REKLAMA

Egipt: piąta rocznica rewolucji

2016-01-25 18:41
publikacja
2016-01-25 18:41

Mija pięć lat od czasu rozpoczęcia rewolucji w Egipcie. 25 stycznia 2011 roku Egipcjanie wyszli na plac Tahrir, by domagać się poprawy warunków życia i demokratycznych przemian. W dwa tygodnie później prezydent Hosni Mubarak ustąpił. Jednak po pięciu latach krajem znów rządzi armia, a opozycja mówi, że rewolucja została zmarnowana.

/ fot. EL WATAN PAPEPA /

Kilkanaście miesięcy po odejściu Mubaraka władzę przejęło Bractwo Muzułmańskie. W lipcu 2013 roku armia obaliła jednak rząd islamistów i znów doszła do władzy.

Pięć lat po pierwszych protestach, na placu Tahrir zebrało się około 300 protestujących. Nie byli to jednak zwolennicy ówczesnej opozycji, ale osoby, które chciały podziękować policji i wojsku za ich poświęcenie w trakcie zamieszek.

Po pięciu latach od wybuchu rewolucji w Egipcie jest już znacznie spokojniej, bo armia wprowadzała kolejne środki bezpieczeństwa. Prezydentem jest były wojskowy Abdel Fatah al-Sisi, a większość liderów Bractwa Muzułmańskiego siedzi w więzieniu. Egipcjanie nadal jednak skarżą się na ubóstwo i mają nadzieję na zmiany gospodarcze. "Pracowałem w Asuanie przed rewolucją i przyjeżdżało tam mnóstwo turystów. Potem przeprowadziłem się do Kairu. Jeśli Bóg da, a prezydent Sisi naprawi kraj, to może wreszcie znajdę pracę" - mówi Mazid.

Choć władze Egiptu zaczynają rozwijać gospodarkę, poziom bezrobocia nie maleje i wynosi obecnie niemal 13 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski/rtrs/BBC/wcześn./mg/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rewolucja w Egipcie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki