REKLAMA

5 mln Polaków w pułapce polis z funduszem kapitałowym

2013-02-06 08:02
publikacja
2013-02-06 08:02

Konstrukcja polis z funduszem kapitałowym i sposób ich sprzedaży budzą coraz większe kontrowersje. Niektóre banki od kupna tych produktów uzależniają wysokość marży oferowanych kredytów. Skala problemu jest ogromna.

polisy z funduszem
Image licensed by Ingram Image

Już prawie 5 milionów osób ma aktywne polisy z funduszem kapitałowym – takie dane Polskiej Izby Ubezpieczeń przywołuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Te produkty są dość skomplikowane, a w niektórych przypadkach okazują się niezwykle kłopotliwe dla klienta. Przede wszystkim dlatego, że klient rezygnujący z inwestycji w pierwszych latach może stracić wszystkie zgromadzone oszczędności.

– Polisy z funduszami przynoszą zysk przede wszystkim oferującym je instytucjom. Klient musi się zobowiązać, że przez kilka czy kilkanaście lat będzie co miesiąc lub co kwartał zasilał konto polisy określoną składką. Niezależnie od tego, jak będzie kształtowała się jego sytuacja finansowa. Za wycofanie się z umowy grożą wysokie prowizje i opłaty karne – wyjaśnia Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl. – Część pieniędzy jest inwestowana, więc nikt nie jest w stanie określić, jaka suma wpłynie na konto klienta na koniec okresu polisy. Niezależnie od tego, czy będzie to zysk, czy strata, na pewno wystarczy jednak na wysoką prowizję dla oferującej jej instytucji – dodaje nasz ekspert.

Powołując się na wypowiedzi pracowników towarzystw ubezpieczeniowych i banków, „Rzeczpospolita” podaje, że tego rodzaju produkty budzą niesmak nawet wśród pośredniczących w ich sprzedaży finansistów. Pracownik biura prasowego jednego z banków przyznaje anonimowo, że prowizje instytucji przy tych transakcjach sięgają kilkunastu tysięcy złotych na jednej polisie. I to głównie z tego względu banki tak chętnie pośredniczą w sprzedaży tych produktów.

Reklama

Ubezpieczenia z funduszem kapitałowym najczęściej dołączane są przez banki do oferty kredytów hipotecznych. Do skorzystania z takiego dodatku ma zachęcić klienta obniżka marży. Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że taką ofertę posiadają między innymi:

  • Nordea Bank, który w zamian za skorzystanie z produktu inwestycyjnego obniża marżę kredytu hipotecznego o 0,1 pp,
  • Deustche Bank, który z tytułu przystąpienia i opłacania składek na produkt inwestycyjno-ubezpieczeniowy DB Inwestuj w Przyszłość skłonny jest obniżyć marżę nawet o 0,3 pp,
  • BOŚ Bank, w którego ofercie specjalnej, w okresie promocyjnym, marże obniżane są o 0,1, 0,2 lub 0,3 pp w zamian za zakup grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (Program Inwestycyjny Banku Ochrony Środowiska S.A. we współpracy z AEGON Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie S.A.) na okres 10 lat,
  • BNP Paribas proponujący klientom przystępującym do grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi Kapitalny Plan albo niższą marżę (1,39-1,59%) przez cały okres trwania umowy kredytowej, albo marżę w wysokości od 1,10% do 1,30% w okresie pierwszych 60 rat, a następie marżę od 1,45% do 1,65% w pozostałym okresie,
  • Alior Bank, który w przypadku skorzystania przez klienta z ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną w wysokości 0,2% od kwoty udzielonego kredytu obniża marżę kredytu hipotecznego o 0,10 pp i rezygnuje z pobierania prowizji za jego udzielenie.

O tym, że sami ubezpieczyciele i banki dostrzegają ryzyko wizerunkowe oferowania tego typu produktów, świadczy między innymi publikacja we wczorajszym „Pulsie Biznesu”. Dziennik informował o planowanej metamorfozie, jaka ma się dokonać w Open Life – ubezpieczycielu z grupy Getin. Towarzystwo, które sprzedawało kontrowersyjne polisy, postanowiło zmienić strategię i na pierwszym planie postawić zadowolenie klientów. W wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” Krzysztof Spyra, szef grupy Open Finance (akcjonariusza Open Life) zapewnia, że towarzystwo jest w stanie w imię satysfakcji klientów zrezygnować z części zysków. Trzeba przyznać, że to dość niecodzienna deklaracja. Czas pokaże, czy do podobnych wniosków dojdą kolejni decydenci w innych firmach ubezpieczeniowych.

kwl/Bankier.pl/IAR/”Rzeczpospolita”/"Puls Biznesu"

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~Europa
Witam świeża niedoszła ofiara ubezpieczenia z funduszem kapitałowym .Cudowne rysunki kalkulacje i obietnice ,,DORADCY".A w cechach ubezpieczenia mały niepozorny pod punkcik - ,,ubezpieczenie nie gwarantuje zachowania .ani zwrotu wpłaconych środków.To mi dało do myślenia w porę zapaliła mi się lampka , i jeszcze jedno próbowano Witam świeża niedoszła ofiara ubezpieczenia z funduszem kapitałowym .Cudowne rysunki kalkulacje i obietnice ,,DORADCY".A w cechach ubezpieczenia mały niepozorny pod punkcik - ,,ubezpieczenie nie gwarantuje zachowania .ani zwrotu wpłaconych środków.To mi dało do myślenia w porę zapaliła mi się lampka , i jeszcze jedno próbowano między wieloma kartkami przemycic RZEKOME MOJE OŚWIADCZENIE O KTÓRYM ZAZNACZAM NIE MIAŁAM POJĘCIA... zawierało odmowę wypełnienia ankiety czy produkt jest adekwatny do moich potrzeb oraz oświadczenie że jestem świadoma ryzyka wyboru produktu nieadekwatnego do moich potrzeb i odmawiam wypełnienia ankiety.NIKT MNIE NIE PYTAŁ CZY CHCE TAKĄ ANKIETE WYPEŁNIC......A DO BANKU ZOSTAŁAM ZWABIONA PRZEZ DORADCE FINANSOWEGO Z OIBETNICĄ SUPER OFERTY NA ULOKOWANIE OSZCZĘDNOŚCI.....Poprosiłam o wydrukowanie umowy i dałam sobie kilka dni w domu na przemyślenie i analize.[POLECAM TEN SPOSÓB KAŻDEMU]....dzisiaj wiem że doradca to oszust i cwaniak .Ale pracodawca pwenie myśli inaczej bo sie starał..POLISA INWESTYCYJNA Z PUNKTU WIDZENIA KLIENTA TO BUBEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~invictus
Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej inaczej polisolokaty oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Reprezentuję kancelarią prawną Invictus, która skutecznie odzyskuje opłaty likwidacyjne z produktów tj. Aegon, Axa, Skandia, Generali, Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej inaczej polisolokaty oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Reprezentuję kancelarią prawną Invictus, która skutecznie odzyskuje opłaty likwidacyjne z produktów tj. Aegon, Axa, Skandia, Generali, Nordea, Open Life, TU Europa, Allianz. W sprawie pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: 883 555 181 lub pisać na maila: nikola.fait@ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl
~przybylowicz_lex
Reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia. W naszej Kancelarii już od wielu lat zajmujemy się odzyskiwaniem pieniędzy utraconych z tytułu rozwiązania umowy z ubezpieczycielem. Całkowicie pokrywamy koszty sądowe za Klienta. Mamy bardzo wysoką skuteczność w dochodzeniu roszczeń. Jeśli chcą Państwo odzyskać swoje pieniądze, zapraszam Reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia. W naszej Kancelarii już od wielu lat zajmujemy się odzyskiwaniem pieniędzy utraconych z tytułu rozwiązania umowy z ubezpieczycielem. Całkowicie pokrywamy koszty sądowe za Klienta. Mamy bardzo wysoką skuteczność w dochodzeniu roszczeń. Jeśli chcą Państwo odzyskać swoje pieniądze, zapraszam do kontaktu.
Ł. Przybyłowicz, l.przybylowicz@kancelaria-lex.org
tel. 533-133-590.
~Zniesmaczony
"Te produkty są dość skomplikowane" - jakie znowu "produkty"? Co to za bełkot? Czy oni tam produkują cokolwiek?Produkt jest to coś MATERIALNEGO - co można zważyć, zmierzyć, wziąć w rękę i obejrzeć - a wy piszecie o ewidentnej USŁUDZE. Po co to marketingowe ble-ble?
~Filip-Lex
Witam, pozwy zbiorowe potrafią ciągnąć się latami, podejście indywidualne przyspiesza sprawę. Niesie również za sobą niższe ryzyko przegrania sprawy.
~Zniesmaczony
Osoba zaczynająca swój post od "Witam" jest dla mnie mało wiarygodna, jako najwyraźniej niewykształcona.
~marek1234
Ludzie naciągnięci na te polisy organizują się w Stowarzyszenie i składają pozwy zbiorowe. Są już trzy korzystne dla klientó wyroki Sądu Ochrony konkurencji i konsumentów, uznające opłaty likwidacyjne za niedopuszczalne. Te zapisy o opłatach likwidacyjnych zostały wciągniete na czarną listę UOKiK. Jak ktoś ma taki problem, niech Ludzie naciągnięci na te polisy organizują się w Stowarzyszenie i składają pozwy zbiorowe. Są już trzy korzystne dla klientó wyroki Sądu Ochrony konkurencji i konsumentów, uznające opłaty likwidacyjne za niedopuszczalne. Te zapisy o opłatach likwidacyjnych zostały wciągniete na czarną listę UOKiK. Jak ktoś ma taki problem, niech zajrzy: https://www.facebook.com/PrzywiazaniDoPolisy
~autor
bo leniwy polaczek chciałby tak:
pier...dolnę się na kanapie i popsstrykam pilocikiem albo
m jak miłość i inne kretyństwa a panowie i panie w krawacikach załatwią mi temat.
no to azłatwiają ha ha ha.
Gonić skurwy....synków w każdej postaci.-i zabrać się do główkowania na własny rachunek.
~autor odpowiada ~autor
Polszyj katolik lubi rżnąć POlszego katolika bu ha ha ha ha.
I znany jest z tego na całym świecie.
~Torfowy
Kredyt - to próba życia ponad stan. Nie stać Cię - nie pożyczaj w bankach, to wiadomo od tysięcy lat. Chociaż... o tym że od sexu można zajść w ciążę też wiadomo od tysięcy lat... i nic z tego nie wynika.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki