REKLAMA
TYLKO U NAS

Do 1 lipca Volkswagen ma podać ile samochodów z wadliwym oprogramowaniem naprawiono w Polsce

2016-06-19 11:03
publikacja
2016-06-19 11:03

Do 1 lipca Volkswagen ma podać ile samochodów z wadliwym oprogramowaniem naprawiono w Polsce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapytał przedsiębiorstwo na jakim etapie są działania naprawcze. Czas na odpowiedź mija na początku lipca.

fot. David Gray / / FORUM

Tymczasem w Polsce działa stowarzyszenie osób poszkodowanych przez spółki grupy Volkswagen AG, które szykuje pozew zbiorowy przeciwko niemieckiemu producentowi i szacuje, że wartość roszczeń może przekroczyć 12 miliardów złotych. Chodzi o tak zwaną aferę Volkswagena z zeszłego roku, kiedy to amerykańska agencja ochrony środowiska EPA wykryła, że koncern wyprodukował 11 milionów pojazdów z oprogramowaniem fałszującym wyniki emisji spalin. Pomimo to, homologacja nie została cofnięta.

Antoni Mielniczuk rzecznik Transportowego Dozoru Technicznego mówi, że w dokumentach samochody te są prawnie akceptowane. "W momencie, kiedy wystąpił problem instytucje homologujące wystąpiły do Volkswagena o przedstawienie planu działań. On został zaakceptowany i w tej chwili jest realizowany." - mówi IAR Antoni Mielniczuk. Jednak na jakim etapie jest plan naprawczy i jak długo potrwa na na razie nie wiadomo, a samochody te mają wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Wiceminister środowiska Paweł Sałek mówi, że resort interesuje się tematem, bo na polskim rynku funkcjonuje wiele wadliwych samochodów, a z drugiej strony mamy przekroczone dopuszczalne normy emisji dwutlenku azotu " To na pewno jest jeden z tych elementów, które mogły wpłynąć, na to, że mamy taki problem" - powiedział Paweł Sałek. Fundacja Greenpeace zorganizowała już kilka protestów przed fabrykami Volkswagena.

Robert Cyglicki z Greenpeace Polska wyjaśnia, że koncentrują się na źródle problemu czyli centrali w Niemczech, ale nie jest to łatwe. " Są prowadzone różnego rodzaju śledztwa w tym momencie, które pokazują powiązania między spółką, pracownikami, zarządem a rządem Federalnym Niemiec. One powodują, że spółki dostarczały ogromne wpływy dla rozwoju Niemiec i stąd też chyba brak inicjatywy." - mówi Robert Cyglicki. W Polsce może jeździć ponad 140 tysięcy samochodów z wadliwym oprogramowaniem. Zgodnie z procedurą ich właściciele powinni dostać powiadomienie o konieczności pojawienia się w serwisie, aby producent dokonał naprawy na własny koszt. Jednak stowarzyszenie Stop VW twierdzi, że naprawa spowoduje wyższe zużycie paliwa, a także utratę mocy pojazdu.

IAR/ Natalia Żyto/sk

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:IAR
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Roooo
Sciema!!!!
VW nie ma pojęcia ile samochodów używanych przyjechało na lawetach
To pytanie do urzędów komunikacji gdzie samochody sa zarejestrowane!!!
A wszystko po to żeby czasem nie zapłacili odszkodowań!!!
~N77
Stowarzyszenie, które walczy o odszkodowania nazywa się StopVW
~NataliaJaworska
Na forum Netkobiety jest bardzo dobry wpis na ten temat jak tlenki azotu wpływają na zdrowie dziecka: http://www.netkobiety.pl/t96469.html
~ola
Co tu można naprawić? Po prostu sprzedawano produkt niezgodny z umową. Te rzęchy Niemcy muszą odebrać i zwrócić gotówkę.
~vw
Volkswagen. Das Schwindel! :)
~Antoni
jak już to der Schwindel :) najważniejsze aby coś napisać
~jerzy
Dlaczego polska nie dochodzi zwrotu różnicy w opłacie do urzędu marszałkowskiego za korzystanie ze środowiska jakie płacą firmy za samochody.Jak się kupiło VW to teraz dopłata .
~Roooo
PO wprowadziło kary Dz.U. 2015 poz. 1688
Administracyjne kary pieniężne i przepisy karne:
... nie umieszcza w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informacji... od 5000 zł do 300 000 zł - skoro więc za brak INFORMACJI min to 5tyś to ile za oszustwo VW ????
Odpowiedz jest prosta: NIC!!!
Bo te wszystkie UOKiK PIH itp itd
PO wprowadziło kary Dz.U. 2015 poz. 1688
Administracyjne kary pieniężne i przepisy karne:
... nie umieszcza w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informacji... od 5000 zł do 300 000 zł - skoro więc za brak INFORMACJI min to 5tyś to ile za oszustwo VW ????
Odpowiedz jest prosta: NIC!!!
Bo te wszystkie UOKiK PIH itp itd to biura obsługi klienta za pieniądze podatników pracujące na potrzeby ochrony interesów zachodnich korporacji.
Te narzędzia wykorzystywane wybiórczo przez PIH doprowadzą do zamknięcia większości małych sklepów tylko po to żeby istniały tylko i wyłącznie duże sieciówki należące do zachodnich koncernów.
~Janusz
od 5-300k za każdy udowodniony przypadek
~aaa odpowiada ~Janusz
Proponuje 300 tyś za szt. W,ten sposób Polska odzyskała by troche za straty w 2 WŚ,he, he.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki