Caracale odlatują z Polski [Galeria tygodnia]

2016-10-07 06:00
publikacja
2016-10-07 06:00

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Dalsze rozmowy są bezprzedmiotowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju.

Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

- Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe - głosi oświadczenie resortu rozwoju, w którym toczyły się negocjacje offsetowe związane z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska.

Prezentacja śmigłowca transportowego H225M Caracal w bazie lotnictwa transportowego w Powidzu / fot. Piotr Robakowski / FORUM

- Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej - podkreślono w komunikacie.

- W trakcie trwających od roku negocjacji strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego - głosi oświadczenie.

- Zapoznaliśmy się z oświadczeniem Ministerstwa Rozwoju. W tym momencie nie udzielimy komentarza - napisał w przesłanym PAP oświadczeniu rzecznik Airbus Helicopters Guillaume Steuer. Francuski rząd nie odniósł się jeszcze do sprawy. Airbus miał stworzyć 6 tys. miejsc pracy w Łodzi (początkowo było to 3,5 tys.).

Wiceprezes Airbus Helicopters Christian Cornille i prezydent Francji Francois Hollande / FORUM

- Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Nie sądzę, by groziły nam kary z powodu zamknięcia negocjacji. Każdy etap negocjacji dokładnie dokumentowaliśmy. Miałem nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie, ale ich proces przebiegał tak, a nie inaczej. Jesteśmy przekonani, że byliśmy fair wobec naszych partnerów - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki.

Wicepremier przypomniał, że negocjacje trwały od września zeszłego roku. - Prowadziliśmy je solidnie i podchodziliśmy elastyczniej do naszego partnera. Jednak offset to offset, polega na tym, że przy bardzo dużym zakupie, a chodziło o kwotę ponad 13 mld zł, (...) chcieliśmy mieć też pewność, że będziemy mieli pewne wartości w Polsce związane z produkcją. Ta wartość nie była wystarczająca z naszej perspektywy (...). Bezpieczeństwo państwa wymagało, by powoli kończyć te negocjacje - powiedział Morawiecki.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki / fot. Adam Chelstowski / FORUM

Ubolewanie z powodu niepowodzenia negocjacji wyraził wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Nie wykluczył, że należy rozważyć inne skonstruowanie koncepcji zakupu śmigłowców.

- Byliśmy przekonani, że strona francuska poważnie traktuje rozmowy offsetowe i rzeczywiście chce wywiązać się z tego offsetu. Mogę wyrazić ubolewanie, że jednak nie uznała tego, że z polskim rządem należy deklarowany offset zrealizować - powiedział dziennikarzom Kownacki. - To jest dobra lekcja dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać z polskim rządem, że jeżeli umawiamy się na coś, to oczekujemy, że negocjacje będą rzeczywiście zmierzały do końca, a nie do tego, żeby przeciągnąć na swoja stronę warunki umowy - dodał.

Zapewnił, że strona polska od początku negocjowała w dobrej wierze, chociaż stawiając bardzo wysokie - ale uczciwe - warunki.

- Teraz trzeba dokonać analizy, w jakim zakresie, na jakich zasadach będą potrzebne w polskiej armii śmigłowce, w jaki sposób należy je kupować - dodał Kownacki. Zapewnił, że jeśli kontrakt nie zostanie zawarty, nie osłabi to zdolności polskiej armii.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki / fot. Michal Fludra / FORUM

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki przekonywał dziennikarzy, że Polska będzie zabiegać o rekompensatę od koncernu zbrojeniowego. - Mam wrażenie, że Airbus od początku negocjował w złej wierze i nie chciał zrealizować tego offsetu na warunkach, które wcześniej deklarował - tłumaczy wiceminister obrony.

Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceminister rozwoju, który odpowiadał za negocjacje z ramienia resortu powiedział IAR, że roczne negocjacje okazały się bezowocne. Wyjaśnił, że Airbus Helicopters usztywnił w ostatnim czasie swoje stanowisko, a jego propozycje nie mieściły się w polskim interesie ekonomicznym. - Kontynuacja procesu wyboru śmigłowca dla polskiej armii spoczywa teraz na ministerstwie obrony narodowej - podkreślił.

Kownacki zapowiada kolejny przetarg, ale o terminie i szczegółach nie chce jeszcze mówić.

33 Baza Lotnictwa Transportowego, sprawdzenie weryfikacyjne śmigłowca wielozadaniowego dla Sił Zbrojnych RP, H225M Caracal / fot. Radoslaw Jozwiak / FORUM

Z kolei poseł PO Czesław Mroczek, który w poprzedniej kadencji odpowiadał w MON za zakupy uzbrojenia, powiedział: - Mam wrażenie, że fiasko rozmów offsetowych jest elementem jakiejś konkretnej decyzji, która została podjęta. Zapowiedział, że będzie domagał się podania powodów niepowodzenia negocjacji. Przypomnę, że ten offset był zakrojony bardzo szeroko, chcieliśmy przekazania technologii do centrum serwisowego w Łodzi; podmiot, który wstępnie wygrał postępowanie, gwarantował dostarczenie tych technologii. Chodziło nam o samodzielność w utrzymaniu śmigłowców - powiedział.

Przypomniał, że w rozmowach z Airbus Helicopters chodziło także o przyszłość zakładów wyspecjalizowanych dotychczas w obsłudze techniki poradzieckiej, która będzie wycofywana. Wejście Airbusa było szansą dla tych firm państwowych, które nie mają własnego produktu, nie miały przyszłości. PGZ będzie miała straszliwy problem, by znaleźć pole do działania dla tych zakładów - ocenił Mroczek.

- Nam śmigłowce są potrzebne, po tej decyzji będzie musiało być rozpisane nowe postępowanie - dodał Mroczek. Ocenił, że postępowanie potrwa co najmniej dwa lata. Inne podejście to zakup bez konkurencji, z półki w jakiejś fabryce. Prawo i Sprawiedliwość przed objęciem rządów deklarowało, że odstąpi od tego przetargu; było związane ze związkami zawodowymi zakładów firm zagranicznych, które są na terenie kraju, i obawiam się, że będziemy mieć do czynienia z podziałem tego zamówienia - dla każdego coś miłego, że kupią po kilkanaście sztuk ze składu. To będzie fatalne, nie będzie odpowiadało potrzebom, nie będzie w systemie konkurencyjnym, nie wiadomo, czy to będzie korzystne dla naszych sił zbrojnych - dodał Mroczek.

Były wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek / fot. Krystian Maj / FORUM

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub.r. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu o dostawie wiropłatów. W kwietniu 2015 MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter).

Wielonarodowa europejska firma nie ma w Polsce zakładów związanych z produkcją wiropłatów, do grupy Airbus należą natomiast zakłady na warszawskim Okęciu. W razie wygranej w przetargu Airbus Helicopters zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Tutaj montowany miał być śmigłowiec H225M Caracal / fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Decyzji sprzeciwiały się m.in. PiS i związki zawodowe działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone - PZL Mielec należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk i PZL Świdnik będących własnością AgustaWestland (obecnie Leonardo Helicopters) proponujących maszynę AW149. Świdnik pozwał też Inspektorat Uzbrojenia MON i wniósł o zamknięcie postępowania bez wyboru oferty. W maju sąd pierwszej instancji oddalił pozew.

PiS zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu, argumentując, że wymagania mogły preferować maszynę europejskiego koncernu. Posłowie PiS apelowali, by z podpisaniem umowy wstrzymać się do sformowania nowego rządu. Podobne stanowisko zajął SLD. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. Resort miał sprawdzić, czy postępowania nie należy powtórzyć.

S-70i Black Hawk / fot. Kacper Pempel / FORUM

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~miro
ryża patologia rozpisała przetarg pod carcala a następnie wybrała "najlepsza" oferte
~StanRS
Podpisali, bo Ryży chciał poparcie żabojadzików jego kandydatury na "krula" ewropy. A co dopiero Makreli i szkopom do tyłka wchodził i kupczył interesem Polski, żeby ta nagrodziła swojego pieska.
~Michał
Kto jest właścicielem portalu Bankier.pl?
~StanRS
Szkopy. I przed nimi politruki, z kolanym na czele, skaczą z gałęzi na gałąź, i duraczą takich jak wy lemingów, żebyście wiedzieli co myśleć na dany temat.
~Mocz
jaki interes mają w caracalach banksterzy że tak kwiczą ?
~ddd
Zrobić w Polsce lub zamówić od Chińczyków i proszę się nie śmiać!
~frogo
chyba ktoś tu komentuje nie czytając. Śmigłowce miały być zrobione w Polsce, tak więc przed zamieszczeniem komenta czytaj idioto
~crocodillo
Kasa ma isc na obrone terytorialna. Maciarewicz zamiast inwestowac w nowoczesnosc i sprzet to inwestuje w mieso armatnie :-))).
Niech sam idzie w gumiakach przeczesywac las i bawic sie partyzantke by z misiulkiem dostac stopnie generalskie
~bolo
Ty zamiast mózgu masz mieso armatnie. Nie znasz się to się nypowiadaj.
~bolo
Ty zamiast mózgu masz mieso armatnie. Nie znasz się to się niewypowiadaj.

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki