Zadłużenie Skarbu Państwa spadło o 1% m/m do 948 mld zł w kwietniu

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2018 r. spadło o 1% m/m i wyniosło 948 740 mln zł, podało Ministerstwo Finansów (MF) prezentując ostateczne szacunki.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

W maju resort szacował, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2018 r. spadło o 1% m/m do ok. 949 mld zł.

"Spadek zadłużenia w kwietniu 2018 r. był głównie wypadkową:
- ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (- 5,3 mld zł), w tym nadwyżki budżetu państwa (-6,2 mld zł),
- spadku stanu środków na rachunkach budżetowych (- 6,1 mld zł) związanego z wykupem obligacji PS0418,
- osłabienia złotego (+1,4 mld zł) o 0,3% wobec EUR, o 2,1% wobec USD i o 1,2% wobec CNY oraz umocnienia o 1,6% wobec CHF i o 0,8% wobec JPY" - czytamy w komunikacie.

Zadłużenie krajowe (według kryterium miejsca emisji) w kwietniu 2018 r. zmniejszyło się o 10,6 mld zł, co było głównie wynikiem ujemnego salda emisji rynkowych skarbowych papierów wartościowych (SPW; -11,2 mld zł).

"Wzrost zadłużenia od początku 2018 r. był głównie wypadkową:
- zwiększenia stanu środków na rachunkach budżetowych (+33,7 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych,
- ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (-18,6 mld zł), w tym nadwyżki budżetu państwa (-9,3 mld zł) i salda zarządzania środkami europejskimi (-6,0 mld zł),
- osłabienia złotego (+3,0 mld zł) o 1,2% wobec EUR, 0,2% wobec USD, o 3,2% wobec JPY i o 2,9% wobec CNY oraz umocnienia o 1,2% wobec CHF,
- wzrostu długu z tytułu depozytów sądowych (+1,4 mld zł)" - czytamy w komunikacie.

Od początku 2018 r. zadłużenie krajowe SP wzrosło o 8,9 mld zł, a zadłużenie nominowane w walutach obcych o 11,3 mld zł, co było wynikiem: 
- zwiększenia długu w EUR (+2 mld EUR),
- osłabienia złotego (+3 mld zł), przy braku zmian w zadłużeniu nominowanym w USD, CHF, JPY i CNY.

Krajowe zadłużenie - według kryterium miejsca emisji - wyniosło na koniec kwietnia br. 653,45 mld zł i spadło o 1,6% m/m.

Zadłużenie zagraniczne wyniosło 295,29 mld zł (wzrosło o 0,4% m/m).

Zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu bonów skarbowych wynosiło 0 zł w kwietniu (bez zmian m/m), zaś z tytułu krajowych obligacji skarbowych sięgnęło  611,64 mld zł (spadek o 1,8% m/m).

"W kwietniu 2018 r. udział długu w walutach obcych w całym długu SP wyniósł 31,1%, tj. zwiększył się o 0,5 pkt proc. w porównaniu z końcem 2017 r. i o 0,4 pkt proc. m/m" - czytamy dalej.

Strategia zarządzania długiem zakłada obniżenie udziału długu w walutach obcych w długu ogółem do poziomu poniżej 30%

"W kwietniu 2018 r. udział nierezydentów w długu SP wyniósł 50,1%, co oznaczało spadek o 0,8 pkt proc. w porównaniu z końcem 2017 r. Udział nierezydentów nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca" - napisał także resort.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 13 search

Jakby jeszcze oslabic PLN tak do 6 zyla za euro to dlug by jeszcze bardziej spadal.
Coz powiem tak, w kwietniu wykupili obligacje a w maju wypuscili nowe w ramach rolowania.
Ale widz TVP to kupi ze nagle rzad zaczal redukowac zadluzenie.
Jakby tak bylo wspaniale i cudo wzrost to euro by kosztowalo okolo 4 zeta lub nizej.
A tak walczy z oporoem i konsoliduje sie na wystrzal na 4,5 i mimo faktu ze transfery emigracji w okresie letnim do Polandi rosna ze wzgledu na prace sezonowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 22 sel

Dzisiaj każde państwo które chce się rozwijać musi zapewnić każdemu obywatelowi minimum socjalne minimum wykształcenia i stanu zdrowia ,sprawiedliwe sądy i równość wobec prawa, To nie jest socjalizm to podstawy rozwoju . Bez tego nie ma wydajnych pracowników , zdrowych niezarażających pozostałych , kreatywnych i bezpiecznych warunków do życia i inwestowania. Wierzenia w tym wcale nie muszą w tym pomagać, patrząc choćby na Państwa Muzułmańskie to raczej przeszkadzają.. Co oczywiście nie znaczy że nie musi być zagwarantowana własność prywatna i swoboda gospodarcza od państwowych dusicieli.. wtedy to już komuna z krzyżami czy bez..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 22 czarny_kuskus

Co innego ppdaje MF a co innego wysłane zostanie do Brukseli jak rok temu. Kreatywna księgowość rodem z GetBack

! Odpowiedz
40 103 siunek

A przecież miała być katastrofa...

! Odpowiedz
16 20 lasekdrugi

zważywszy na fakt że na koniec maja, wg tego samego raportu wzrosło o 13 mld do 962 mld to faktycznie, nic tylko si ecieszyc

! Odpowiedz
2 3 camaroooo odpowiada lasekdrugi

Ty rozumiesz, ze to jest liczone rok do roku a wysokosc zadluzenia jest w duzej stopie odzwierciedleniem kursow walutowych? :D :D :D :D :D Ale tu ekonomisci na tym forum. Chyba z przedszkola pisza ;-)

! Odpowiedz
10 74 niepelnosprawny_org

to dobry wynik zważywszy, że waluty podrozały...

! Odpowiedz
12 15 lasekdrugi

waluty podrożały w maju, a raport jest na koniec kwietnia

! Odpowiedz
16 22 the_mind_renewed

Upadek ekonomi z zubożenie świata ciąg dalszy, to co w tamtych miejscach gdzie były te fabryki ludzie przeżywają dramaty z powodu utraty pracy a fabryki biegają po świecie z powodów podatkowych i ekonomicznych jak z rozwolnieniem. W Polsce kreują zachodnie obozy pracy wyzyskowej w systemie szczuro wyścigu ! Aby za chwilę przenieść produkcję, i zdezorganizować ludzkie życie natomiast politycy robią mądre miny że chwilowo ściągnęli pracę i dumnie wypinają pierś. To nie może dla świata inaczej się skończyć jak światową globalną rewolucją.
Aż ciężko sobie wyobrazić, że dawniej ludzie mogli spokojnie pracować w jednym miejscu przez 30/40 lat i brać to za pewnik. Dzisiaj nie dość, że często nie wiesz czy jutro będziesz miał robotę, to nawet nie masz pewności czy fabryka będzie jeszcze w ogóle dalej tam stała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 po_co

Straszliwie dramatyzujesz, postawienie fabryki w danym miejscu to nie jest taka prosta sprawa jak chcesz ją przedstawić. Nawet montownia o której wspominasz musi opierać swoją produkcję o dostawy surowców czy komponentów, a te należy zorganizować.
Prężnie działającym korporacjom uruchomienie nowej fabryki zajmuje od 2 do 5 lat, to nie są koszty które zniweluje niewielka zmiana w podatkach.

Organizując dostawy podpisuje się masę zobowiązań z których rozliczane są obie strony transakcji. Ostatnia afera z ZTE pokazuje, że nawet 1mld $ kary nie jest przeszkodą.

W miejscowości gdzie mieszkam mniej więcej 15 lat temu uruchomiono produkcję części do samochodów, firma już dwukrotnie zmieniała nazwy (czyli kapitał) a mimo rosnących kosztów i zmian właśnie otwiera kolejną halę produkcyjną, Powód jest prosty LOGISTYKA. Być może uruchomienie fabryki w Wólce Wielkiej albo w Afryce zredukowało by koszty ale kto zapewnił by wtedy dostawy komponentów ? Woził byś je po szutrowych drogach czy może na lwich plecach ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil