3,6 mld zł emigranci przysłali do Polski w pierszym kwartale 2019 r.

Transfery do Polski od emigrantów w I kwartale 2019 roku wyniosły 3,6 mld zł, o 0,1 mld zł mniej rdr - podał NBP.

(fot. Sergei Kleshnev / YAY Foto)

"W I kwartale 2019 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 3,6 mld PLN. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 0,8 mld PLN (tj. 22,9 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 2,8 mld PLN (tj. 77,1 proc. całej kwoty)" - napisano.

"W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była niższa o 0,1 mld PLN. Na zanotowany spadek wpłynął głównie mniejszy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Mimo zanotowanego spadku, Niemcy nadal pozostały krajem, z największą liczbą przekazów pieniężnych. W I kwartale 2019 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,2 mld PLN. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski (0,7 mld PLN). Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 51 proc. wszystkich transferów" - dodano.

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w I kw. 2019 roku wyniosły 3,7 mld zł, o 0,5 mld zł więcej rdr - podał NBP.

"Zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w I kwartale 2019 r. wyniosły 3,2 mld PLN wobec 2,8 mld PLN w I kwartale 2018 r." - napisano.

W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 3,2 mld PLN i stanowiły 85,8 proc. wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 2,7 mld PLN.

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 15 bt5

Cieniutko , po kilkunastu latach w Uni i wielkim gadaniu o wyjazdach Polaków to środki pieniężne od emigrantów znaczą dla konsumpcji w Polsce o 1/3 środków pompowanych że źródła 500+. Meksykanie przesyłają do swojej ojczyzny 10 mld dolarów kwartalnie a nie biedny 1 miliard dolarów jak Polacy.

! Odpowiedz
6 5 khh

Tak tak, jak zwykle, emigranci doplacaja do pobytu za granica, nie moga nic odlozyc, tylko w Polska rosnie w sile, a ludziom zyje sie dostatniej, coraz bardziej jak w Korei Poludniowej...a tak serio..Kto tak pieniadze przesyla? Wiekszosc ludzi kursuje z plikami banknotow i nigdzie niczego nie zglasza. Jesli pisza ze 4 miliardy to luzno mozna przyjac 10 albo i jeszcze wiecej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada khh

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.