REKLAMA

Desperacja Chin w walce o chipy? Naciski na Holandię i wolta Korei

Michał Misiura2023-05-24 11:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-24 11:10

Chiny wywierają presję na Holandię, szukając dostępu do technologii produkcji zaawansowanych chipów. W tym samym czasie Korea Południowa prosi USA o zmianę zasad w wojnie o półprzewodniki.

Desperacja Chin w walce o chipy? Naciski na Holandię i wolta Korei
Desperacja Chin w walce o chipy? Naciski na Holandię i wolta Korei
fot. Phonlamai Photo / / Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Chin naciskał we wtorek na swojego holenderskiego odpowiednika w sprawie dostępu do technologii produkcji chipów nowej generacji.

- Jeśli chodzi o kwestię maszyn litograficznych, Chiny mają co do niej poważne obawy - mówił Qin Gang na wspólnej konferencji prasowej w Pekinie, przekazała agencja Reutera - Powinniśmy współpracować, aby wspólnie chronić normalny porządek handlowy między nami, zasady handlu międzynarodowego i wspólnie utrzymywać stabilność globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw - dodał chiński minister spraw zagranicznych.

Technologia litograficzna EUV, na której zależy Chinom, jest dostarczana przez jeden koncern na świecie - holenderski ASML Holding. Firma ta jest znana z produkcji urządzeń umożliwiających wytwarzanie półprzewodników, a w szczególności należących do najnowszej generacji chipów o wielkości tranzystora poniżej 5 nanometrów (upraszczając im mniejszy tranzystor, tym lepsza wydajność chipa i niższe zużycie energii). Obok ASML na rynku sprzętu do produkcji najnowocześniejszych układów scalonych dominują jeszcze dwie spółki: amerykańska Applied Materials i japońska Tokyo Electron.

Na skutek amerykańskich restrykcji ogłoszonych w październiku zeszłego roku Pekin został w praktyce odcięty od możliwości zakupu chipów o wielkości tranzystora poniżej 14–16 nanometrów oraz maszyn służących do ich produkcji. Chiny potrafią wytwarzać na przemysłową skalę jedynie większe układy scalone o stosunkowo niskiej jakości, które da się wykorzystać w sprzęcie AGD i samochodach. Ich przemysł nie jest aktualnie w stanie produkować na dużą skalę mniejszych chipów, które są kluczowym elementem nowoczesnej gospodarki. Wykorzystuje się je m.in. w pracach nad sztuczną inteligencją, superkomputerach oraz najnowszej elektronice użytkowej i systemach uzbrojenia.

W odcinaniu Chin od rozwoju nowoczesnej technologii u boku Stanów Zjednoczonych stanęły Holandia i Japonia, które wdrożyły własną kontrolę eksportu sprzętu do wytwarzania półprzewodników. AFP zwraca uwagę, że pomimo nacisków Pekinu nic nie wskazuje na ten moment, aby któryś z krajów zdecydował się poluzować obostrzenia. Holenderski minister spraw zagranicznych, Wopke Hoekstra, przekazał na wtorkowej konferencji prasowej, że wyraził obawy swojego kraju związane z kwestiami bezpieczeństwa i wysłuchał stanowisko chińskiego rządu. Dyplomatyczna odpowiedź nie zwiastuje przełomu.

Korea chce produkować w Chinach i korzystać z amerykańskich dotacji

Pierwszym znaczącym epizodem w amerykańsko chińskiej wojnie o półprzewodniki był ogłoszony w sierpniu 2022 roku CHIPS and Science Act, którego temat podniosły właśnie władze Korei Południowej. Program mający na celu przeniesienie produkcji układów scalonych z Azji do USA, przewiduje dofinansowania dla firm. Rząd USA zamierza przeznaczyć na ten cel 280 mld dolarów. Żeby zaklasyfikować się do subwencji spółki nie mogą utrzymywać w Chinach więcej niż 5% swoich zdolności produkcyjnych.

Według południowokoreańskiej agencji informacyjnej Yonhap, Seul poprosił o podniesienie limitu do 10%. Na terenie USA swoje zakłady produkcyjne budują Samsung i SK Hynix, które wydadzą na to łącznie 40 mld dolarów. Wcześniej obie koreańskie spółki zainwestowały jednak miliardy dolarów w fabryki chipów w Chinach. W ostatnią niedzielę Pekin zakazał operatorom krytycznej infrastruktury kupowania mikroprocesorów od ich największego amerykańskiego producenta, spółki Micron, co stworzyło dodatkową pokusę dla koreańskich firm, żeby wypełnić powstałą lukę.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (19)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Komuchy chinskie przeszarzowaly. Te gadki , prymitywna narracja o rownym
dostepie do handlu inne takie to !8 letni Zyd juz lapie.

Jedno mnie zastanawia , w polskiej Konstytucji pisze ,ze nie wolno propagowac
ustrojow totalitarnych, jednakze robiliscie , robicie z nimi byznesy jak
za tego , jak mu tam standupera,
Komuchy chinskie przeszarzowaly. Te gadki , prymitywna narracja o rownym
dostepie do handlu inne takie to !8 letni Zyd juz lapie.

Jedno mnie zastanawia , w polskiej Konstytucji pisze ,ze nie wolno propagowac
ustrojow totalitarnych, jednakze robiliscie , robicie z nimi byznesy jak
za tego , jak mu tam standupera, szatniarza , za Broszki , budowy autostrad
jedwabne szlaki i inne.

W tych Chinach to jaki jest ustroj, komunizm ale nietotalitarny , czy tak.
jas2
Tylko patrzeć jak sytuacja się odwróci.
ranny_rys
Nic nie transferować, nie ma co paść chińskiego reżimu.
kapitaneo
Czyli Chiny są tak zaawansowane technologicznie, że mogą samodzielnie produkować pralki i lodówki. No i jeszcze współczesne melexy, czyli samochody z bateryjką, bez silników - silniki to również zbyt zaawansowana technologia dla nich.
jpelerj
Desperacja Chin? W tej desperacji Chiny nałożyły sankcje na amerykańskiego producenta a POTUS prosi na G7 o spotkanie z Xi? Tak, to się spina...
and00
w tej desperacji nałożyły sankcje, bo nikt i tak nie chce im sprzedać najnowocześniejszych czipów
Nie dali rady ukraść technologi, a wiadomo sami takiej nie mają
jpelerj odpowiada and00
Jasne. A o czym tak bardzo chce rozmawiać Biden, że prosi o spotkanie?
przedsiebiorca30 odpowiada jpelerj
Może jakbyś był na wyższym poziomie świadomości i przeprowadził w życiu trochę poważnych negocjacji, chociażby w biznesie, to byś zrozumiał że nawet jeśli masz nad kimś przewagę to się go nie gnoi i nie poniża tylko próbuje dogadać, bo nigdy nie wiesz co możesz kiedyś od drugiej strony potrzebować. Jedynie ludzie typu Putin i inni Może jakbyś był na wyższym poziomie świadomości i przeprowadził w życiu trochę poważnych negocjacji, chociażby w biznesie, to byś zrozumiał że nawet jeśli masz nad kimś przewagę to się go nie gnoi i nie poniża tylko próbuje dogadać, bo nigdy nie wiesz co możesz kiedyś od drugiej strony potrzebować. Jedynie ludzie typu Putin i inni „wybitni” zamordyści myślą, że wygrywają jak ktoś jest tymczasowo podeptany. Później się dziwią, że te ich imperia upadają, a Stany pomimo wielu dekad liderowania, są jedynym mocarstwem w historii który ma najwięcej realnych sojuszników niż jakiekolwiek mocarstwo czy imperium w przeszłości. Comprende?
aszkenazyjski odpowiada przedsiebiorca30
Jakie Stany, sa Stany Indii , Meksyku, Brazylii i inne nawet emocjonalne.

Od ilu lat te Stany o ktorych myslisz sa mocarstwem, choc to nie takie jednoznaczne.

Byl Rzym, Persja, Macedonia i inne.

Co do negocjacji to zawsze odwrotnie, tylko nie lopata. Jak masz przewage to niszczysz ,
bo jak sie podniesie to
Jakie Stany, sa Stany Indii , Meksyku, Brazylii i inne nawet emocjonalne.

Od ilu lat te Stany o ktorych myslisz sa mocarstwem, choc to nie takie jednoznaczne.

Byl Rzym, Persja, Macedonia i inne.

Co do negocjacji to zawsze odwrotnie, tylko nie lopata. Jak masz przewage to niszczysz ,
bo jak sie podniesie to pozniej zniszczy Ciebie.

Jesli negocjatorzy mysla tak jak Ty to pozniej sa jakies Rau, Sikorskie, Czaputowicze i
inne wynalazki.

Rodza one takich Zelenskich , Timermansow , zwiazkowcow i inne Ursule.

To co napisze to bedzie na pewno bardzo niepopularne, w polityce najlepiej negocjowal
Stalin, przykre ale licza sie efekty koncowe.

Potem Reagan i Maggi, Ben Gurion, Golda.

W biznesie z twoim podejsciem zostal bys zjedzony przez Chinczykow a popity
przez Zydow.

Tak jak myslisz to moze ze Skandynawami.
marianpazdzioch
Ta Tokyo Electron to całkiem fajna spółeczka na pierwszy rzut oka.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki