REKLAMA

ZUE pozytywnie ocenia perspektywy rynku kolejowego na '21

2020-11-25 11:54
publikacja
2020-11-25 11:54
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Grupa ZUE pozytywnie ocenia perspektywy rynku infrastruktury kolejowej na 2021 rok. Na rynku miejskim spodziewa się odłożenia części inwestycji na kolejne lata - poinformował PAP Biznes prezes Wiesław Nowak. Grupa zamierza zwiększać portfel zamówień i liczy na dobry czwarty kwartał.

"Nasza branża relatywnie dobrze radzi sobie z wyzwaniami związanymi z pandemią, w czym pomaga doświadczenie z pierwszej fali. Prace na budowach trwają bez większych zakłóceń. Największym utrudnieniem jest ograniczony kontakt z urzędami, który obserwujemy od początku pandemii. Ma to wpływ na czas pozyskiwania decyzji administracyjnych czy uzupełnienie dokumentacji" - poinformował PAP Biznes prezes Wiesław Nowak.

"Obserwujemy pewne wyhamowanie na rynku kolejowym, jeśli chodzi o większe projekty, PKP PLK ogłaszają ostatnie przetargi z tej perspektywy unijnej. Jednocześnie PKP PLK zapowiedziała, że przyszłoroczne przetargi będą miały wartość kilkunastu miliardów złotych. Teraz kluczowe jest, by rynek miał wiedzę na temat ich harmonogramu, który ma być wkrótce opublikowany, zgodnie z zapowiedziami PKP PLK. To może uspokoić sytuację na rynku" - dodał.

Jak wskazał, obecnie wielu graczy, niepokojąc się o przyszłość, próbuje pozyskiwać kontrakty za wszelką cenę i zaniża ceny ofertowe.

"Jako ZUE, pamiętając doświadczenia z roku 2016 działamy raczej ostrożnie i nie schodzimy poniżej określonej granicy cenowej" - powiedział prezes.

Poinformował też, że w związku z mniejszą liczbą ogłaszanych przetargów i tym, że wykonawcy zrobili zakupy wyprzedzające na obecnie realizowane zamówienia - ceny materiałów i wykonawstwa są stabilne.

"Patrząc na zapowiedzi, perspektywy w naszej branży na kolejny rok pomimo trudnej sytuacji gospodarczej oceniamy dobrze. Na rynku kolejowym PKP PLK potwierdziło gotowość ogłoszenia w 2021 roku przetargów o wartości ok. kilkunastu mld zł. W kolejnych latach również są planowane na tym rynku znaczne inwestycje" - ocenił prezes Nowak.

"Na rynku miejskim intensywność ogłaszania nowych inwestycji będzie skorelowana za stanem budżetów miejskich po pandemii. Część pewnie zostanie przesunięta na kolejne lata. Jednak długoterminowo perspektywy na tym rynku również wyglądają dobrze" - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że to, jak będzie w rzeczywistości wyglądał przyszły rok pod kątem nowych inwestycji, będzie zależało - szczególnie na kolei – od konkretnego harmonogramu czasowo–finansowego dla planowanych inwestycji.

"Rynek potrzebuje informacji o równomiernym rozplanowaniu prac, aby w sposób efektywny wykonawcy mogli wykorzystać swój potencjał produkcyjny. Uniknięcie luki inwestycyjnej, a następnie spiętrzenia zleceń w krótkim czasie, to obecnie najważniejsze wyzwanie" - powiedział prezes ZUE.

"W tym kontekście ważne jest ogłaszanie przetargów już teraz oraz jak najszybsze uruchomienie środków i postępowań przetargowych, zarówno z nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027, jak i z funduszu odbudowy związanego z pandemią COVID-19" - dodał.

Aktualny portfel zamówień ZUE obejmuje projekty o wartości ok. 1,6 mld zł. Dodatkowo spółka czeka na zawarcie umów na kontraktach miejskich o wartości ok. 190 mln zł.

"Obszerny, bezpieczny backlog pozwala nam na rozważny i selektywny dobór kolejnych zleceń, co też czynimy startując w kolejnych przetargach. Mamy możliwości produkcyjne i finansowe do zwiększenia skali działalności na wszystkich rynkach, na których działamy. Zamierzamy powiększać portfel zarówno na rynku miejskim i kolejowym o zadania z dobrymi marżami" - poinformował prezes.

Skonsolidowane przychody ZUE po trzech kwartałach 2020 roku wyniosły 610,8 mln zł wobec 748,3 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 5,1 mln zł zysku operacyjnego (7,2 mln zł przed rokiem) i 2,9 mln zł zysku netto (4 mln zł przed rokiem). Marża brutto wzrosła w tym czasie do 3,8 proc. z 3,1 proc.

"Jesteśmy zadowoleni z wyników po trzech kwartałach. Spadek przychodów wynikał z aktualnych etapów realizacyjnych na kontraktach – w poprzednich latach miała miejsce wyprzedzająca sprzedaż materiałów niezabudowanych na kontraktach kolejowych (zgodnie z przyjętą przez PKP PLK polityką), teraz trwa ich zabudowa. Nie jest to więc powód do niepokoju" - poinformował prezes Nowak.

"Istotna jest dla nas poprawa marży brutto grupy z 3,1 proc. na 3,8 proc., uzyskana pomimo tego, że nadal realizujemy niezwaloryzowane kontrakty kolejowe pozyskane w latach 2016-2017. Poprawiamy także istotną w naszej branży płynność. A trzeba wziąć pod uwagę, że realizujemy kontrakty głównie w oparciu o środki własne firmy" - dodał.

Grupa liczy na dobre wyniki w czwartym kwartale.

"Co do czwartego kwartału, nie publikujemy prognoz, ale końcówka roku w poprzednich latach była dobra i liczymy, że pozytywnie wpłynie na wyniki również w tym roku" - ocenił prezes Nowak.

Grupa ZUE prowadzi działalność w branży budownictwa infrastruktury kolejowej i miejskiej. Firma zajmuje się projektowaniem oraz realizacją w formule generalnego wykonawstwa usług budowy i modernizacji linii tramwajowych i kolejowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą tj. systemami odwadniającymi, obiektami inżynierskimi i kubaturowymi.

Sara Borys(PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki