej."

No to wiadomo że powrotu nie będzie. Podatek Belki i VAT 23% też był "tylko tymczasowe".

! Odpowiedz
0 24 nostsherlock

Jakby na początku się skupili na ograniczeniu wydatków i dążyli w stronę nadwyżek to teraz nie byłoby problemu. Skopali sprawę i teraz chcą prawnie usprawiedliwić swoją nieudolność

! Odpowiedz
0 27 samsza

Przecież "stać nas" nie tylko na 13tki i 14tki ale nawet na bon turystyczny. Jeżeli jest tak świetnie to czemu zmieniać regułę? A jeżeli nas "nie stać" to polikwidować te kiełbasy wyborcze.

! Odpowiedz
0 31 marxs

hehe teraz to juz sobie zbankrutowane PISy możecie zawieszać co chcecie właśnie prawie że do ZERA wyczyścilem swoje bankowe konto zamieniając bezwartościowe lada moment złotówki na wartościowe rzeczy i każdemu to radzę "wydaj swoja kasę sam zanim zrobi to za ciebie PIS i jego wyznawcy"

! Odpowiedz
0 30 loool

Podwyzka VAT tez byla tylko na chwile ..

! Odpowiedz
0 45 znawca_wszystkiego

Ten wirus pięknie pokazał jak można w jeden dzień zmieniać prawo na niekorzyść kogokolwiek. Prawo pisane na kolanie, bez żadnych podstaw, a wszyscy i tak w strachu chodzą jak zegarki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,50% 3,9051
2020-06-04 16:37:00
EUR/PLN 0,19% 4,4183
2020-06-04 16:37:00
EUR/USD 0,70% 1,1315
2020-06-04 16:37:00
CHF/PLN 0,00% 4,0819
2020-06-04 16:37:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil