Dekomunizacja kombatantów

Rząd planuje gruntowne zmiany dla byłych żołnierzy. Ubędzie uprawnionych do świadczeń - informuje w środę "Rzeczpospolitej".

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada nowelizację ustawy o kombatantach, która pozbawi prawa do przewidzianych w niej świadczeń osoby nieposiadające żadnych zasług dla niepodległości Polski czy wręcz podejmuje działania przeciwko polskim obywatelom.

Chodzi w szczególności o osoby walczące przed laty w sowieckich oddziałach z obywatelami i oddziałami polskimi, a także żołnierzy ludowego Wojska Polskiego, które w latach 1945-1947 walczyli wyłącznie z niepodległościowym podziemiem, lub w ogóle nie uczestniczyli w działaniach zbrojnych. Jeśli jednak żołnierze służący w tym okresie walczyli z UPA lub Werwolfem, to zachowają świadczenia, nawet gdy walczyli również z niepodległościowym podziemiem - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o odebraniu uprawnień kombatanckich będzie miała skutek natychmiastowy.

Z zapowiedzi resortu wynika, że nowelizacja ma być kompleksowa, by dostosować przepisy o kombatantach do ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych - pisze gazeta.

march/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 gyco

Jeśli ta dekomunizacja ma dotyczyć kombatantów z lat 1945 to panowie z IPN PIS spieszcie się bo niedługo nie będzie już komu odbierać.

! Odpowiedz
11 10 czerwony_wiewior

"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni" - na was towarzysze z PiS, też kiedyś ktoś wyciągnie kwity

! Odpowiedz
10 16 karbinadel

Kolejnym krokiem będzie wykopywanie nieboszczyków, i odsyłanie ich do ZSRR

! Odpowiedz
7 11 sztos1

robota , dobrze płatna robota dla prawnuków z IPN musi być

! Odpowiedz
12 18 nostromo25

O tym, kto co i kiedy robil, zadecyduje psychoAntek.

! Odpowiedz
4 14 sztos1

Swojaków się nie rusza . Ich prawo nie dotyczy.

! Odpowiedz
4 20 qqryk

Trudno nie odnieść wrażenia, że koszty weryfikacji będą wyższe niż zyski - a może o to chodzi? A może należałoby też objąć dekomunizacją wszystkich członków PZPR oraz wszystkie osoby, które w swoich pracach dyplomowych pisały o wyższości marksizmu-leninizmu (jak np. TW Balbina)?

! Odpowiedz
2 23 nostromo25

Nie zapominajmy o prokuratorach ze stanu wojennego.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.