Wielki powrót kryptowalut. Bitcoin inwestycją roku?

Po bardzo słabym poprzednim roku kryptowaluty wróciły do łask. Trudno znaleźć inne aktywa, które w 2019 roku dały zarobić równie dużo.

Bitcoin w ubiegłym roku stracił aż trzy czwarte ze swojej wartości. Podobny los spotkał także wiele innych kryptowalut, co było niejednokrotnie odbierane jako ich koniec. Kilka bardzo gwałtownych zwyżek bitcoina z ostatnich miesięcy sprawiło jednak, że należy mocno zrewidować wcześniejsze negatywne prognozy.

W niedzielę (26.05) późnym wieczorem rozpoczął się kolejny gwałtowny rajd na bitcoinie. W ciągu niewiele ponad godziny kurs skoczył z 8 do blisko 8,7 tys. dolarów. Już nieco spokojniejsze wzrosty trwały później jeszcze do trzeciej w nocy, kiedy to ostatecznie kurs dotarł do 8 937,25 dolarów – wynika z danych publikowanych przez serwis Coindesk. Do przekroczenia psychologicznej bariery 9 tys. dolarów zatem nieco zabrakło, choć zwyżka ta i tak mogła zrobić spore wrażenie.

(coindesk)

Ponad 10 proc. wzrostu bitcoina w zaledwie kilka godzin jest już kolejną tego typu sytuacją w ostatnim czasie. Łącznie tylko od początku roku kryptowaluta podrożała o ponad 130 proc. Wciąż jednak jeszcze bardzo dużo jej brakuje do historycznych szczytów z końca 2017 roku. Wtedy za bitcoina trzeba było płacić prawie 20 tys. dolarów. Wzrosty, które wyniosły bitcoina na najwyższy poziom od roku spotkały również wiele innych kryptowalut. Przykładowo Ethereum w 2019 roku podwoiło swoją wartość.

Kryptowaluty najlepszą inwestycją?

Kryptowaluty jawią się tym samym jako jeden z największych inwestycyjnych hitów ostatnich miesięcy. Wśród najpopularniejszych aktywów ciężko bowiem gdziekolwiek znaleźć równie wysokie stopy zwrotu. Przykładowo niemiecki DAX wzrósł w 2019 roku o nieco ponad 14 proc., a amerykańskie S&P500 o niecałe 13 proc. Zyski na rynku akcyjnym, mimo że również całkiem przyzwoite, nie mogły się zatem w żaden sposób równać z tym, co oferował rynek kryptowalut.

Stopy zwrotu wybranych aktywów w 2019 roku*

Bitcoin

131,50%

Ethereum

104,89%

Ropa WTI

29,25%

DAX

14,32%

S&P500

12,73%

sWIG80

9,45%

mWIG40

0,83%

Złoto

-0,02%

WIG20

-3,82%

Źródło: Bankier.pl, *wyliczone na dzień 28 maja 2019 roku

Jeszcze bardziej blado w tych porównaniach wyglądają wyniki uzyskiwane na polskiej giełdzie. Relatywnie nieźle radzący sobie sWIG80 dał w tym czasie zarobić „zaledwie” 9,45 proc., a mWIG40 tylko 0,83 proc. Inwestując natomiast w największe spółki z WIG20 ponieślibyśmy nawet stratę (-3,82 proc.). Co więcej, tak dużych wzrostów jak na kryptowalutach nie odnotowano nawet na ropie WTI (+14,32 proc.), której ostatnie zwyżki były główną przyczyną wyraźnych podwyżek na stacjach paliw.

Tak gwałtowne wzrosty z ostatnich miesięcy przywołują na myślę hossę na rynku kryptowalut z 2017 roku. Wtedy to m.in. na bitcoinie w bardzo krótkim czasie można było zarobić setki, a nawet tysiące procent. Później jednak przyszła solidna korekta, w czasie której niemal równie szybko można było utracić większość z zainwestowanych pieniędzy. W przypadku tak zmiennych instrumentów, jakimi są kryptowaluty, należy zatem zawsze mieć na uwadze, że potencjalnie duże zyski zawsze idą w parze z podejmowaniem ponadprzeciętnego ryzyka.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jaspers

Hmm… ale kiedy krypto nie były dobrą inwestycją? Ludzie utożsamiają z krypto wyłącznie bitcoina, a są przecież i inne. W systemie XTB mają 25 par z krypto – polecam poznawanie tych mniej znanych. Na nich również można całkiem nieźle zarobić, ale standardowo – potrzebna wiedza, doświadczenie. Warto pierwsze decyzje podejmować na demie systemu. przynajmniej zobaczycie, czy się do tego nadajecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 terrible

Hej, sprawdzał to ktoś czy idzie na tym zarobić chociaż 10 tyś PLN? http://bit.ly/2HAS30O Jest napisane, że 27 tyś można zarobić na BTC. http://bit.ly/2HAS30O

! Odpowiedz
1 0 kumpel19

Trzeba wiedzieć gdzie trzyma pieniądze. Lepiej wychodzi mi trzymanie bitcoina jak lokatę. Już kilkanaście sztuk leży odłożone w sejfach24. Wartość z czasem wzrośnie i to więcej jak śmieszne kilka % lokaty, a zacząłem kupować od ceny 10k.

! Odpowiedz
5 7 coderx

No ale w którą kryptowalutę inwestować skoro są ich setki? Dlaczego akurat w tą, bo rośnie?
Idea ciekawa, ale bez celu. Czyli rozumiem, że 99.9% społeczeństwa nie będzie miało żadnych perspektyw w przyszłości bo nawet nie wiedzą co to jest, a właśnie teraz ponoć tworzy się "nowy porządek" bez ich udziału :)
Złoto ma jeden symbol Au i natura nic nowego tu nie wymyśliła dlatego jest taki stabilny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 lightning_network

Metali też jest co najmniej kilkadziesiąt - a jednak wszyscy wybierają złoto (a tylko sporadycznie coś innego, z reguły na krótką metę, w celach spekulacyjnych)

! Odpowiedz
5 23 lightning_network

Jeśli:
a) Facebook zrobi GlobalCoina (czyli Tethera dla mas)
b) Facebook (oraz inne giełdy) zrobią parę Bitcoin/GlobalCoin

- to jest prosta droga do jeszcze jednej rewolucji, po której z archeo-banków - nie zostanie przysłowiowy kamień na kamieniu...
Każdy "Millenials" - po prostu będzie miał swój Facebookowy portfel/konto, i tam będzie trzymał swoje oszczędności, w pożądanej przez siebie proporcji: GlobalCoin versus Bitcoin. Jeśli uzna za stosowne - jednym ruchem na smartfonie zmieni swoje zaangażowanie po jednej ze stron.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 lightning_network

P.S. zalanie przez Facebooka całego świata swoim miniaturowym pudełeczkiem do płatności GlobalCoine - plug-and-play (tj. "podłącz prąd i internet") - technicznie to dla FB żaden problem

! Odpowiedz
3 11 ziombojmadafaka

BTC po 100 000usd do konca roku!
Kupujta bo taniej nie bedzie!
Jeszcze zdazycie wsiasc do pociagu zanim odjedzie na polnoc!

! Odpowiedz
3 0 tbielik

Jak tutaj kupować BTC czy inne waluty, gdy KNF z władzami śledczymi pozamykali giełdy walut crypto. U nas najłatwiej wprowadzać receptę wg Pana Konowicza (z Białegostoku). Zamknąć - jeszcze podpalić i polać kwasem.- do imamentu wytrzebić.

! Odpowiedz
12 31 obsservator

Zaczyna się naganianie w popularnych mediach, znak, że już nieco za późno na wejście.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,03% 3,8160
2020-01-22 05:26:00
EUR/PLN -0,01% 4,2293
2020-01-22 05:25:00
EUR/USD 0,01% 1,1083
2020-01-22 05:26:00
CHF/PLN -0,12% 3,9350
2020-01-22 05:26:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil