8 wykresów o skutkach koronawirusa, które warto zobaczyć

Jeszcze ponad tydzień musimy czekać na pierwsze dane makroekonomiczne z Chin za luty - pierwszy miesiąc, w którym można się dopatrywać istotnego wpływu epidemii koronawirusa na chińską gospodarkę. Tymczasem z pomocą przychodzą nietypowe statystyki dzienne.

(fot. CHINA DAILY / Forum)

Wciąż nie wiemy, jak silny będzie wpływ epidemii koronawirusa, a przede wszystkim podjętych pod jej wpływem decyzji władz i mieszkańców Państwa Środka, na chińską gospodarkę. Trudno nawet ocenić, jak sytuacja wygląda już teraz - wskaźnik PMI dla przemysłu i usług w lutym ukaże się za ponad tydzień, a pełna "paczka" danych makro (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i inwestycje) - dopiero w połowie marca. Na razie do dyspozycji mamy statystyki dzienne.

Dodatkową trudnością w analizie danych na początku każdego roku kalendarzowego są ruchome obchody Nowego Roku księżycowego, wiążące się z kilkudniowym zastojem gospodarki. Dlatego analitycy starają się wyeliminować wpływ efektów kalendarzowych.

1. i 2. Przepływy ludności z i do miast

Załamanie widać m.in. w danych dotyczących przemieszczania się ludności. W okresie noworocznym setki milionów Chińczyków wędrują w rodzinne strony, a po zakończeniu obchodów - wracają do pracy do miast. W tym roku, za sprawą drakońskich restrykcji wprowadzonych przez władze, ruch ludności po świętach był wyraźnie niższy niż przed rokiem.

Na pierwszym wykresie Nomury widzimy, że w 2020 r. emigracja w 15 badanych miastach przed świętami (przerywana czarna linia) była nieznacznie wyższa niż w 2019 r. (przerywana czerwona linia). Natomiast imigracja - powroty do dużych miast - w tym roku są w 20 dniach po Nowym Roku (czerwona linia) wyraźnie niższe niż rok temu (szara linia).

Z drugiego wykresu wynika, że do badanych miast wróciło w ciągu niecałych 3 tygodni od Nowego Roku zaledwie ok. 20 proc. pracowników - zdecydowanie mniej niż przed rokiem.

(Nomura)

Skoro pracownicy nie docierają do miast, w których zlokalizowane są zakłady produkcyjne, biznes boryka się z niedoborem rąk do pracy. Amerykańska Izba Handlowa w Szanghaju przeprowadziła w dniach 11-14 lutego ankietę wśród 109 swoich członków. 78 proc. firm wskazało, że nie mają do dyspozycji wystarczająco dużo pracowników, by wznowić pełnowymiarową działalność. 41 proc. przebadanych przedsiębiorstw wskazuje, że w 2-4 najbliższych tygodniach będzie to dla nich najpoważniejsze wyzwanie.

3. Ruch pasażerski

Ruch pasażerski jest o 80 proc. niższy niż rok temu, wynosi ok. 10 milionów podróży dziennie - wskazuje Capital Economics.

(Capital Economics)

4. Puste ulice w godzinach szczytu

Efekty widać m.in. na drogach, gdzie czas przejazdu w godzinach szczytu pozostaje na poziomie z Nowego Roku, podczas gdy w poprzednich latach był w analogicznym okresie o kilkadziesiąt procent wyższy niż w Nowy Rok.

(Capital Economics)

5. Zużycie węgla

Podobnie wygląda wykres zużycia węgla w elektrowniach - już przed Nowym Rokiem był on relatywnie niższy niż w latach poprzednich (zmiany w mixie energetycznym Państwa Środka), ale obecnie jest jeszcze niższy niż w Nowy Rok, podczas gdy w poprzednich latach był w analogicznym okresie o kilkadziesiąt procent wyższy.

(Capital Economics)

6. Import ropy

W okresie, gdy fabryki w dużej części stoją bądź pracują na pół gwizdka, a transport drogowy jest ograniczony spada zapotrzebowanie na surowce energetyczne i samą energię.

Wykres przygotowany przez Refinitiv Energy wskazuje na duży spadek importu ropy do Chin - z ponad 10 milionów baryłek dziennie na początku 2020 r. do niespełna  2-4 w ostatnich dniach.

(Refinitiv Energy)

7. Zastój na rynku mieszkań

W pierwszych dwóch tygodniach po Nowym Roku niemal do zera spadła liczba sprzedawanych mieszkań. W trzecim tygodniu nieznacznie odbiła, ale wciąż pozostaje zdecydowanie niższa niż w latach 2017-19. Niektóre władze lokalne podobno już poważnie rozważają rozluźnienie regulacji, które miałoby pobudzić rynek nieruchomości.

(Capital Economics)

8. Wzrost cen żywności

Niepokojący jest również wzrost cen żywności po Nowym Roku. W poprzednich latach ceny jedzenia w tym okresie spadały, w tym - rosną.

(Capital Economics)

Jak koronawirus wpłynie na chińską gospodarkę?

Pierwsze dane makroekonomiczne za okres, w którym trwała przedłużona z powodu koronawirusa przerwa świąteczna, pokazali Koreańczycy. W pierwszych dziesięciu dniach lutego średnia dzienna wartość eksportu do Państwa Środka była o ponad 22 proc. niższa niż przed rokiem - wyliczył Christophe Barraud. Zmniejszenie importu odzwierciedla mniejsze zapotrzebowanie na produkty i komponenty sprowadzane z Korei w obliczu tymczasowego zamrożenia dużej części aktywności produkcyjnej czy drakońskich ograniczeń transportu, uderzających w łańcuchy produkcji.

Jak koronawirus wpłynie na chińską gospodarkę? Wszystko zależy od tego, jak długo będą utrzymywane ograniczenia w produkcji i transporcie dóbr oraz przepływie ludzi, a także jak długo Chińczycy będą ograniczali czas przebywania w miejscach publicznych do minimum, rezygnując z zakupów, także usług. Niepewność nie przeszkadza chińskim inwestorom giełdowym.

W długim terminie istotniejsze może się okazać, jak na spadek aktywności zareagują władze - jak silny będzie pakiet stymulacyjny (fiskalny i pieniężny?) i jakie będzie jego wpływ na problemy strukturalne Państwa Środka - bardzo szybko narastające zadłużenie, kryzys demograficzny, presja na odpływ kapitału czy ryzyka piętrzące się w systemie finansowym.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 silvio_gesell

Kiedy mainstreamowe media cytują Zerohedge.

! Odpowiedz
14 12 grzegorzkubik

Ja mogę pisać o tym co mnie interesuje. złoto poszło w górę na korono-wirusie. Teraz będzie mała korekta i dalej jedziemy na północ. Kolejne korekta będzie głębsza po czym polecimy w górę jeszcze wyżej. W tym rok 2000 USD za uncję nie powinno nikogo kto się tym interesuje, zaskoczyć.

! Odpowiedz
70 36 antydonald

a tuski śmiały się z ,,od powietrza, wojny, ognia i wody....'' - a dziś POzamykane w bunkrach czekają ze strachem w oczach na kolejny dzień ... a było EUnuchom współpracować z chinczykami w farmacji a nie żerować na ich kombinatorstwie, dzielić się wiedzą a nie pierdzieć o multikulti i ochronie kasty w Polsce to by teraz nie bylo dymu i tylu ofiar ... kpicie z I sekretarza chin, komuna komuna ale to wy tuski komunistyczne EU wyhodowaliście tę zarazę i to I sekretarz merkel i II makaron sa winni temu co się dzieje na rynkach ... a o chiny sie nie bójcie - tam 10 mln w tą czy tamta nie robi różnicy, jak nie umrą sami to rozjada ich czlgami jak na tien nan men... ale jak 10 mln padnie na EUnuchów to sraczka dopiero sie rozpocznie ... to że tam nie przychodzi 50% do roboty to pryszcz... zagonią ichj wczesniej czy poźniej ... w EUnucholandzie 100 zaszyje się w domach o wtedy bedziecie mogli srać swoimi balatiami o obrone konstytucji w Polsce etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 53 obeznany

Można jeszcze raz, ale tym razem po polsku?

! Odpowiedz
5 35 czytnik

Czy ten tekst to eksperymentalne zastosowanie AI do generowania tekstów politycznie zaangażowanych? Robocizna drożeje, to i trollowanie trzeba zautomatyzować. No ale skrypcik jeszcze do poprawki.

! Odpowiedz
28 7 terrainahead

Dojadą Jankesów. Dobrze

! Odpowiedz
7 7 darekha2

A ty nick sobie na ruski zmień, jak tak Jankesów nienawidzisz.

! Odpowiedz
3 44 gerth

Spokojnie, wyniki już są od dawna, tylko I sekretarz musi jeszcze zaakceptować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.