REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

W Hongkongu tysiące policjantów ma zapobiec protestom w święto państwowe ChRL

2021-09-30 15:42
publikacja
2021-09-30 15:42

Władze Hongkongu wyślą w piątek na ulice 8 tys. policjantów, by nie dopuścić do jakichkolwiek protestów w czasie przypadającej tego dnia rocznicy proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej – podała w czwartek stacja RTHK.

W Hongkongu tysiące policjantów ma zapobiec protestom w święto państwowe ChRL
W Hongkongu tysiące policjantów ma zapobiec protestom w święto państwowe ChRL
fot. LAM YIK / / Reuters

Duże siły policyjne zostaną skierowane w okolice centrum konferencyjno-wystawienniczego w dzielnicy Wan Chai, gdzie wysokiej rangi urzędnicy hongkońskiej administracji wezmą rano udział w ceremonii wciągnięcia flagi państwowej na maszt – przekazała RTHK, cytując anonimowe źródła.

Według tych źródeł ulice patrolować będą m.in. policjanci ze specjalnego oddziału taktycznego, nazywanego potocznie „drapieżnymi ptakami”, który zasłynął z brutalnych interwencji w czasie masowych antyrządowych protestów w 2019 roku.

1 października 2019 roku, przy okazji 70. rocznicy proklamowania ChRL, w Hongkongu doszło do eskalacji trwających od miesięcy protestów przeciwko zacieśnianiu kontroli komunistycznego rządu w Pekinie nad półautonomicznym terytorium. Tego dnia demonstranci starli się z policją w wielu dzielnicach, podpalali barykady i rzucali koktajlami Mołotowa, a policjanci używali gazu łzawiącego i postrzelili jednego z protestujących ostrą amunicją.

Protesty wygasły na początku 2020 roku wraz z nadejściem pandemii koronawirusa. Od tamtej pory władze rozprawiły się z ruchem demokratycznym, Pekin narzucił Hongkongowi surowe przepisy bezpieczeństwa państwowego, wielu kluczowych działaczy wsadzono do więzień, a wielu innych wyjechało z kraju w obawie przed represjami.

Zaostrzono również kontrolę ideologiczną i cenzurę, a reformy wyborcze w praktyce wykluczyły opozycję z formalnej polityki miasta. Działania władz zmusiły też do zamknięcia największy prodemokratyczny dziennik „Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”) oraz rozwiązania szeregu organizacji promujących demokrację i krytykujących jednopartyjny system Chin. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki