REKLAMA
WEBINAR

Big Data - Big Problem?

Jarosław Ryba2013-07-05 06:00
publikacja
2013-07-05 06:00

Smartfony, kamery, czujniki, inteligentne urządzenia pomiarowe oraz inne urządzenia generują olbrzymie ilości informacji. Zebrane w całość i zestawione z danymi z tradycyjnych źródeł tworzą profile, do których korporacje będą przydzielać swoich klientów. Wiedza to władza.

Big Data to termin odnoszący się do dużych zbiorów danych, których przetwarzanie wymaga zastosowania specjalistycznego oprogramowania. Dane te charakteryzują się dużą różnorodnością, zmiennością i ogromnym wolumenem. Big Data ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie przetworzenie dużej ilości cyfrowych danych daje nowe użyteczne informacje, a w rezultacie wiedzę.

Wśród najszybciej rosnących trendów w branży IT specjaliści - ankietowani w czerwcu w ramach badania do raportu Computerworld TOP200 - najczęściej wskazywali rozwiązania chmurowe, technologie mobilne i właśnie Big Data. W raporcie opublikowanym właśnie przez światowe Forum Dóbr Konsumpcyjnych wskazuje się na cyfryzację świata jako jeden z dwóch wiodących megatrendów do roku 2022, które odcisną największy wpływ na branżę dóbr konsumpcyjnych i handel.

Gwałtowny wzrost liczby informacji jest gorącym tematem. International Data Corporation przewiduje, że ilość treści cyfrowych na świecie w roku 2013 zwiększy się do 4,3 mld terabajtów . Dane te istnieją w różnych formatach - począwszy od danych sprzedażowych, przez automatycznie generowane rejestry zdarzeń, po nieustrukturyzowany tekst i wideo. Wniosek jest taki, że bez odpowiednich narzędzi inwestowanie w Big Data jest stratą pieniędzy.

Mieć dane to jedno. Umieć korzystać - drugie

Mimo iż większość firm zbiera, przechowuje i analizuje dane, to jednak wiele z nich boryka się z problemami biznesowymi oraz technologicznymi związanymi z Big Data. Na przykład ponad 60 procent ankietowanych managerów zgadza się z tezą, że Big Data może pomóc w podejmowaniu kluczowych decyzji oraz poprawić konkurencyjność ich firm, ale tylko jedna czwarta - zarówno w Polsce, jak i na świecie - przyznaje, że potrafi wydobywać strategiczne informacje z posiadanych obecnie danych - wynika z raportu Cisco Connected World Technology.

Badanie nastrojów konsumenckich, optymalizacja łańcucha dostaw, wykrywanie oszustw - to wszystko może być prostsze dzięki Big Data. W Polsce największe obawy wzbudza jednak bezpieczeństwo danych. - Banki i firmy ubezpieczeniowe muszą się mierzyć z wieloma ważnymi problemami. Najpierw należy uzyskać zgodność z obowiązującymi przepisami. Trzeba spełnić takie regulacje, jak unijna Basel III dla bankowości i Solvency II dla ubezpieczycieli - mówi Marcin Mazur, dyrektor regionalny w QlikTech.

QlikTech jest producentem platformy analityki biznesowej, którą wdrożył u siebie BRE Bank. Bank na przestrzeni 25 lat korzystał z wielu narzędzi i technologii, dlatego potrzebował narzędzia skrojonego na miarę. To właśnie brak spójnych standardów zbierania danych jest największym problemem przy ich analizie. Niektóre instytucje z branży finansowej radzą sobie z tym jednak całkiem nieźle.

Decyduje system, nie człowiek

- To nie ludzie, a specjalne algorytmy decydują o tym, czy wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony pozytywnie. Niezawodność całkowicie zautomatyzowanych systemów w ocenie ryzyka kredytowego jest niemal stuprocentowa - mówi Sebastian Deimer, prezes Kreditech, niemieckiej firmy, która jest właścicielem Kredito24. Badanie zdolności finansowej klienta firma opiera na analizie trzech grup danych.

Po pierwsze, analizowane są informacje takie jak przeglądane strony internetowe, ściągnięte aplikacje na smartfona czy tablet, a także właściwości komputera. Ważne dla systemu Kredito są również bazy danych, w tym z biur informacji gospodarczych, zastrzeżonych dokumentów czy list terrorystów. Trzecia grupa to dane opcjonalne: informacje z profilu na Facebooku, historia zakupów w Amazonie czy w końcu historia rachunku bankowego.


»Big Data - eksplozja danych

Tak dokładna inwigilacja może być dla klienta przerażająca, jednak taka jest przyszłość całego sektora finansowego. Poważne obawy wobec tej wizji mają organizacje pozarządowe, jak Fundacja Panoptykon, która monitoruje zmiany przepisów w zakresie ochrony danych osobowych w sieci. Organizacja zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie monitoring internetu przez korporacje i wymiana danych pomiędzy nimi. - Internet został stworzony w celach militarnych, bez miejsca na anonimowość. Każdy ruch w sieci zostawia cyfrowy ślad, który można odczytać i wykorzystać - ostrzega Fundacja.

Eldorado czy piekło?

Jednak wzrost interaktywności i możliwości sieci oferuje zbyt kuszące korzyści, aby się im oprzeć. Otwarta globalna sieć łącząca ludzi, dane i maszyny może do 2030 r. zwiększyć europejski PKB o 2,2 biliona euro - prognozuje firma GE w raporcie "Internet przemysłowy - wspólny potencjał ludzi i maszyn: perspektywa europejska". Zaledwie jednoprocentowy wzrost wydajności w sektorze medycznym, lotniczym, transportowym i energetycznym pozwoliłby do 2030 r. zaoszczędzić 40 mld euro.


»Big Data, czyli czego nie powiedział wiceprezes Aliora

- Synergia między maszynami a analityką danych zapewnia wielorakie i niepodważalne korzyści w obszarze produktywności - uważa Marco Annunziata, główny ekonomista GE. Zdaniem autorów raportu w samej sferze opieki zdrowotnej w UE marnuje się aż 10 proc. nakładów na nią, właśnie ze względu na niewydolność wymiany informacji.

Coraz większą popularność zdobywa koncepcja, według której do sieci zostanie podłączone wszystko to, co obecnie pozostaje poza nią. Umożliwi to powstanie nowych interakcji pomiędzy ludźmi a przedmiotami, a to stworzy nowe możliwości rozwoju. Pierwsze badanie mierzące korzyści z wykorzystania sieci poza standardowymi zastosowaniami komunikacyjnymi przeprowadziła firma Cisco. W swoim raporcie szacuje, że w 2013 r. największa wartość dodana będzie związana z łańcuchem dostaw (158,8 mld dol.) i z rozszerzeniem usług dla klientów (145,3 mld dol.).

Docelowo możliwości, jakie daje technologia składowania informacji w chmurze, mobilne urządzenia zbierające dane (już nie tylko smartfony, ale wynalazki takie jak Google Glass), nowoczesna analityka biznesowa, której częścią jest Big Data i internet przemysłowy złożą się na powstanie Internetu Wszechrzeczy, który połączy świat realny i wirtualny w jedność: nowy, wspaniały świat.

Jarosław Ryba
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~George
Widzę tu potencjał do rozwoju nowego rynku. Ukrywanie tożsamości w Internecie! To będzie przebój! Gdy już rynek takich usług powstanie, totalniaki czyli rządy i wielkie korporacje będż zapewne próbowały rozwiązać sprawę wprowadzająć regulacja prawne zabraniające takich praktyk. Ale przecież (mam przynajmniej taka nadzieję) osób,Widzę tu potencjał do rozwoju nowego rynku. Ukrywanie tożsamości w Internecie! To będzie przebój! Gdy już rynek takich usług powstanie, totalniaki czyli rządy i wielkie korporacje będż zapewne próbowały rozwiązać sprawę wprowadzająć regulacja prawne zabraniające takich praktyk. Ale przecież (mam przynajmniej taka nadzieję) osób, którym zależy na anonimowości będzie więcej. Oj będzie się działo.
~and
Moze jestem glupi, ale jak oni sie dowiedza co mam zainstalowene w telefonie, i jakie strony sobie ogladalem?
~no comments
cookies, adwords, logi, google search, poza tym większość app'ek na smartfony wysyłajs statystyki używania aplikacji łącznie z danymi geolokalizacyjnymi (które często są przehandlowywane). Jeżeli nie ogarniasz jakiejś dziedziny (w tym przypadku IT), to nie znaczy że taka dziedzina nie istnieje
~and odpowiada ~no comments
Troche ogarniam, ale z kad bank bedzie mial do tego dojscie, takie ze potrafi powiazac konkretnego czlowieka z imienia i nazwiska do IP? Takie dane nie sa zastrzezone?
No i jak sie bronic?
~Z.
"połączy świat realny i wirtualny w jedność: nowy, wspaniały świat" - czyli New World Order. Koszmar, o jakim nawet Orwell nie śnił! Każda sekunda życia pod ścisłym nadzorem! Koniec nawet z pozorami elementarnej wolności! Co w tym wspaniałego?

Dla przykładu: "analizowane są informacje takie jak przeglądane strony
"połączy świat realny i wirtualny w jedność: nowy, wspaniały świat" - czyli New World Order. Koszmar, o jakim nawet Orwell nie śnił! Każda sekunda życia pod ścisłym nadzorem! Koniec nawet z pozorami elementarnej wolności! Co w tym wspaniałego?

Dla przykładu: "analizowane są informacje takie jak przeglądane strony internetowe, ściągnięte aplikacje na smartfona czy tablet, a także właściwości komputera".
Proszę sobie wyobrazić, że ubezpieczyciel zażąda od nas wielokrotnie większej składki ubezpieczeniowej, bo z analizy przeglądanych stron będzie wynikało, że mamy poważne problemy zdrowotne. Z tego samego powodu, oczywiście nie oficjalnie, znajdziemy się na liście osób do zwolnienia. Nowy, wspaniały świat! Już mamy się cieszyć?
~pkbfw
Dziwi mnie jęczenie o wolności.
Wolności nie ma na świecie od setek lat.
Każdy człowiek podlegał, podlega i będzie podlegał ograniczeniom.
Wolność to stan umysłu. Można się co najwyżej upić, naćpać i zapomnieć o otoczeniu.
Cudza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja.
Wolność, patryjotyzm, bóg, honor , ojczyzna
Dziwi mnie jęczenie o wolności.
Wolności nie ma na świecie od setek lat.
Każdy człowiek podlegał, podlega i będzie podlegał ograniczeniom.
Wolność to stan umysłu. Można się co najwyżej upić, naćpać i zapomnieć o otoczeniu.
Cudza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja.
Wolność, patryjotyzm, bóg, honor , ojczyzna i podobne górnolotne sformułowania potrzebne są aspirującym do władzy. Cała władza to zbiór zbirów, mających tworzone prawo w dupie. Władza żeruje na poddanych. Władza dba o to, by poddani jej nie zagrozili. Każda władza, nawet najmniejsza: rodzica nad dzieckiem. Zwykły człowiek pracy, współpracujący z sąsiadami, ma w dupie hasło wolność. Czy hodowlany kanarek wypuszczony z klatki byłby szczęśliwszy? Do czasu, aż go zjedzą inne zwierzęta.
~S.O.
Lokalnie ważny jest tylko kurs dolara i od zapoznania się z nim ,zaczynam dzień !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki