REKLAMA

Ujemne oprocentowanie - Getin i Pekao na celowniku UOKiK

Michał Kisiel2015-08-13 09:54analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-13 09:54
Ujemne oprocentowanie - Getin i Pekao na celowniku UOKiK
Ujemne oprocentowanie - Getin i Pekao na celowniku UOKiK
fot. Artur Zawadzki / REPORTER / / EastNews

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania w sprawie podejrzenia stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Dotyczą one nie stosowania przez kredytodawców ujemnej stawki oprocentowania w przypadku kredytów frankowych. Podobne postępowania toczą się przeciwko czterem innym bankom.

Szwajcarski bank centralny w grudniu zeszłego roku po raz pierwszy przyjął docelową stawkę wskaźnika LIBOR CHF na poziomie ujemnym. W styczniu 2015 r. ponownie obniżył cel i jednocześnie zrezygnował z obrony sztywnego kursu względem euro. Spowodowało to gwałtowne umocnienie się franka i było początkiem kolejnych zawirowań wokół kredytów walutowych w Polsce.

fot. / / Bankier.pl

Od początku banki w różny sposób interpretowały sposób ustalania rat w momencie, gdy suma wskaźnika LIBOR i marży będzie miała wartość ujemną. Część instytucji, zgodnie z rekomendacją ZBP (tzw. sześciopak), tymczasowo (do końca roku) uwzględnia „ujemne oprocentowanie” i zwraca kredytobiorcom część raty kapitałowej. UOKiK zobowiązał się monitorować zachowanie banków i publikuje od kilku miesięcy zestawienia obejmujące m.in. tę kwestię.

Ujemne oprocentowanie kością niezgody

11 sierpnia urząd poinformował, że rozpoczyna postępowanie przeciwko Getin Noble Bank SA oraz Bankowi Polska Kasa Opieki SA, które nie uwzględniają ujemnej stawki LIBOR, gdy po zsumowaniu z marżą daje ona wartość ujemną. W ocenie Prezesa Urzędu taka praktyka może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową.

„W niniejszej sprawie dobre obyczaje należy utożsamiać z przestrzeganiem przez Bank obowiązku dotrzymania zawartych z konsumentami umów kredytu CHF. Zamieszczając w tych umowach postanowienia, według których oprocentowanie kredytu CHF stanowi sumę wartości stałej marży oraz wartości stawki bazowej LIBOR CHF, Bank zobowiązał się do ustalania oprocentowania w opisany sposób bez względu na to, jakie wartości przyjmą obydwa te czynniki. Tymczasem Bank nie przestrzega ustalonej umowach zasady w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym stawka LIBOR jest ujemna i jednocześnie jej wartość bezwzględna przewyższa wartość zastrzeżonej marży. Bank przyjmuje wówczas, że wartość oprocentowania kredytu CHF wynosi zero. Powoduje to niekorzystne skutki dla konsumentów, ponieważ prowadzi do naliczenia oprocentowania w wysokości wyższej niż w przypadku, gdyby Bank zastosował się do postanowień umów kredytu CHF”  czytamy w postanowieniu UOKiK. „Należy zauważyć, że taka praktyka może stanowić naruszenie jednej z podstawowych zasad prawa cywilnego, według której umów należy dotrzymywać (pacta sunt servanda)” wskazano w piśmie.

Banki inaczej interpretują prawo

Warto przypomnieć, że w sprawie ujemnego oprocentowania Związek Banków Polskich prezentuje inny punkt widzenia, powołując się na zapisy w prawie bankowym mówiące o tym, że umowa kredytu jest umową odpłatną. Prezes UOKiK w postanowieniu nie neguje tego faktu, lecz wskazuje, że „zasadę odpłatności należy odnosić do całego okresu umownego, a nie do poszczególnych okresów rozliczeniowych, w których spłacane są pojedyncze raty kredytu. Zatem, Bank powinien uwzględniać przy obliczaniu wysokości oprocentowania kredytu CHF ujemną stawkę bazową LIBOR także w sytuacji, gdy wartość bezwzględna tej stawki jest większa niż wysokość zastrzeżonej w umowie marży kredytu – dopóki suma pobranych do tej pory (tj. w całym dotychczasowym okresie umownym) odsetek przekracza wartość odsetek w najniższej możliwej wysokości”.

Podobne kroki UOKiK podjął przeciwko czterem bankom. W maju na celowniku urzędu znalazł się Bank BPH i BNP Paribas, a w czerwcu mBank i ING Bank Śląski. Prezes UOKiK może, zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, wydać decyzję o zaniechaniu stosowania praktyki, która narusza zbiorowe interesy konsumentów i zobowiązać przedsiębiorcę do podania tej informacji do wiadomości publicznej na jego koszt.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~szmondak
żydowskie hieny banksterskie , napadły na Polskę i okradają ile się da , a Państwa nie ma , Polska rzadzona przez zydów i niemców , nie jest Krajem dla Polaków , POgonić tę zydowska szarańczę
~Laki
Organizacja przestępcza wykorzystująca możliwości prawne naciagajaca zwykłych ludzi powinna mieć zakaz funkcjonowania w normalnym państwie. Państwie które dba o swoich obywateli i w którym obywatele wybierają takie władze które będą pilnował by taka organizacja międzynarodowa nie mogła funkcjonować na bandyckich Organizacja przestępcza wykorzystująca możliwości prawne naciagajaca zwykłych ludzi powinna mieć zakaz funkcjonowania w normalnym państwie. Państwie które dba o swoich obywateli i w którym obywatele wybierają takie władze które będą pilnował by taka organizacja międzynarodowa nie mogła funkcjonować na bandyckich zasadach. No chyba ze odrzucamy państwo i przestajemy płacić podatki i wtedy każdy sobie. Zagrożenie jest jednak takie ze ktoś obok może łatwo nas podporządkować ponieważ jest dobrze zorganizowany.
~Pracownik_banku
Jestem pracownikiem banku zajmującym się właśnie kredytami hipotecznymi i na przestrzeni ostatnich 10 lat pracowałam w kilku bankach udzielających kredytów walutowych. I powiem jedno: ŻADEN Z KLIENTÓW BANKÓW KTÓRZY MIELI PRZEDSTAWIONE 2 LUB 3 OFERTY KREDYTÓW W PLN I WALUTACH OBCNYCH, WIDZĄC RÓŻNICE NA RATACH W OGÓLE Jestem pracownikiem banku zajmującym się właśnie kredytami hipotecznymi i na przestrzeni ostatnich 10 lat pracowałam w kilku bankach udzielających kredytów walutowych. I powiem jedno: ŻADEN Z KLIENTÓW BANKÓW KTÓRZY MIELI PRZEDSTAWIONE 2 LUB 3 OFERTY KREDYTÓW W PLN I WALUTACH OBCNYCH, WIDZĄC RÓŻNICE NA RATACH W OGÓLE NIE CHCIAŁ ROZMAWIAĆ O KREDYCIE W PLN- BO TAMTE BYŁY TAŃSZE!!!! Wobec powyższego to pazerność naszych Rodaków spowodowała tę sytuację, która jest obecnie. A JA JAKO KLIENT SEKTORA BANKOWEGO NIE MAM ZAMIARU PŁACIĆ ZA PAZERNOŚĆ INNYCH KLIENTÓW. WIĘC LUDZIE OPANUJCIE SIĘ I TROCHĘ ZASTANÓWCIE SIĘ NAD TYM CO WYPISUJECIE.
~Hania
AMEN! podpisuje sie dwoma "ręcami" pod tym :) poza tym jestem klientem getinu i nigdy, przenigdy nie moglam narzekac na brak fachowej obslugi i doradzenia. a jezeli ja cos nie rozumiałam, nie podpisywałam, tylko wracalam z osoba kompetentna ktora mi wszystko tłumaczyła!
~Kasia odpowiada ~Hania
high five! też jestem mega zadowolonym klientem getinu! cieszę się bardzo, że poszłam w ślady brata i go posłuchałam! polecam konto oszczędnościowe u nich!
~Kocioł
Pacta sunt servanda? Umów należy dotrzymywać? To chyba żart! Przecież właśnie wszystkie umowy mają zostać z definicji zmienione na niekorzyść banku!
~Jan
Getin Noble to chyba zapomniał że ma jeszcze klientów?
~Plutarch
Gdzie twoja etyka w biznesie Czarnecki? Siedzisz w Radzie Nadzorczej, czy na plaży? Osobiście już zapisałem sobie w notesiku, żeby te instytucje objąć personalnym bojkotem.
~tadeusz
dopolonizowane banki były za Bieruta i Gomułki , niektórzy tęsknią za tymi czasami ...
~ojoj
Getin dawał kredyty z marża niższa niż 1%? Aż nie chce mi się wierzyć...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki