REKLAMA

Żydowska mądrość w biznesie

2011-11-05 09:00
publikacja
2011-11-05 09:00
Negocjowanie dotyczy niemal każdego aspektu naszego życia. Jesteśmy istotami społecznymi, które potrzebują interakcji z innymi ludźmi. Ponieważ nie ma na świecie dwóch takich samych osób, które pragnęłyby dokładnie tego samego, tak więc nieustannie prowadzimy z innymi rozmaite negocjacje.

Często nawet nie uświadamiamy sobie, że to właśnie robimy w kontaktach ze współmałżonkiem, rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Sądzimy, że to po prostu część codziennych rozmów. W biznesie negocjacje często przyjmują oficjalną formę — ludzie siadają naprzeciwko siebie przy stole konferencyjnym i mówią wyważonymi zdaniami, starannie dobierając słowa, starając się uzyskać dla siebie jak najlepszą ofertę.

Niewątpliwie umiejętność negocjacji w takim środowisku może nam się przydać również w innych sytuacjach.
Negocjacje to proces, który ma miejsce, gdy dwie strony mające różne po-trzeby starają się osiągnąć swoje cele, jednocześnie okazując szacunek dla potrzeb innych. Jeśli brak tego szacunku, negocjacje nie mogą się powieść. Aby zapewnić obustronny sukces negocjacji i zagwarantować zawarcie umowy, należy zastosować odpowiednie techniki. Nie jest zaskakujące, że w Torze możemy znaleźć ogromną ilość informacji na temat skutecznych technik negocjacyjnych, które przydadzą nam się we wszystkich interakcjach z innymi. Negocjacje nie muszą być nieprzyjemne ani bolesne, jeśli będziemy wiedzieli, jak je przeprowadzić.

Poznaj drogi prowadzące do sukcesu, które wytyczyli i z powodzeniem wykorzystywali ludzie już w czasach starożytnych »
W Torze znajdujemy przykłady ludzi prowadzących negocjacje z Bogiem. Stawką jest ludzkie życie, a osoba prowadząca negocjacje jest bardzo zdeterminowana. W jednym z przykładów, omówionym szczegółowo poniżej, Bóg zmienił zdanie i oszczędził ludzi. W innym przypadku negocjacje nie pozwoliły ocalić życia, niemniej jednak doprowadziły do realizacji celu.

Oprócz tego postacie biblijne negocjują też ze sobą wzajemnie. Jakub pro-wadził negocjacje w tak ważnych kwestiach jak wybór swojej żony, umowa o pracę na 14 lat czy też prawo do pierworództwa i związanych z nim przywilejów. Analizując rozmowy i taktyki stosowane w Torze, możemy się wiele dowiedzieć na temat skutecznych technik negocjacji, które dziś w salach konferencyjnych są równie przydatne, jak były tysiące lat temu na górze Synaj.

Wskazówka biznesowa: Zrozum, że często prowadzisz negocjacje nawet wtedy, gdy sobie tego nie uświadamiasz, i że umiejętność negocjacji przydaje się we wszystkich aspektach prowadzenia firmy. Im bardziej udoskonalisz swoje zdolności negocjacyjne, tym większy sukces osiągniesz w biznesie.

Wskazówka życiowa: Gdy rozmawiasz ze swoimi przyjaciółmi, prowadzisz negocjacje. Gdy idziesz na randkę, negocjujesz. Negocjacje są konieczną częścią ludzkich interakcji, a większość z nich nie wymaga od Ciebie wysiłku. Bardziej zaawansowane techniki negocjacyjne są konieczne, gdy dochodzi do zagorzałych dyskusji czy sporów z innymi.

Abraham negocjuje z Bogiem


Tora opowiada historię dwóch miast, Sodomy i Gomory, w których żyli wy-jątkowo źli ludzie. Według midrasza (Bereiszit Rabba 41,8) obydwie te miejscowości wypełnione były ludźmi niemoralnymi i mordercami. Go-ścinność była w nich zakazana i karana okrutną śmiercią. Dopuszczano się w nich również niemoralnych praktyk seksualnych.

Bóg postanowił zniszczyć Sodomę i Gomorę i poinformował o swojej decyzji Abrahama, który sprzeciwił się zabiciu tysięcy ludzi, w tym również tych dobrych, i rozpoczął negocjacje mające na celu pokojowe rozwiązanie sprawy. Wykorzystał przy tym kilka technik negocjacyjnych. Zadawał pytania, które podawały w wątpliwość powody, dla których należałoby zniszczyć Sodomę i Gomorę. Pytał Boga, czy sprawiedliwości stanie się zadość, jeśli sprawiedliwi zginą wraz z nikczemnikami. Zasugerował też, że być może w Sodomie i Gomorze znajdzie się pięćdziesięciu sprawiedliwych, a następnie zapytał, czy Bogu przystoi w ten sposób zastosować odpowiedzialność zbiorową i zabić wszystkich, czy też raczej powinien On ocalić wszystkich mieszkańców przez wzgląd na pięćdziesiąt potencjalnie dobrych osób w tych miastach. Abraham spytał następnie, czy to możliwe, by Bóg, sędzia całej ziemi, mógł zrobić coś tak niesprawiedliwego. Wreszcie Bóg odpowiedział, że nie zniszczy Sodomy i Gomory, jeśli rzeczywiście znajdzie się w nich pięćdziesięciu sprawiedliwych.

Wykorzystuj opowieści i nauki zawarte w żydowskich tekstach w taki sposób, by osiągnąć niezwykłe rezultaty w życiu zawodowym  »
Problem jednak polegał na tym, że nie było tam pięćdziesięciu sprawiedli-wych. Abraham jednak upierał się przy swoim i zapytał, czy Bóg oszczędził-by miasta, gdyby znalazło się w nich czterdziestu pięciu sprawiedliwych. I znowu nie było ich aż tylu. Wreszcie Abraham uzyskał od Boga przyrzeczenie, że nawet gdyby znalazło się dziesięciu sprawiedliwych, to przez wzgląd na nich ocali on miasta. Jednak nawet tylu nie udało się znaleźć, dlatego los Sodomy i Gomory został przesądzony i miały zostać zniszczone następnego dnia.

Analiza negocjacji prowadzonych przez Abrahama pokazuje, że wykorzystał on technikę ataku dwuskrzydłowego, opierając się przede wszystkim na zadawaniu pytań. Po pierwsze — zakwestionował słuszność odpowiedzialności zbiorowej. Po drugie — zasugerował, że w Sodomie i Gomorze mogą też mieszkać liczni sprawiedliwi ludzie. Uczeni w Piśmie interpretują ten fragment tak, że od potopu (gdy Bóg zabił wszystkich poza Noem i jego rodziną) ludzie uważali, że Bóg zabija ludzi, nie rozróżniając pomiędzy dobrymi i złymi.

Dzięki mądremu wykorzystaniu pytań Abraham sugeruje, że jeśli rze-czywiście w tych miastach mieszkają też dobrzy ludzie, to zabicie wszystkich w Sodomie i Gomorze negatywnie wpłynęłoby na reputację Boga. Oczywiście w ostateczności te argumenty rozbiły się o twarde fakty: w Sodomie i Gomorze nie znalazło się nawet dziesięciu sprawiedliwych.

Oznacza to, że rzeczywiście przytłaczającą większość mieszkańców Sodomy i Gomory stanowili nikczemnicy i miasta te rzeczywiście zasługiwały na karę. Jednak poprzez negocjacje Abraham dał Bogu możliwość powiedzenia, że jeśli znajdzie się dziesięciu sprawiedliwych w Sodomie i Gomorze, to ocali przez wzgląd na nich również nikczemników. Mimo że w tym przypadku Abrahamowi nie udało się ocalić Sodomy i Gomory, to jednak osiągnął swój cel, czyli doprowadził do tego, że sprawiedliwość zatriumfowała, a sprawiedliwi nie zostali ukarani za grzechy swoich sąsiadów.

Teksty Tory i Kabały od dawna uważane są za skarbnicę największych mądrości ludzkości »
Możemy uznać, że strategia Abrahama polegała na negocjowaniu nie ceny (zniszczenie Sodomy i Gomory), lecz warunków (ustalenie, jakie okoliczności muszą zajść, by sprawiedliwość mogła zostać wymierzona). Innymi słowy, nie ryzykował wszystkiego, prosząc Boga o całkowitą zmianę decyzji o zniszczeniu Sodomy i Gomory. Zamiast tego kwestionował wątek poboczny, pytając, czy słusznie jest zabijać sprawiedliwych razem z nikczemnikami. To dało mu szersze pole do negocjacji — mógł teraz szukać sprawiedliwych i gdyby ich znalazł, mógłby odsunąć grożącą miastom za-gładę. Fakt, że nie udało mu się ich znaleźć, nie ma tu znaczenia, ponieważ Abraham i tak wygrał negocjacje. Bóg dostał to, czego chciał, czyli zniszczył miasta. Abraham dostał to, czego chciał, czyli upewnił się, że wyrok będzie sprawiedliwy, a sprawiedliwi nie zginą za grzechy innych.
Ta strategia jest bardzo pożyteczna dla biznesu. W przypadku gdy wydaje się, że druga strona już podjęła decyzję i ma silną pozycję, należy wziąć przykład z Abrahama i unikać bezpośredniej konfrontacji. Spróbuj poszukać kwestii innej niż cena, która może pozwolić na osiągnięcie satysfakcjonującego kompromisu. Przyjrzyj się warunkom umowy i poszukaj elementów, które mogą zmienić jej dynamikę. Jeśli dojdzie do ustępstwa, musi to być takie ustępstwo, które pozwoli obydwu stronom na realizację swoich celów.

W większości umów obecne są poboczne wątki, które są otwartym polem do negocjacji i wpływają na wydźwięk całości, nie prowadząc jednocześnie do konfrontacji. Na przykład gdy kupujesz dom, oprócz ceny samego domu warto porozmawiać o takich sprawach jak umeblowanie, remont czy sposób zapłaty za nieruchomość. Wynegocjowanie korzystnych warunków w tych obszarach może zmienić ostateczny kształt umowy. A nawet jeśli nie, to tego typu ustępstwa, niewpływające znacząco na sedno umowy, też mogą prowadzić do uwieńczonych sukcesem negocjacji.

Artykuł stanowi fragment książki pt. Żydowska mądrość w biznesie. Jak od-nieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów (Helion/Onepress 2011)

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kier
oszukaj i wykorzystaj bliźniego swego będziesz szczęśliwszy od niego -najlepiej goja oto mądrość żydowska

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki