Deweloperzy oddają coraz mniejsze mieszkania

Kryzys gospodarczy skurczył mieszkania. Z analiz Lion's Banku wynika, że od kilku lat statystyczny lokal oddawany do użytku jest coraz mniejszy. Zdaniem analityków, jest to konsekwencja zastoju i - co za tym idzie - mniej wypchanych portfeli.

Jak mówi współautor raportu Bartosz Turek, badania są prowadzone od 2008 roku i od tego czasu powierzchnia nowych lokali kurczy się. Sześć lat temu statystyczny lokal miał 70 metrów kwadratowych powierzchni, dziś ma dziesięć metrów mniej.

Analityk zwraca uwagę, że w ostatnim czasie dochodziło do takich sytuacji, że bardziej zamożni klienci nie mogli kupić dużych, luksusowych mieszkań, bo ich nie było na rynku. Bartosz Turek uważa jednak, że już niedługo popyt na większe lokale powinien znacząco wzrosnąć. Zwraca on uwagę, że od ponad roku mamy do czynienia z bardzo niskimi stopami procentowymi, a co za tym idzie - tanimi kredytami. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozpocząć bardziej ambitne projekty. Czyli już nie tylko mieszkania kompaktowe z segmentu popularnego, ale też coraz więcej lokali z segmentu premium.


Wynajem mieszkania: nie daj się oszukać

Start odtwarzacza ...

Analityk podkreśla, że już teraz deweloperzy projektują osiedla, na których znajdą się wysokiej klasy apartamenty. W sprzedaży pojawią się więc zapewne za kilkanaście miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Aleksander Pszoniak/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 39 ~mati

No ludzie ... znowu analizy tego idioty Bartosza Turka !!! Jak na świecie hulał kryzys, sypały sie rynki nieruchomości, waluty padały na pysk, jak nasza złotówka, to ten idiota, wtedy anal Openfinance, a było to bodajże w 2009r. , co tydzień pisał artykuły, że ceny mieszkań już dalej spadać nie będą, że za chwilę zaczną rosną, że jak nie kupisz teraz mieszkania to ten pociąg za chwilę odjedzie i przegrasz życie !!!! Od tamtej pory ceny nominalne spadły o ponad 30%. Bankier.pl - wstydzilibyście się publikować wypociny tego ekonomicznego debila !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 32 ~Ankara

Przecież to nie jest debil, tylko propagandysta. Bierze kasę za bezczelne kłamstwa.

! Odpowiedz
2 11 ~detektyw_inwektyw

Przepraszam bardzo, ale Pan Turek Bartosz nigdy nie pracował w Openie. W hołmbrokerze pracował i z hołbrokera nadawał. I nie jest żadnym idiotą, tylko optymistą, który z tego powodu dość często mija się z prawdą propagując hossę, a to jest różnica. A bankier publikuje bo musi z czegoś żyć, czyli m.in. z reklam LC Corp. Teraz w HB ćwiczy Pan Krasoń, też świetny analityk, i do tego bardzo inteligentny. Wczoraj na czołówce Bankiera była analiza tego pana o przypalonych kotletach schabowych. No coś pięknego po prostu, a tu takie inwektywy, a fuj...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 14 ~cyklotron

ciemiężony naród...faszysci później komuniści a teraz kapitaliścijakoś kryzys nie wpłynął negatywnie na najbardziej zamożną część społeczeństwa a wręcz przeciwnie, mają się coraz lepiej i dalej bogacą się. Rozwarstwienie społeczne postępuje. jęsli srednia starej EU to 2,5mkw /mies to w polsce 0,45mkw/mies czyli odpowiedź jest w Polsce jedna: metr kwadratowy nie jet za drogi to mieszkania są za duże. Jak może to być by średnia powierzchnia mieszkania spadła o 10mkw w ciągu zaledwie 6-7 lat przecież to skandal. lepiej żyć jako "obcy" za granicą niż być Polakiem w Polsce.smutny kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 ~erererer

sprzedajecie mieszkania po zawyżonych kuriozalnych cenach 4000 zł za metr to macie...mam nadzieje że będzie coraz więcej myslących ludzi którzy zrozumieją że można się osiedlić nawet za 1500zł za metr i naprawdę nie potrzeba do szczęścia nowej betonowej klity za 300 000 od mafii deweloperskiej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne