REKLAMA

W Salwadorze zbudują Bitcoin City

2021-11-23 06:55
publikacja
2021-11-23 06:55
W Salwadorze zbudują Bitcoin City
W Salwadorze zbudują Bitcoin City
fot. Iaremenko Sergii / / Shutterstock

Po uznaniu we wrześniu bitcoina za prawny środek płatniczy, władze kraju nie ustępują w wysiłkach szerszego wykorzystania kryptowaluty. Prezydent Bukele przedstawił w sobotę wizję nowego miasta, którego budowa miałaby zostać sfinansowana obligacjami zabezpieczonymi bitcoinem. 

Projekt jest o tyle interesujący, że na lokalizację wybrano wschodni region La Union, a miasto ma  czerpać energię geotermalną z pobliskiego wulkanu. Samo miasto ma posiadać m.in. lotnisko, budynki usługowe i mieszkalne, a centralny plac ma zostać zaprojektowany tak, by wyglądał jak bitcoin. Ma nie zabraknąć również kopalni tej kryptowaluty.

Jedynym podatkiem w mieście ma być podatek VAT. Połowa dochodów z tego tytułu będzie finansować spłatę obligacji, a druga połowa pokrywałaby koszty utrzymania infrastruktury miejskiej, czy też usługi komunalne – np. wywóz śmieci. Szacuje się, że infrastruktura publiczna będzie kosztować około 300 000 bitcoinów, co przy obecnej cenie ok. 245 tys. zł za bitcoina daje w przybliżeniu kwotę 73,5 mld zł.

Pierwsze obligacje mają zostać wyemitowane już w 2022 r., pierwsza emisja obligacji dziesięcioletnich ma mieć wartość 1 mld USD, a oprocentowanie ma wynosić 6,5 proc. w skali roku. Połowa dochodów z emisji faktycznie posłużyłaby budowie miasta, za drugą połowę zostałyby zakupione bitcoiny stanowiące zabezpieczenie całego projektu.

za: reuters.com i bbb.com

JM

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mmm_to_ja
300k btc. Budynków przybędzie a btc - nie. Ciekawie może być. Na pewno czegoś nie chwytam.
_xyz
Ponoć połowa wykupiona już przez Marcina Plichtę.
bankster-kreator
Super ruch, innowacyjność zawsze górą, za to u nas niedługo wrócimy do pługu, praczek ręcznych i ogrzewania się w zimie własnym tarciem o siebie, zakazie fasolki po bretońsku i grochówki by nie podnosić zbytnio emisji CO2. Stos regulacji zabije całą unię europejską tworząc z niej skamieniałego dinozaura.
jas2
"niedługo wrócimy do pługu"

Pługi są i będą długo w użyciu na całym świecie. Być może zawsze.
bankster-kreator odpowiada jas2
No tak w jednych krajach trzeciego świata jest pług w innych kombajn sterowany autonomicznie. Wszystko się zgadza. Jedne kraje się rozwijają inne cofają do komuny.
xiven
żeby dodać trochę goryczy przypomnę że w Salwadorze pod wpływem wirusa wiary katolickiej panują takie ciemne prawa jak całkowity zakaz aborcji i skazywanie za zabójstwa przy poronieniu

wybuchły już zamieszki podczas których ludność dewastowała świeżo zainstalowane bitomaty
jenak
Przelewanie z próżnego w próżne.
proanty
Opisałeś w ten sposób swój własny proces myślowy.
Podobny mechanizm finansowy na rynku korporacyjnym od ponad roku wykorzystuje Microstrategy.
Ten zdolaryzowany kraj ma sposób na uzyskanie kapitału z pominięciem IMF i ich wpływu na suwerenność. Czasem warto pokopać głębiej a nie mieć pogląd oparty o puste słowa

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki