Czeski sąd ogłosił niewypłacalność OKD

2016-05-09 15:09
publikacja
2016-05-09 15:09

Czeski sąd ogłosił upadłość należącej do NWR spółki OKD. Wierzyciele mają dwa miesiące na zgłoszenie wierzytelności. Zgromadzenie wierzycieli wyznaczono na 10 sierpnia.

Czeski sąd ogłosił niewypłacalność OKD / fot. Ivonnewierink / YAY Foto

OKD sama złożyła we wtorek w sądzie wniosek o ogłoszenie jej upadłości, uzasadniając to długami w wysokości ponad 17 mld koron (2,8 mld złotych). Wartość majątku spółki nie przekracza 7 mld koron (1,1 mld złotych). Wydobycie węgla jest na razie kontynuowane, a o ewentualnej upadłości zadecyduje sąd. Dziś zapadła decyzja potwierdzająca upadłość.

NWR, akcjonariusz OKD, liczył no dogadanie się z czeskim rządem. Miał nadzieję, że interes społeczny skusi polityków do zaangażowania się w sprawę. Rozmowy zakończyły się jednak fiaskiem co stało się bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku. Rząd deklaruje jednak, że nie zostawi górników z OKD na przysłowiowym lodzie.

- Zgodnie z prawem czeski rząd przejąłby wypłacanie pensji i odpraw pracownikom bankrutującej spółki wydobywczej węgla kamiennego OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie), jeśli nie byłaby ona do tego zdolna - deklarował w czwartek minister przemysłu Jan Mladek. Tego samego dnia GPW zawiesiła obrót akcjami NWR.

Po rozmowach ze związkowcami Mladek powiedział dziennikarzom, że pieniądze skończą się OKD zapewne już w czerwcu. Finansowanie wynagrodzeń pracowników wzięłoby wtedy na siebie z mocy prawa państwo, ale jako odprawy wypłacałoby wbrew układowi zbiorowemu tylko równowartość poborów za trzy miesiące, a nie za cały rok.

Gigant na krawędzi

NWR, właściciel OKD, to gigant na czeskim rynku wydobycia węgla. Działa przede wszystkim w kraju morawsko-śląskim, gdzie stopa bezrobocia jest na jednym z najwyższych poziomów w całych Czechach. Stąd ewentualne bankructwo spółki, byłoby tym boleśniejsze dla społeczeństwa. Pozostawiłoby ono bez pracy 13 000 górników i 8 000 powiązanych pracowników, stąd w NWR mają nadzieję, że rząd wyciągnie pomocną dłoń.

Ze względu na zaciągnięte długi NWR znajduje się w stanie faktycznej niewypłacalności. Jej ubiegłoroczna strata wyniosła około 6 mld koron (955 mln złotych) w porównaniu z 567 mln koron (90 mln złotych) rok wcześniej. Zdaniem analityków poza spadkiem cen węgla winne są temu także koszty obsługi własnego ogromnego zadłużenia.

Większość działalność NWR jest obecnie nierentowna. Spółka już zdążyła zapowiedzieć zamknięcie w tym roku generującego największe straty aktywa - kopalni Paskov. Zatrudnienie zostanie ścięte o 1 300 etatów. 

Adam Torchała/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~porazenty
Komentatorzy na tym forum nie rozumieją podstawowej rzeczy. NWR to prywatna spółka!!! Kompania Węgowa była spółką skarbu państwa !!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dr
My im doplacimy do węgla. Polskę stać. Bogaty kraj.
~kkkkk
"generującego największe straty aktywa" Fajnie aktywo :)
~Tutka
Czesi nie chca pogrążyć swojej energetyki kosztem nierentownego górnictwa. W efekcie padnie tylko jedno, u nas utonie cała gospodarka, to tak gospodarkę rozumie jakichś tam Kaczor z jakiegoś Żoliborza
~HVio
Teraz baranie będą kupować węgiel u nas!!!!!
~qwerty
A takie wspaniale było czeskie górnictwo, przykład dla Polski....
~lechu
Czesi jak widać są dużo mądrzejsi od polskiego PiS-owskiego rządu. Nie pękają, nierętowne kopalnie zbankrutują i czeskie elektrownie będą spalać tani węgiel z importu. A Polacy : będą najwyższymi w Europie rachunkami za prąd opłacać TRUD POLSKIEGO GÓRNIKA., jak ZA PRL-u. Przepraszam jak za PiS-owskiego PRL-u BIS.
~windykator
... a jeszcze nie tak dawno jakiś "ekspert" w rynsz-tok.fm podawał przykład czeskiego właściciela kopalń jakie to eldorado jest u nich bo nasze kopalnie wykupują ... a w polskich echo słychać tylko ...
~smerfiak
Najlepiej sobie kupic paszport syryjczyka i do niemiec po azyl Nic sie nie opłaca robic Chiny będą miały zadyszkę ale tylko dlatego ze tam sie zrobiło drogo Czyli maja lepsze płace jak my Co się lepiej opłaca ? Puscic ludzi na emigracje czy zapewnic im warunki i prace w kraju Są doktory niech kalkulują :

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki