Najświeższa aktualizacja aplikacji mObywatel pozwala już korzystać z kilku interesujących funkcji, na które użytkownicy czekali od dłuższego czasu. Dotyczy to nie tylko dokumentów przechowywanych w wirtualnym portfelu, ale także sposobu logowania.


Po pobraniu najnowszej wersji programu mObywatel zyskamy możliwość złożenia wniosku o dopłatę do źródeł ciepła, zgłoszenia interwencji środowiskowej i wyeksportowania Unijnego Certyfikatu COVID do Apple Wallet.
Aplikacja pozwoli też na aktualizację prawa jazdy bez potwierdzania profilem zaufanym i usuwanie usług za pomocą dłuższego przytrzymania ikony.
Przeczytaj także
Kolejną istotną modyfikacją wprowadzoną przez październikową łatkę jest funkcja biometrii bez PIN-u. W praktyce polega ona na tym, że po uruchomieniu aplikacja nie będzie już wymagać od nas podania „klasycznego” kodu, bo odblokujemy ją przy pomocy odcisku palca lub skanu twarzy. PIN będzie potrzebny jedynie przy przekazywaniu dokumentów do instytucji.
Rządowa aplikacja mObywatel pozwala m.in. na okazanie dokumentów w urzędach czy innych instytucjach publicznych. Korzystając z programu, łatwo zrealizujemy też receptę, sprawdzimy punkty karne i okażemy dane pojazdu, legitymację szkolną czy bilety.
W najbliższej przyszłości rząd zamierza jeszcze mocniej stawiać na cyfrową wersję portfela. Trudno się dziwić – już teraz z tego wygodnego rozwiązania korzysta około 8 mln Polaków. W Radzie Ministrów trwają prace nad ustawą, której celem jest zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w mObywatelu z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej formie. Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu, akt prawny powinien wejść w życie na początku 2023 roku.
ML