Dlaczego tyjemy?

Takie pytanie zadali ankieterzy firmy PENTOR, a zebrane informacje pozwoliły na sporządzenie zadziwiającego raportu. Wiadomo, że otyłość oznacza nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, która jest gromadzona w wyniku przewagi dostarczania energii z pokarmami nad jej wydatkowaniem. Ponieważ choroba występuje często rodzinnie i częściej w jednych grupach etnicznych niż w innych, wydaje się, że bardzo duża jest rola genetyki.

To wytłumaczenie jest - jak się okazuje - bardzo wygodne dla osób otyłych. Jak wynika z badań przeprowadzonych PENTOR-u - na pytanie "Skąd się bierze otyłość?", większość respondentów odpowiedziała, że z nadmiaru jedzenia i zbyt małej aktywności fizycznej. Niestety na pytanie "Dlaczego Pani/Pan jest otyła/y?" większość odpowiadała inaczej: że winne są obciążenia dziedziczne, stresująca praca, "zła przemiana materii"...itp. Tak więc podawano przyczyny niezależne od samych otyłych.

Naukowcy przekonują jednak, że nigdy nie tyjemy, jeśli bilans energetyczny nie jest dodatni tzn. jeśli nie jemy więcej niż spalamy. Wygląda na to, że ludzie otyli mają skłonność do umiejscawiania odpowiedzialności za swoje dodatkowe kilkogramy na zewnątrz, zachowując jednak realistyczne myślenie w odniesieniu do innych otyłych.
Źródło: Dla Zdrowia.pl

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil