Azbest wciąż obecny w polskich domach

Aż 4 mln zł nie udało się wykorzystać w 2016 r. na usuwanie rakotwórczego azbestu z budynków. To 25 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Wielu mieszkańców nie wie, że mogą za darmo usunąć azbest z dachów.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Obecny rządowy plan działania przewiduje, że azbest zniknie z naszego krajobrazu najpóźniej do 2032 r." - pisze "Nasz Dziennik".

Plan Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ubiegły rok zakładał, że w 15 województwach zostanie wydanych 16 mln zł na usuwanie azbestu. "Tyle NFOŚiGW miał przekazać w formie dotacji wojewódzkim funduszom, które miały dołożyć 35 proc., a 15 proc. miały pokrywać gminy" - wyjaśnia "ND".

Ten mechanizm powinien był skłonić właścicieli budynków do szybszego usuwania azbestu. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Rzecznik NFOŚiGW, Paweł Kmiecik powiedział dziennikowi, że wojewódzkie fundusze nie występują do NFOŚiGW o wpłatę pieniędzy. Te ostatnie zaś tłumaczą się, że "nie wszystko zależy od nich, bo o pieniądze nie występują samorządy gminne".

W tym roku NFOŚiGW zamierza wydać na program azbestowy 11 mln zł. W tych warunkach "trudno określić, czy wszystkie fundusze zostaną wydane zgodnie z planem" -  zauważa "Nasz Dziennik". (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Frank_Deleos

Ja jak przejedżałem przez Austrię ( jechałem częściowo przez wsie) to dużo domów ma eternit na dachu, chyba tam to nie szkodzi

! Odpowiedz
0 3 lasekdrugi

co z tego że zdejmę zabest za darmo, później nowy dach, okaże się że parę belek trzeba wymienić i co dalej ? koszt jest ogromny.
U mnie stoi obora 25x10 jakieś 400m2 dachu - powiedzcie specjaliści jaki mam interes żeby to ruszać?

! Odpowiedz
1 7 ~endi

Azbest jest szkodliwy tylko wtedy gdy się go tnie , wierci , tłucze , przecina i wdycha do płuc , czyli podczas pokrywania dachu lub jego zdejmowania . Gdy sobie leży spokojnie na budynku jest całkowicie nieszkodliwy , ale histeria medialna zrobiła swoje

! Odpowiedz
0 2 ~Rysiek

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Przyjrzyj się strukturze wierzchniej warstwy zleżałego eternitu, zwłaszcza tego surowego. Po kilkunastu latach na dachu jego powierzchnia jest mocno wypłukana i zerodowana. Wątpię, by przy suchej i ciepłej pogodzie powierzchnia eternitu nie uwalniała włókien.
Autor artykułu nie wspomniał jeszcze o o wiele większym problemie z azbestem - z budynkami typu Lipsk, których to jest w skali naszego kraju cała masa a w których panele ścienne pod szklaną elewacją są wykonane z płyt azbestowych. Koszt usunięcia tego "daru" minionej epoki chyba nie pozwoli na zamknięcie tematu do 2032 roku...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~Rysiek

Wystarczy raz na kilka lat pomalować płyty azbestowe farbą olejną - da się

! Odpowiedz
0 1 ~Rysiek odpowiada ~endi

Owszem da się. Ja nie mówię, że to jest złe pokrycie dachowe. Pomijając azbest, jest to całkiem niezłe rozwiązanie, świadczy chociażby o tym fakt, że jest dla niego alternatywa w postaci płyt cementowo-włóknowych, ale jeżdżąc przez wsie praktycznie nie widzę, żeby ktoś malował eternit. Piszesz tylko o środkach zaradczych, ale to co złe, powinniśmy jednak eliminować z otoczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~jan

czyzby nasz dziennik tez mial interes by o tej kwesti - wysokiego kosztu zalozenia innego dachu nie wspominac nawet. jakie to wszystko zamataczone . i tylko wpolsce widac takie podejscie, dachy truja tylko w polsce

! Odpowiedz
0 5 ~Kris

Do tego jeszcze dochodzi koszt położenia nowego pokrycia dachu (kilkadziesiąt tysięcy) to oczywiście na koszt właściciela posesji , taki mały szczegół o którym autor artykułu zapomniał...

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl